Ez az oka, ha nehezen barátkozol felnőttként

Olvasási idő kb. 2 perc

Felnőttkorban nehezebb barátokat találni, hisz megszűnnek azok a természetes élethelyzetek, amelyekben korábban magától értetődően alakultak ki új kapcsolatok. Az időhiány, a mindennapi stressz és a digitális összehasonlítás pedig tovább nehezíti a helyzetet.

Pszichológusok szerint a 18 és 29 év közötti időszakban a legintenzívebbek az emberek társas kapcsolatai.

Felnőttként sokkal nehezebb barátkozni

Felnőttkorban sokan tapasztalják, hogy a baráti kapcsolatok kialakítása és fenntartása nehezebbé válik. Ez a jelenség nem véletlen, hanem számos pszichológiai és élethelyzeti tényező összetett eredménye. Az élet átmeneti szakaszaibanmint a munkahelyváltás, költözés, gyermekvállalás vagy párkapcsolati változások – megszűnnek az egykor természetes, közös élethelyzetek, amelyekben korábban könnyen alakultak ki és fejlődtek a barátságok.

Normális, ha nehezen barátkozol felnőttként
Fotó: nicoletaionescu / Getty Images Hungary

Pszichológusok szerint a 18 és 29 év közötti időszakban a legintenzívebbek az emberek társas kapcsolatai. Tanulmányok azt mutatják, hogy az itt kialakított barátságok sokszor az utolsó igazán új kapcsolatok, amelyeket az egyén életében létrehoz. Ezt követően a társas hálózatok lassan, fokozatosan beszűkülnek.

Ellentétben a családi kötelékekkel, a baráti kapcsolatok fenntartása aktív erőfeszítést igényel, ami a mindennapi stressz, időhiány és érzelmi kimerültség miatt sokszor elmarad. A COVID-19 járvány további negatív hatással volt a társas kapcsolatokra. Kutatások kimutatták, hogy jelentősen csökkent a szoros barátságok száma, és a személyes kapcsolattartás gyakorisága.

A közösségi média – bár első ránézésre a kapcsolódás eszköze – sokaknál épp ellenkező hatást vált ki, és fokozhatja az elszigeteltség érzését. Ennek egyik fő oka az, hogy a felhasználók többsége az online térben idealizált, válogatott pillanatokat oszt meg barátságaiból, társasági életéből. A gondosan beállított fotók, vidám közös programok és mosolygós szelfik sokszor azt sugallják, hogy mások társas élete folyamatosan izgalmas és harmonikus.

Ez a „tökéletes baráti élet” illúzió hajlamosít bennünket arra, hogy összehasonlítsuk a saját életünket azzal, amit a képernyőn látunk. Ha pedig a saját mindennapjaink kevésbé tűnnek eseménydúsnak vagy boldognak, könnyen kialakulhat az érzés, hogy lemaradunk valamiről, és a mi életünk kevésbé izgalmas.

Azonban a kutatások szerint a barátságok megőrzése és kialakítása tudatosan fejleszthető. Fontos a kommunikáció nyitottsága, az érzelmi sebezhetőség megosztása, valamint a kezdeményezőkészség a társas események megszervezésében. Emellett érdemes figyelmet fordítani a „gyenge kötelékekre” – azokra a kevésbé mély, ám rendszeres, pozitív interakciókra a szomszédokkal, kollégákkal vagy közösségi szolgáltatókkal, amelyek idővel stabilabb kapcsolatokhoz vezethetnek.

Van az úgy, hogy két ember szerelem helyett barátságból házasodik össze. Ma ez furcsának tűnhet, viszont a történelemben viszonylag újkeletű, hogy érzelmi alapon nyugszik egy házasság. De mi kell a tartós boldogsághoz? Olvasd el alábbi cikkünket is. 

Femina klub esemény

A bennünk élő nők - Hol az egyensúly a megfelelés és az önazonosság között?

A 21. századi nő minden szerepben helyt áll: dolgozik, édesanya, társ, barát, gondoskodó, és közben próbál önmaga is maradni. Hogyan lehet lavírozni a rohanó mindennapok, a teljesítménykényszer és a saját lelki békénk között? Hogyan találjuk meg az egyensúlyt szerepeink között? Erős Antónia és Pokorny Lia beszélgetnek június 1-jén a MOMkultban arról, mit jelent ma nőnek lenni: hogyan lehet egyszerre helyt állni a munka, a család és a saját vágyak világában, miközben megőrizzük önmagunkat, belső erőnket és harmóniánkat.

Biztosítsd be a helyed most!

hirdetés

Endrész Tímea
Endrész Tímea
Újságíró, szerkesztő
Érettségi után színitanodában szerzett színész oklevelet, majd a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karán folytatta tanulmányait, miközben az államigazgatásban dolgozott. Az írás mindig is része volt életének, gyermekének születését követően blogolni kezdett, hamarosan pedig már a legnagyobb női lapoknál dolgozott újságíróként és szerkesztőként, majd podcastet indított. 2024 nyarán csatlakozott a Dívány csapatához szerkesztő-újságíróként.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Sürgősségi fogamzásgátlás: így működik valójában az esemény utáni tabletta

Az esemény utáni tablettát sokan még ma is „kémiai abortuszként” emlegetik, pedig a tudomány szerint ez az elnevezés biológiailag teljesen hibás. A sürgősségi fogamzásgátlás nem a megtermékenyített petesejtet támadja, hanem a hormonok nyelvén beszélve egyszerűen „elhalasztja” a peteérést, amíg a veszély el nem múlik. Mi zajlik le a női szervezetben a tabletta bevétele után, és miért kulcsfontosságú az időfaktor a nem kívánt terhesség megelőzésében?

Offline

Melyik hegység csúcsa a Matterhorn? Hegyek nehéz kvíze

Földrajzórán nem csak a hazai tájakat kellett ismernünk, gyakran még vaktérképen is be kellett jelölnünk a határainkon kívül fekvő nevezetes helyeket. Kvízünkben ezúttal Európa ismert hegységeivel kapcsolatos tudásod tesztelheted.

Testem

Ha ezeket eszed, megnő a korai halál esélye

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek szerepe az étkezésben egyre nagyobb, mivel könnyen elérhetőek, olcsók és sokáig eltarthatók. Azonban egyértelmű összefüggés mutatható ki ezen ételek fogyasztása és a megnövekedett szív- és érrendszeri kockázatok, valamint az ezekből fakadó korai halálozás között.

Offline

Kijátszotta a cenzúrát: titokban tanította feminizmusra a lányokat a szocializmusban a magyar írónő

A Kádár-korszakban a cenzúra mindent látott és mindent ellenőrzött, de volt egy terület, amit a rendszer bürokratái mélyen lenéztek és elhanyagoltak: a lányregényeket. Ezt a zseniális kiskaput használta ki Kertész Erzsébet, a „Csíkos könyvek” koronázatlan királynője. Miközben a kultúrpolitika azt hitte, a szerző csak ártatlan, romantikus történetekkel szórakoztatja a kislányokat, ő valójában a legkeményebb feminizmust, a női egyenjogúság és az önmegvalósítás eszméit csempészte be a gyerekszobákba Hugonnai Vilma vagy Szendrey Júlia sorsán keresztül.

Életem

Ezt rontják el a legtöbben az adóbevallásukban

Sokan csak az szja-bevallás átnézésekor szembesülnek azzal, hogy év közben rosszul nyilatkoztak, jogosulatlanul vettek igénybe kedvezményt, vagy elmulasztottak feltüntetni egy fontos adatot. A NAV szerint továbbra is a gyermekek után járó kedvezményeknél fordul elő sok tévedés.

Mindennapi

Sokan nem tudják: ilyenkor nemet mondhatsz a túlórára

Téves az a nézet, hogy a főnök bármikor, korlátlanul benn tarthat munka után. Bizonyos esetekben a túlóra egyáltalán nem rendelhető el, máskor pedig csak a munkavállaló írásos hozzájárulásával. A munka törvénykönyve külön szabályokat állapít meg a rendkívüli munkaidőre, vagyis arra, amikor a dolgozónak a beosztásán túl kellene munkát végeznie.