Epilepszia elleni gyógyszerekkel enyhíthetők az Alzheimer-kór tünetei

Olvasási idő kb. 8 perc

Az Alzheimer-kórban szenvedő betegek negyedénél epilepsziás rohamok, míg a páciensek felénél epilepsziás működészavar mutatható ki - erre a fontos felfedezésre jutott nemrég az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben működő Alzheimer–Epilepszia kutatócsoport, amiről dióhéjban mi is beszámoltunk. Kíváncsiak voltunk, pontosan hogyan is zajlanak a vizsgálatok az idegtudományi központban, ezért most jövünk a részletekkel. Dr. Horváth András Attila, az Alzheimer–Epilepszia munkacsoport kutatóorvosa, a Semmelweis Egyetem Anatómiai-, Szövet- és Fejlődéstani intézetének oktatója válaszolt a kérdéseinkre.

Az Alzheimer-kórt sem száz százalékos biztossággal megelőzni, sem gyógyítani nem lehet, és Magyarországon is rengeteg, mintegy 200 ezer embert érint az alattomos betegség. Nem véletlenül fordítanak az agykutatók nagy figyelmet a központi idegrendszer elváltozásaira, azok biológiai hátterének megismerésére és az esetleges társbetegségekkel való összefüggések feltárására. Ennek ellenére sokan még mindig nem tudják, hogy hazánkban is zajlik számos Alzheimer-kórra irányuló ígéretes kutatás, amelyeknek eredményeként talán a tünetek szinten tartására vagy enyhítésére is nagyobb esély van.

Mi köze van az epilepsziának az Alzheimer-kórhoz?

“A betegek állapotának romlását sajnos nem tudjuk jelentősen befolyásolni, éppen ezért az elmúlt években egyre nagyobb figyelem irányult az Alzheimer-kórban jelenlévő esetleges társbetegségekre, amelyek szerepet játszhatnak a tünetek kialakulásában. A 2010-es években ennek központi témájává vált az epilepszia, hiszen a betegség jellemzője, hogy az agyi működések megváltoznak, bizonyos idegsejtcsoportok időnként túlzott aktivitást mutatnak, aminek az eredménye epilepsziás roham lehet. Az epilepszia azonban több mint a rohamok összessége, mivel az agyi működés a rohamok között is eltér a normálistól, ennek kimutatása viszont nem egyszerű” - magyarázta Dr. Horváth András Attila, az Alzheimer–Epilepszia munkacsoport kutatóorvosa.

“Az Alzheimer-kórban kialakuló súlyos memóriazavar elsősorban a hippokampusz korai érintettségével magyarázható, ugyanakkor azt is tudjuk, hogy a hippokampusz bármilyen etiológiájú károsodása a temporális lebenyből eredő epilepsziát idézhet elő. Ezen összefüggések alapján tehát jogosan merült fel a kérdés, hogy lehetséges-e kapcsolat a két betegség között” - fűzte hozzá a szakember, aki a Nemzeti Agykutatási Program munkacsoportjával arra a következtetésre jutott, hogy az Alzheimer-kórban szenvedő betegek negyedénél epilepsziás rohamok, míg a páciensek felénél epilepsziás működészavar mutatható ki.

Hordozható diagnosztikus eszköz

A Holter-EEG készülék, ami 24 órán keresztül regisztrálja az agyi elektromos aktivitást,- eredményesen használható bármilyen betegség esetében, ahol felmerül az epilepszia lehetősége. És ehhez még csak nem is kell befeküdnie a betegnek a klinikára.

“Elsősorban Alzheimer-kóros betegeket vizsgálunk lehetséges társuló epilepszia irányában, de az eljárás alkalmas az alvásszerkezet megítélésére, illetve a demencia más formáinak feltárására, továbbá része a rutin klinikai gyakorlatnak is. Általában reggel ragasztjuk fel az elektródákat, amely egy fájdalommentes és gyors eljárás, majd a beteg távozhat a készülékkel és szabadon végezheti a megszokott napi tevékenységeit. Másnap reggel eltávolítjuk az elektródákat és kiértékeljük a kapott felvételt. A módszer óriási előnye, hogy a rutinszerűen alkalmazott elektroencephalográfiával szemben a hosszabb felvételezési idő magasabb diagnosztikus érzékenységet jelent, és mivel az epilepszia és az alvás egymással kölcsönös kapcsolatban áll (a patológiás aktivitás sokkal gyakrabban jelentkezik az alvási időszak alatt), az alvási EEG regisztrálása az epilepszia diagnosztikájának rendkívül hasznos módszere” - mondta Dr. Horváth András Attila.

A koponyán belüli elvezetés egyébként azokban az esetekben használatos, amikor az epilepszia klinikai gyanúja erős, azonban más elérhető nem invazív vizsgálattal nem tudják ezt megbízhatóan igazolni. “Ennek egyik oka az lehet, hogy amennyiben a kóros aktivitás az agy mélyen fekvő területein zajlik, akkor az a koponya felszínén rejtve maradhat. Alzheimer-kór esetében márpedig számíthatunk erre, mivel a leginkább érintett struktúra, a hippokampusz a halántéklebeny mélyében található. Számos különböző módszertan létezik, amelyek közül mi az Alzheimer-kór esetében a lehető legkevésbé invazív megoldást alkalmazzuk. Ennek előnye, hogy az elektródát közel tudjuk juttatni a vizsgálni kívánt területhez anélkül, hogy a koponya üregét meg kellene nyitni” - tette hozzá a szakember. (A Holter EEG-készülék beszerzését a MET Magyarország Zrt. társadalmi felelősségvállalási projektje támogatta.)

shutterstock 509712748

Kockázati tényezők és megelőzés

Az elmúlt évtizedek kutatásai során számos rizikófaktor vált ismertté. Kiderült, hogy az Alzheimer-kóros esetek 1-3 százaléka tisztán genetikus okkal magyarázható, de természetesen bizonyos mértékben a genetikai faktorok minden betegnél szerepet játszanak.

“Ezek közül az apoE gén módosulásai feltételezhetően az emelkedett rizikó mintegy 30 százalékáért felelnek. További ismert kockázatnövelők a klasszikus szív-érrendszeri problémák, például a magas vérnyomás betegség, a magas koleszterinszint vagy a magas vérzsírsavszintek; de a dohányzás, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és a traumás agykárosodás is a rizikófaktorok között szerepel, sőt a hangulati zavarokkal, például major depresszióval küzdők körében is nagyobb az előfordulás esélye” - figyelmeztet Dr. Horváth András Attila.

Mivel maga az öregedés is a rizikófaktorok között szerepel (65 év fölött a betegség kialakulásának kockázata ötévente megduplázódik), a megelőzés érdekében nagyon fontos, hogy legalább azokra az életmódbeli tényezőkre odafigyeljünk, amikbe van beleszólásunk. A megfigyelések szerint a meglőzésben többek között a mediterrán diétára épülő táplálkozásnak is szerepe van, a kiegyensúlyozott és egészséges étrend mellett azonban elengedhetetlen a rendszeres fizikai aktivitás is. És persze az agyi kapacitás magasabb kihasználása, a kognitív funkciók fejlesztése, az új képességek elsajátítása is hozzájárul a betegség késleltetéséhez, ezért is ajánlott az élethosszon át tartó tanulás fenntartása.

Tudtad?

A torontói York University kutatása szerint az anyanyelvük mellett egy másik nyelvet is beszélők szervezete ellenállóbb az Alzheimer-kórral szemben, mint a csak egy nyelvet ismerőké. Akinek csak egy anyanyelve van, és az iskolában tanult idegennyelv-tudását esti tanfolyamokon próbálja felfrissíteni, az is tesz valamit a memóriája teljesítményének fokozása érdekében. Azt a jelenséget azonban, amely az időskori demencia jelentkezését évekkel kitolja, eddig csak kétnyelvű környezetben felnőtt személyeknél sikerült kimutatni.

Lesújtó számok és kilátások

A demencia az egyik leggyakoribb időskori betegség; az átlagéletkor emelkedésével a demens betegek száma évről-évre nő. Statisztikai adatok szerint a világon évente 7,7 millió új demencia esetet regisztrálnak, ami azt jelenti, hogy minden negyedik másodpercben diagnosztizálnak egy új beteget. A demencia leggyakoribb oka az Alzheimer-kór, mely az esetek 50-70%-át teszi ki. Jelenleg körülbelül 44 millió ember érintett világszerte és az előrejelzések szerint ez a szám 2050-re triplázódni fog.

Az első tünetek általában 65 éves kor környékén kezdődnek memóriapanaszok és tájékozódási problémák formájában, majd az évek során valamennyi gondolkodási funkció érintetté válik és a betegség átlagosan 4-8 év alatt halálhoz vezet.

Fontos hangsúlyozni, hogy a kognitív képességek romlása mögött sokfajta visszafordítható és nem visszafordítható ok is megtalálható, így az Alzheimer-betegség diagnosztikájában ezek elsődleges kizárása elengedhetetlen. Jelenleg szövettani vizsgálat nélkül a diagnózis csak valószínűsíthető, azonban a modern diagnosztikus protokollok követése mellett a feltételezett diagnózis nagy eséllyel pontos tud lenni.

“Az epilepszia betegség ellen számos gyógyszer áll rendelkezésünkre, ami az Alzheimer-kórral küzdő betegek számára új lehetőséget jelenthet. Az elsődleges eredmények ugyanis azt mutatják, hogy bizonyos gyógyszerek alkalmazásával a betegek életminősége javítható és a betegség romlása lassítható. A sikeres terápiában biztosan fontos lesz a tünetek időben történő felismerése, ezért intenzíven keressük azokat a markereket, amelyek nagy biztonsággal kimutathatják a betegséget még a súlyos tünetek megjelenése előtt. Jelenleg számos ígéretes gyógyszerkísérlet folyik; újabb és újabb tényezőket ismerünk meg, amelyek új támadáspontok is lehetnek egyben” - mondta Dr. Horváth András Attila.

A kutatások 2018 januárjától a Nemzeti Agykutatási Program 2 keretében tovább folytatódnak, ahol a vizsgálatok még több beteg számára válnak elérhetővé és izgalmas, új témák is helyet kapnak majd.

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • életem
Azonnal kirúghatnak, ha megszeged ezt a munkahelyi szabályt
Azonnal kirúghatnak, ha megszeged ezt a munkahelyi szabályt

Nincs mindenki tisztában, milyen komoly következményei lehetnek a munkahelyen annak, ha áthágod ezt a szabályt.

február 19., 13:36

  • világom
Lélegzetelállító égi jelenség bukkan fel: legközelebb csak 2040-ben láthatod
Lélegzetelállító égi jelenség bukkan fel: legközelebb csak 2040-ben láthatod

Ilyen jelenséget csak roppant ritkán lehet az égen látni.

40 perce

  • Önidő
104 évesen került börtönbe a büntetlen előéletű nő
104 évesen került börtönbe a büntetlen előéletű nő

104 éven át megúszta a börtönt, most mégis bevonult.

február 19., 16:00

  • világom
Így élnek a rabok a világ legkegyetlenebb börtönében
Így élnek a rabok a világ legkegyetlenebb börtönében

A világ legkegyetlenebb börtönében 24 órában gondoskodnak arról, hogy a raboknak pokol legyen az itt-tartózkodás.

február 19., 12:10

  • Offline
Kevesen tudják: ez volt a Beatles eredeti neve
Kevesen tudják: ez volt a Beatles eredeti neve

A Beatles elnevezést három másik előzte meg, mutatjuk, melyek voltak ezek.

február 19., 14:36

  • életem
Régen természetes volt, most 1 év börtön is járhat ezért az orvosnál
Régen természetes volt, most 1 év börtön is járhat ezért az orvosnál

Veszélyes a megszokás az orvosnál is: akár börtönbüntetés is lehet a vége.

február 19., 15:10

  • világom
1500 forintnyi napidíjat kapnak az űrben ragadt asztronauták
1500 forintnyi napidíjat kapnak az űrben ragadt asztronauták

Nem sok napidíj-kiegészítést kapnak a kényszerűségből az űrben töltött 251 napért.

február 19., 12:40

  • életem
Videón, ahogy bekapja, majd kiköpi a bálna a rémült kajakost
Videón, ahogy bekapja, majd kiköpi a bálna a rémült kajakost

A fiatalember bálnában töltött másodperceit a néhány méterre lévő édesapja filmezte le.

február 19., 14:00

  • világom
Lőszerekre bukkantak a játszótér alatt
Lőszerekre bukkantak a játszótér alatt

Elképesztő mennyiségű második világháborús lőszer került elő a játszótér alól.

február 19., 16:46

  • Mindennapi
Figyelmeztetést adott ki az FBI: csalók célpontja lett minden Gmail-felhasználó
Figyelmeztetést adott ki az FBI: csalók célpontja lett minden Gmail-felhasználó

Már az FBI is felfigyelt az adathalász csalók tevékenységére.

február 19., 17:30

  • Édes otthon
Ha fázol a rekord hidegben, használd otthon a hotelmódszert
Ha fázol a rekord hidegben, használd otthon a hotelmódszert

A hotelmódszerrel akár 5 fokkal is melegebb lehet otthon.

február 19., 20:00

  • Testem
Legfeljebb ennyit szunyókálj napközben, különben rosszul fogsz aludni éjjel
Legfeljebb ennyit szunyókálj napközben, különben rosszul fogsz aludni éjjel

Mindennapi tényezők állhatnak amögött, hogy miért alszol rosszul. Könnyen változtathatsz a helyzeten, mutatjuk, hogyan.

február 19., 11:40

  • világom
Egy nő jött rá, miből vannak a csillagok, de senki nem hitt neki, ezért visszavonta elméletét
Egy nő jött rá, miből vannak a csillagok, de senki nem hitt neki, ezért visszavonta elméletét

Éppen ezért a fantasztikus felfedezést sokszor nem is neki tulajdonítják.

február 19., 19:30

  • világom
Nem érné napfény ezt a várost, ha nem szerelnek fel óriási tükröket
Nem érné napfény ezt a várost, ha nem szerelnek fel óriási tükröket

A város lakói a tükrök segítségével jutnak csak napfényhez.

február 19., 10:36

  • világom
Ez történik, ha Ferenc pápa nem tudja többé ellátni feladatait
Ez történik, ha Ferenc pápa nem tudja többé ellátni feladatait

Ferenc pápa betegsége nagyon nehéz feladat elé állíthatja a katolikus egyházat.

február 19., 18:30

  • életem
Autókat javítanak ebben a magyar templomban
Autókat javítanak ebben a magyar templomban

A katolikus templom falai között autókat javítanak, nézd meg, miként néz ki az épület!

február 19., 19:00

  • életem
Figyelmeztet a főgyógyszerész: sok magyar rosszul szedi a gyógyszereket
Figyelmeztet a főgyógyszerész: sok magyar rosszul szedi a gyógyszereket

Szakember hívja fel a figyelmet a leggyakoribb gyógyszerszedési hibákra.

február 19., 11:10

  • Offline
Nagy mozikvíz: eltalálod, melyik filmben nem játszott Leonardo DiCaprio?
Nagy mozikvíz: eltalálod, melyik filmben nem játszott Leonardo DiCaprio?

Hány kasszasikert elérő mozira emlékszel? Tedd próbára tudásod kvízünkkel!

február 19., 06:46

  • világom
Magyarok filmezték le az Etnát kitörés közben: nézd meg te is videón
Magyarok filmezték le az Etnát kitörés közben: nézd meg te is videón

Ritka és különeges látványt vett videóra egy magyar nő a vulkánról.

február 19., 06:00

  • Offline
Hihetetlen, hogy nézett ki ez az ikonikus magyar kutyafajta eredetileg
Hihetetlen, hogy nézett ki ez az ikonikus magyar kutyafajta eredetileg

A magyar kutyafajták jellegzetesek, a múlt század elején azonban még egészen másképp festett az egyik.

február 19., 06:30

  • Mindennapi
Nagy változás jöhet az Instagramra: a kommenteket érinti
Nagy változás jöhet az Instagramra: a kommenteket érinti

Az Instagram egy új, kommenteket érintő funkció bevezetését tervezi.

február 19., 07:46

  • világom
Itt élt a Titanic utasait megmentő magyar orvos: ebben a házban volt otthona
Itt élt a Titanic utasait megmentő magyar orvos: ebben a házban volt otthona

A Titanic utasait elsőként ellátó orvos budapesti otthonán emléktáblával tisztelegnek. Te tudod, hol van? Megmutatjuk.

február 19., 08:06

  • életem
Ilyen volt egy szocialista mozgó ABC - Ikarusban rendezték be
Ilyen volt egy szocialista mozgó ABC - Ikarusban rendezték be

Megmutatjuk, milyen volt belül egy ABC-nek berendezett busz, amivel a szocialista lakótelepeket látták el minden földi jóval.

február 19., 07:26

  • Szülőség
Átalakítaná az óvodai nevelés rendszerét a kormány: itt a tervezet
Átalakítaná az óvodai nevelés rendszerét a kormány: itt a tervezet

A tervezet indoklása szerint azonos életkorú csoportokkal segítenék az óvodások átmenetét az iskolába.

február 19., 09:05

  • világom
Meghökkentő a japánok előadásában a csárdás
Meghökkentő a japánok előadásában a csárdás

Máig a legismertebb magyar tánc, sőt dallam a csárdás. De vajon hogy szól, ha tradicionális japán húros hangszeren adják elő? Megmutatjuk.

február 19., 08:20

  • életem
Elúszhat a nyugdíj, ha elmulasztod ezt a kötelezettséget
Elúszhat a nyugdíj, ha elmulasztod ezt a kötelezettséget

Sokan nincsenek tisztában azzal, milyen változásokat kell mindenképp bejelenteni a nyugdíjjal kapcsolatban.

február 19., 10:05

  • világom
Ilyen a Metallica legnagyobb slágere jelnyelven: videó
Ilyen a Metallica legnagyobb slágere jelnyelven: videó

A legismertebb Metallica dalt különleges formába öntötte egy édesanya.

február 19., 09:36

  • világom
Ezek a világhírű tudósok nem voltak jók matekból
Ezek a világhírű tudósok nem voltak jók matekból

A saját szakterületükön kiválóak voltak.

február 19., 07:00

  • Mindennapi
Meg fogsz döbbenni: ilyen hangja van egy hangyának
Meg fogsz döbbenni: ilyen hangja van egy hangyának

Nem egyszerű rögzíteni a hangyák hangját.

február 19., 08:50

  • világom
Ezek a világ legszennyezettebb városai
Ezek a világ legszennyezettebb városai

Elkészítették a listát 2024 legpiszkosabb levegőjű városairól. A 10 legártalmasabb gyakorlatilag egyetlen régióra korlátozódik.

február 19., 08:36

Érdekességek