Feláldoznád a gyereked az élsportért?

Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!


És hány éves kortól kezdje el? Mert vannak ugye a „meg kell tanulni sportok” meg a „szülő álma sportok”, és „a barátnőm fia is oda jár sportok”, de ezeket jobb elfelejteni. Ha nem akarjuk elvenni a gyerek kedvét a sportolástól, nagyon meg kell gondolnunk, hogy…

Mit és mikortól?

Kerékpározás: az 5-6 éves gyerekek egyensúlyérzéke már elég fejlett ahhoz, hogy biciklizzenek. Edzéseket azonban csak 12–14 éves kortól érdemes elkezdeni.

Foci: a gyerekek 10 éves kor körül már alkalmasak a szabályok elsajátítására.

Kézilabda: nagyon megerőlteti az ízületeket, ezért az edzést serdülőkorban tanácsos csak elkezdeni.

Kosárlabda, röplabda: 10–12 éves kortól ajánlható.

Atlétikai edzéseket is 12–14 éves kortól ajánlott elkezdeni.

Tenisz: az idegrendszer 14 éves kortól elég erős az állandó küzdelemhez.

Úszás: 8–10 éves kortól ajánlható már edzésszerűen is

Kajak és kenu: 10–12 éves kortól.

Küzdősportok: szakszerű irányítás mellett már nagyon korán, akár 5 éves kortól űzhetőek.

Melyek a veszélyek?

Egyes sportok túl korai kezdése károsan befolyásolhatja a gyerek fejlődését. A talajtorna vagy a súlyemelés például gátolhatja a növekedést. A legtöbb veszélyt a sérülések, a csont- és ízületi bántalmak jelentik. Amikor a gyerek még nő, a csont- és ízületi kapcsolódások különösen sérülékenyek. Mielőtt belevágnánk az edzésekbe, minden esetben nélkülözhetetlen az előzetes orvosi vizsgálat.
A gyermek sportorvosi vizsgálatának mindenre kiterjedőnek kell lennie, különös hangsúlyt fektetve a felépítési rendellenességekre és a szívműködés ellenőrzésére. Az orvos arra is felhívja a szülők figyelmét, hogy milyen esetleges hátrányok miatt ellenjavallt a választott sportág a gyermek számára. Tessék elhinni neki!

Élsport vagy tömegsport?

Ha engem kérdezel, az utóbbi. De te döntesz. Azért hallgass meg két történetet. Az első arról szól, hogy mi történt egy ausztrál sportversenyen. A játékos versenyfutás után a bennszülöttek az elsőként célba érőt ugyanúgy megünnepelték, mint az utolsóként érkezőt. A versenyen jelen volt egy amerikai hölgy, aki megpróbálta megmagyarázni a bennszülötteknek, mit jelent egy verseny az Egyesült Államokban. Nem értette, hogy Ausztráliában miért ünneplik azt is, aki utolsóként ért a célba. Elmagyarázták neki, hogy náluk a versenyen mindenki a saját öröméért fut, és aki végigfutja teljes erőbedobással a távot, az legyőzte saját lustaságát, felülmúlta önmagát, és megérdemli az ünneplést. Minek is futnak azok Amerikában, kérdezték, akik nem nyernek? Hiszen őket ezek szerint senki nem ünnepli.

A másik történet. Gyarmati Andrea olimpiai ezüstérmes úszónk mesélte, hogy neki évekkel a müncheni olimpia után egy barátja ezüstláncot vett a születésnapjára. Ettől ő teljesen összeomlott. Sírva magyarázta az illetőnek: hát te nem tudod, hogy nekem nem szabad ezüstöt venni? S bár mi, amatőrök ezt talán soha nem fogjuk megérteni, higgyük el Gyarmati Andreának, hogy az élsportban csak egyetlen győztes van. Mindenki más vesztes. És ahogyan Andrea édesanyja, a többszörös olimpiai bajnok úszó, Székely Éva írta könyve címében: sírni csak a győztesnek szabad. Ezért legyen bármilyen ügyes, rátermett vagy tehetséges, élsportra csak akkor hagyjuk gyerekünket kiválasztani, ha személyisége és idegrendszere (valamint a mi személyiségünk és idegrendszerünk is) elég erős a kudarcok elviseléséhez.

Ha tetszett ez a cikkünk, olvasd el ezeket is:

Hogyan vásárolj a gyerekkel, hogy elkerüld a nehéz helyzeteket, s hogy ne kelljen legalább ötvenszer azt mondanod, ezt nem vesszük meg… Bevásárlás gyerekkel, túrából tortúra

Mi van, ha a gyerek úgy dönt, holnaptól extrémsport-bajnok lesz? Engedd vagy ne engedd? Egy anyuka feljegyzései. Megölöm, ha extrém sportolni kezd!

dívány.hu ‎
dívány.hu ‎
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Leonardo utolsó otthonából szabadtéri élménypark lett – te is kipróbálhatod a zseni találmányait

Ha meghalljuk Leonardo da Vinci nevét, a legtöbbünknek a rejtélyesen mosolygó Mona Lisa, az Utolsó vacsora című festmény vagy a firenzei reneszánsz jut eszébe. A történelem talán legnagyobb polihisztora azonban nem Itáliában, hanem Franciaországban, a Loire-völgyében töltötte élete utolsó három évét. A zseni egykori otthonából, a Clos Lucé kertjében egy interaktív, lélegzetelállító szabadtéri élményparkot hoztak létre, ahol a látogatók maguk is működésbe hozhatják Leonardo legvadabb találmányait.

Lájfhekk

Így tilos eltávolítani a kullancsot: tanuld meg a helyes módszert!

A kullancs helyes eltávolítása fontos, a helytelen módszerek ugyanis növelhetik a fertőzés kockázatát. Az állatot nem szabad leönteni semmivel, megégetni sem jó ötlet. Megfelelő eszközzel vagy végső esetben körömmel kell megfogni a bőrhöz lehető legközelebb, és egyenes, felfelé irányuló, határozott mozdulattal el kell távolítani. A rángatás, kapkodás vagy a várakozás problémát okozhat.

Életem

Száraz lábbal a Duna medrének közepén: videón a rekordközeli alacsony vízállás

A tartós nyári aszály és az alpesi vízutánpótlás elmaradása miatt drámai szintre süllyedt a Duna vízállása, így jelenleg a Margit híd lábánál egyszerűen körbejárhatjuk a hídpilléreket. A mérések szerint a vízszint olyan szintre került, amire három évtizede nem volt példa. Budapesten a folyó mindössze 39 centimétert ér el, ami alig 6 centiméterrel haladja meg a valaha mért legalacsonyabb vízállást.

Életem

Inkasszózni kezdték a magyar Revolut-számlákat: mire lát még rá a NAV?

Megindultak az első inkasszó kezdeményezések a Revolut-számlák kapcsán, amit több végrehajtó cég is megerősített. Ez ezt jelenti, hogy a fintech szolgáltatóknál vezetett számlák sem elérhetetlenek a végrehajtási eljárásokban. A NAV a külföldön bejegyzett bankoktól automatikusan, évente kap adatokat, amelyeket összefésül a magyar adóbevallásokkal, így a hivatal meglepően sok dologra lát rá.

Mindennapi

Brutális drágulás jöhet az élelmiszereknél: az aszály tönkretette a kukoricát

Rendkívüli szárazság sújtja a Hajdúságot, ahol a gazdák beszámolói szerint a kukoricatermés sok helyen a nullával lesz egyenlő. Mivel ebben a kritikus időszakban nem volt elegendő csapadék, a csövek hiányosak maradtak, a növények elszáradtak, szélsőséges esetben pedig a teljes állomány tönkrement. A gazdák egy része kényszerből vágja le a növényeket, hogy azokat silózva, takarmányként próbálja meg értékesíteni.

Életem

Milyen vizet ihat a kutya? Veszélyes lehet, ha rosszul választasz

Ahogyan számunkra sem mindegy, milyen vizet iszunk, a kutyánk esetében is érdemes jól megválasztani, mit adunk neki. Az ásványvíz nem ideális neki, a desztillált víz vagy a pocsolya, medence vize pedig komoly veszélyeket is rejthet. A csapvíz vagy a tiszta forrásvíz tökéletes megoldás, emellett azonban az is fontos, hogy rendszeresen cserélve legyen, illetve az itatótálat is naponta mossuk el.

Édes otthon

Így tisztítsd ki a büdös mosógépet: a penész ellen is hatásos ez a házi módszer

A mosógépből eredő dohos, állott szag kialakulásáért a penész vagy a megtelepedő baktériumok a felelősek. Ezek szaporodásához a nedves környezet elengedhetetlen, a megjelenésüket is úgy akadályozhatjuk meg, ha gondoskodunk a lehető legkevesebb nedvességről: a ruhákat nem hagyjuk állni a gépben, mosás után pedig az ajtót és az adagolót nyitva hagyjuk, ha szükséges, áttöröljük.

Testem

Ezzel a vizsgálattal már 45 évesen kiderülhet az Alzheimer-kór kockázata

Az Alzheimer-kór az időskori szellemi leépülés, a demencia leggyakoribb oka, amely világszerte milliók életét nehezíti meg. A betegség legnagyobb tragédiája, hogy mire a jól ismert, súlyos tünetek megjelennek, az agyban már évtizedek óta visszafordíthatatlan folyamatok zajlanak. Egy friss, áttörést hozó kutatás azonban azt mutatja: egy egyszerű vérvizsgálat segítségével már akár 45 éves korban is előrejelezhető lehet a betegség kockázata.