Meghökkentő a japánok előadásában a csárdás

csárdás videó
Olvasási idő kb. 1 perc

Máig a legismertebb magyar tánc, sőt dallam a csárdás. De vajon hogy szól, ha tradicionális japán húros hangszeren adják elő? Videón mutatjuk.

A csárdást hajlamosak lehetünk valamiféle ősi, magyar néptáncként számon tartani, azonban meglehetősen friss más néptáncunkhoz képest. A 18. században alkották meg, a dallam alapja a verbunkos. Viszonylag rövid története során azonban világhírre tett szert, az UNESCO a szellemi világörökség részévé nyilvánította tavaly. 

A csárdás friss, fülbemászó dallama sokakat megihletett, az alábbi videón például egy hagyományos népi hangszeren játszó művész adja elő (Montinak a magyar csárdás által ihletett darabját):

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

𝗦𝗔𝗬𝗢 𝗞𝗢𝗠𝗔𝗗𝗔 | 駒田早代/杵屋五司駒 (@sayo.komada) által megosztott bejegyzés

A csárdás igazi hungarikum

A csárdás a magyar néptáncok között is kiemelkedő helyet foglal el, egyfajta szimbólum, ami generációkon átível. A hagyományosan páros tánc jó néhány gimnáziumi szalagavató kötelező kelléke, de jelen van a táncházakban és az állami ünnepségeken is. A klasszikus zeneszerzők számára is igencsak kedvelt, Liszt Ferenc és Johannes Brahms mellett megihlette Johann Strausst, Pjotr Iljics Csajkovszkijt és Vittorio Montit is. Többféle változata ismert, a videón is hallható friss verzió mellett a lassú csárdás is népszerű és látványos verziója. 

Ha szívesen olvasol az UNESCO által nyilvántartott magyar legekről, ezt a cikkünket is szeretettel ajánljuk figyelmedbe. 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek