Tömegével pusztulnak az állatok a magyar határ mellett – súlyos fertőzés lehet az oka

Üres turistaösvény egy erdőben
Olvasási idő kb. 2 perc

Kárpátalján egyre több elhullott vaddisznót találnak, ami veszélyes fertőző betegségre utalhat.

Tömegesen pusztulnak a vaddisznók a Beregszászi járáshoz tartozó erdészet területén Ukrajnában – írja a Kárpátalja.ma.

Betegségre utalhat a vaddisznók tömeges pusztulása

Az elhullott állatok tetemeit sűrű bozótosokban és nyílt területeken egyaránt megtalálják, ami komoly fertőző betegségre utalhat.

Az elpusztult vaddisznók miatt aggódnak Csarnatő és a környező települések lakói. Attól tartanak, hogy a betegség átterjedhet a háziállatokra, főként a magángazdaságokban tartott sertésekre.

A helyiek úgy vélik, hogy a járási állategészségügyi és közegészségügyi szolgálatok nem reagáltak megfelelően a helyzetre.

Az erdészet dolgozói kénytelenek saját erőből gondoskodni az elhullott állatok tetemeinek begyűjtéséről és elföldeléséről.

Bár az egyelőre nem derült ki, hogy a beregszászi vaddisznók miért pusztultak el, nem zárható ki, hogy afrikai sertéspestissel fertőződtek meg.

Továbbra is komoly veszélyt jelent a sertéspestis

Néhány hónapja Baranya vármegyében bukkantak elhullott vaddisznókra, és az állatokban kimutatták az afrikai sertéspestis vírusát. A kórokozó vélhetően Horvátországból kerülhetett Magyarországra az állatok természetes vándorlása révén.

A magyar határhoz közel lévő, külföldi fertőzések azért kockázatosak, mert hazánkban is újra felütheti a fejét a vírus, Romániában, Szerbiában és Horvátországban is kimutatták már a kórokozót házisertés-állományokban.

Az afrikai sertéspestis az emberre nem veszélyes, de Európában a húsipar egyik legnagyobb problémáját jelenti. A gyorsan terjedő betegségre egyelőre nem létezik semmilyen gyógymód, a házi és a vaddisznók között egyaránt terjed.

Az afrikai sertéspestis miatt a hazai erdészetekben ellenőrzik a vaddisznókat az ország több pontján. A tetemek megközelítése veszélyes lehet.

Divany könyv

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Suhajda Zoltán
Suhajda Zoltán
Újságíró, szerkesztő
Suhajda Zoltán magyar nyelv és irodalom, valamint tanár szakon szerzett diplomát a Szegedi Tudományegyetemen. Több mint húszéves szakmai tapasztalattal rendelkezik, pályafutása során dolgozott közéleti-politikai nyomtatott és online lapoknál, internetes magazinnál és női site-nál. A komoly témáktól a bulvárig, a hírtől a nagy riportig változatos témákról és műfajokban írt cikkeket, és az újságírás mellett felelős szerkesztőként is tevékenykedett. A Dívány csapatának 2025 februárja óta tagja újságíróként.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Mindennapi

Sokan nem tudják: ilyenkor nemet mondhatsz a túlórára

Téves az a nézet, hogy a főnök bármikor, korlátlanul benn tarthat munka után. Bizonyos esetekben a túlóra egyáltalán nem rendelhető el, máskor pedig csak a munkavállaló írásos hozzájárulásával. A munka törvénykönyve külön szabályokat állapít meg a rendkívüli munkaidőre, vagyis arra, amikor a dolgozónak a beosztásán túl kellene munkát végeznie.

Offline

2500 éve tört ki az első járvány: ez a fertőzés okozta

Az “athéni pestis” kórokozóját mindmáig nem sikerült azonosítani, holott mintegy 100 ezer ember halálát okozta, illetve az athéni hadseregben végzett pusztítása révén befolyással lehetett a városállam Spártával folytatott vesztes háborújára is.

Testem

Alvászavarokkal küzdesz? A mesterséges intelligencia segíthet megfejteni az okát

Nyolc órát aludtál, mégis hulla vagy? Lehet, hogy nem a mennyiséggel van baj, hanem valami olyasmivel, amit csak az algoritmusok látnak. A mesterséges intelligencia megjelent az alvásdiagnosztikában is, és a szakértők azt ígérik, hogy a kábelekkel teli, kényelmetlen kórházi éjszakák helyett hamarosan a saját ágyunkban fekve kaphatunk tűpontos választ arra, miért nem vagyunk kipihentek. Megmutatjuk, hogyan forradalmasítják az algoritmusok az álmainkat.

Életem

Legális kiskapu: így szerezhetsz extra nyugdíjat

Nem egyedi probléma, hogy valakinek hosszabb-rövidebb időre megszakad a biztosítási jogviszonya. Ez azonban súlyos következményekkel járhat a későbbi időskori ellátásra nézve. Kevesen tudják, de létezik egy teljesen törvényes és szabályozott módszer a probléma áthidalására: a társadalombiztosítási megállapodás.

VIP

Meghalt Scherer Péter

Ma délelőtt elhunyt Scherer Péter Jászai Mari-díjas magyar színész, aki még fellépett volna a Zenthe Ferenc Színházban.