A Galápagos-szigetekhez tartozó, egyébként lélegzetelállítóan szép Isabela-szigeten található a Könnyek fala, amely nem más, mint egy sivár, céltalanul magasodó, vulkáni salakból épült kőfal. A komor építmény azoknak az emlékét őrzi, akiket embertelen munkával kényszerítettek a fal felépítésére.
A 20. század közepén az Isabela egy zord büntetőtelepnek adott otthont, amely éles kontrasztot alkotott a sziget káprázatos és vadregényes környezetével.
Az ide száműzött raboknak hatalmas kőfalat kellett emelniük, amely a tervek szerint későbbi börtönük alapjául szolgált volna. Ehhez a foglyok egy távoli kőfejtőből cipelték a nehéz, szilánkos vulkáni köveket az építkezés helyszínére, majd pakolták egymásra.

A ma több mint 20 méter magasra emelkedő és 90 méter hosszan kígyózó fal építése rendkívül veszélyes volt: az embertelen körülmények és a megfelelő felszerelés hiánya miatt sokan életüket vesztették a munka során. Ma már egyértelmű, hogy a falnak nem volt gyakorlati célja, leginkább büntetési eszközként szolgált. A börtön így végül sosem készült el, a fal ma is ott áll elhagyatottan – úgy, hogy semmit nem választ el semmitől.
Karnyújtásnyira tőlünk található egy sziget, amelyet évtizedekig férfi foglyok börtöneként használták – a titokzatos hely történetét itt olvashatod el.
























