David Attenborough: Nem az intelligencia fogja megmenteni az emberiséget

Olvasási idő kb. 13 perc

A 94 éves természettudós legújabb dokumentumfilmjében nemcsak azt szemlélteti, hogy saját gyermekkora óta milyen mértékben változott meg a Föld biodiverzitása, hanem utat mutat ahhoz, hogy helyrehozzuk azt a hatalmas hibát, amit elkövettünk az élővilág és saját magunk ellen.

Őszinte, elhivatott, szenvedélyes felfedező, aki életét a vadvilág tanulmányozásának és a természeti kincsek megőrzésének szentelte. Ismeretterjesztő filmjeivel Sir David Attenborough angol természettudós nem elrettenteni vagy sokkolni, hanem lenyűgözni, inspirálni, valamint belátásra és cselekvésre ösztönözni igyekszik az emberiséget. Legújabb, A Life on Our Planet című dokumentumfilmjében – amellett, hogy bemutatja, mit, hol és mennyire rontottunk el – a lehetőségeinkre fókuszálva egy reménykeltő, optimista képet vázol fel az emberiség jövőjével kapcsolatban. Ahhoz azonban, hogy a víziója valóra váljon, ahhoz, hogy helyrehozzuk, amit elszúrtunk, cselekednünk kell, mégpedig azonnal. 

Hatalmas gorillával találta szemben magát ez a férfi: nem fogod elhinni, ami utána történtHatalmas gorillával találta szemben magát ez a férfi: nem fogod elhinni, ami utána történt

Mai kattintásvadászat-paródiánk főhőse, Sir David Attenborough, aki az Élet a Földön egyik leghíresebb jelenetében fut össze az óriási majommal.

Tovább olvasom

Száz év múlva újra élhető lehet a bolygónk

A világ egyetlen nemzedéknyi idő alatt sodródott a klímakatasztrófa szélére, és az elkerüléséért is egyetlen nemzedékre nehezedik a felelősség – ez a nemzedék pedig a miénk. Az egyetlen kiút a válságból az, ha visszaállítjuk azt a természetes állapotot, azt a stabilitást és biológiai sokszínűséget, amit az elmúlt évtizedekben leromboltunk. Attenborough szerint ez a küldetés nem is olyan bonyolult, mint gondolnánk – elég körülnézni a világban és példát venni azoktól, akik már elkezdtek tenni az élhető jövő érdekében. 

A koronavírusnál súlyosabb válságok is jönnek, ha nem foglalkozunk a klímakérdésselA koronavírusnál súlyosabb válságok is jönnek, ha nem foglalkozunk a klímakérdéssel

Perger Andrással, a Greenpeace kampányfelelősével beszélgettünk arról, mik a vírushelyzet pozitívumai és negatívumai a klímaválságra nézve.

Tovább olvasom

1937-ben, amikor Attenborough még kamaszként járta a természetet, 2,3 milliárd ember élt a Földön, az érintetlen élővilág aránya 66 százalék volt, és minden egymillió légköri részecskéből 280 részecske szén-dioxid volt. Jelenleg 7,8 milliárd ember lakja a bolygót, amelyen az érintetlen élővilág aránya 35 százalékra csökkent, miközben a széngázkibocsátásunk elérte a 415 ppm-et (részecske-per-millió). A fosszilis tüzelőanyagok égetésével a légkörbe került szén-dioxid több mint felét az elmúlt három évtizedben bocsátottuk ki, ami azt jelenti, hogy ez alatt az idő alatt nagyobb kárt tettünk a bolygóban és abban a képességében, hogy fenntartsa az emberi életet, mint az azt megelőző évszázadokban – sőt évezredekben – összesen.

Van, amiben jobb lett a világ az évszázadok során?Van, amiben jobb lett a világ az évszázadok során?

Diktátorok, katasztrófák, pusztuló bolygó. Van bármi okunk az elégedettségre?

Tovább olvasom

A természettudós szerint az alábbi változtatásokra van szükség ahhoz, hogy visszaállítsuk a természet diverzitását – és ezáltal elkerüljük a hatodik tömeges kihalást: 

#A népességnövekedés megállítása

A Homo sapienst leszámítva valamennyi faj populációja egy idő után elér egy maximális méretet, egy olyan számot, mely fenntartható az elérhető természeti erőforrásokkal. „Korlátait elveszítve az emberi populáció drámaian megnőtt az én életem alatt. A jelenlegi előrejelzések szerint 2100-ra 11 milliárd ember lesz a Földön, de lehetséges lelassítani, sőt megállítani a népességnövekedést jóval azelőtt, hogy elérne erre a pontra” – mondja a természettudós, aki Japán demográfiai trendjét hozza fel példaként.

Hány bolygó kellene hozzá, hogy mindenki úgy élhessen, mint te?Hány bolygó kellene hozzá, hogy mindenki úgy élhessen, mint te?

Öt hónap alatt használtuk el az egész éves energiaforrásokat.

Tovább olvasom

Japán életszínvonala igen gyorsan emelkedett a 20. század második felében: ahogy javult az egészségügy és az oktatás, úgy növekedtek az emberek elvárásai és lehetőségei, a születésszám pedig csökkent. 1950-ben egy japán családnak valószínűleg három vagy több gyereke volt, 1975-re pedig az átlag már kettő lett. Ennek eredményeként a népességszám mára stabilizálódott, és az ezredforduló óta alig változott. A jelek szerint ugyanez történik a világ minden részén: ahogy a nemzetek fejlődnek, az emberek kevesebb gyereket vállalnak, így a megszületett gyerekek száma kezd beállni egy szintre világszerte.

„Egy fontos oka annak, hogy a népesség nő, az az, hogy sokan tovább élnek. Egy ponton a jövőben a népesség el fogja érni a csúcsát, először a történelemben. Minél előbb történik ez meg, annál könnyebb lesz a dolgunk a többi ránk váró feladat végrehajtásában” – magyarázza Attenborough, aki szerint úgy kell emelnünk az életszínvonalat világszerte, hogy a Földre gyakorolt hatásunkat nem növeljük: keményen dolgozva, a szegényeket támogatva, egészségügyi ellátást adva mindenkinek, és lehetővé téve – főleg a lányoknak –, hogy iskolába járhassanak addig, amíg lehet. 

 

#Megújuló energia alkalmazása mindenhol 

Az élővilág alapvetően napenergiával működik: a Föld növényei naponta hárombillió kWh napenergiát fognak be, ami közel hússzorosa a számunkra szükséges energiának, csak napfényből. Ha kiiktatnánk a fosszilis energiákat, és mi is a természet végtelen erőforrásaival, napfénnyel, széllel, vízzel és geotermikus energiával működtetnénk világunkat, azzal a bolygó minden egyes élőlénye, így mi is jól járnánk. Az energia mindenhol olcsóbb lenne, városaink csendesebbek és tisztábbak volnának, és nem kellene attól tartanunk, hogy egyszer kifogynak az energiakészleteink, ráadásul – tudjuk jól – milyen szörnyű áron...

Elképesztő, hogy a bankok és a nyugdíjalapok fosszilis energiahordozókba fektetnek be, hiszen pont ezek veszélyeztetik a jövőnket, amire megtakarítunk

– jegyzi meg a tudós, majd egy kis inspirációért Északnyugat-Afrikába kalauzolja a nézőt: 

„A századfordulón Marokkó energiatermelése még az importált olajtól és földgáztól függött, ma már azonban szükségletei 40 százalékát otthon termeli meg, megújuló energiát használó erőművekben – beleértve a világ legnagyobb naperőművét is. A Szahara peremén fekvő és Dél-Európával közvetlen kapcsolatban lévő Marokkó 2050-re napenergia-exportőrré válhat.” Ha valamennyi ország követné ezt a példát, húsz éven belül a megújuló energiaforrások lehetnének az elsődlegesek a világon. 

#A halászat szabályozása

Az élővilág nem működhet egészséges vizek nélkül, az óceánok pedig fontos szövetségeseink abban, hogy csökkentsük a légkör széntartalmát: minél változatosabb az élőviláguk, annál jobban látják el ezt a feladatukat. Természetesen az óceánok fontos táplálékforrást is jelentenek mindannyiunk számára. „A halászat a világ legnagyszerűbb vadhúsforrása, és ha jól csináljuk, megmaradhat annak. Minél egészségesebb a tengeri élőhely, annál több a hal, és annál többet tudunk mi is belőlük fogyasztani, így hát a saját érdekünk is, hogy jól csináljuk” – figyelmeztet Attenborough.

A saját életünk múlik az óceánok egészségénA saját életünk múlik az óceánok egészségén

El tudsz képzelni 12 millió tonna műanyagot? Minden évben ennyi kerül a vizekbe.

Tovább olvasom

Palau egy csendes-óceáni ország, mely halászat és turizmus szempontjából a korallzátonyaitól függ. Amikor a halállomány csökkenni kezdett, az ország a halászati szokások korlátozásával és sok területen a halászat teljes betiltásával reagált. A védett halállományok hamarosan úgy helyreálltak, hogy átterjedtek a halászatot lehetővé tévő területekre is, ennek eredményeként pedig a halászattól elzárt övezetek miatt nőtt a helyiek fogása, és megindult a zátonyok regenerálódása is. Mi történne, ha ehhez hasonló módon járnánk el világszerte?

Becslések szerint a halászattól elzárt zónák létesítése part menti tengereink harmadán elegendő lenne a halászat mindenkori igényeinek biztosítására. „A nemzetközi vizeken az ENSZ a legnagyobb ilyen zóna létrehozásán fáradozik, melynek megvalósulása egyetlen lépésben alakítaná át a nyílt óceánt egy államilag támogatott halászflották miatt kiüresedett helyből vadonná, mely mindannyiunkat segít majd az éghajlatváltozás elleni küzdelemben” – magyarázza a szakember.

#A megművelt földterületek csökkentése

Ami a szárazföldet illeti, alaposan csökkentenünk kell a művelésbe vont területeket, hogy helyet adjunk a visszatérő vadvilágnak, és a leggyorsabb, leghatékonyabb módja ennek, ha megváltoztatjuk az étrendünket.

Sürgősen le kéne állni a húsevéssel, a bolygónk érdekébenSürgősen le kéne állni a húsevéssel, a bolygónk érdekében

Az ENSZ klímaszakértői szerint markánsan kevesebb húst kellene fogyasztanunk, ha meg akarjuk menteni a bolygót.

Tovább olvasom

„A nagy húsevők ritkák a természetben, mert sok zsákmány kell ahhoz, hogy mindegyikük élni tudjon. A Serengeti minden egyes ragadozójára több mint száz zsákmányállat jut. Bármikor, amikor egy szelet húst választunk, mi is – akár a tudtunk nélkül – ilyen óriási területet veszünk igénybe. Márpedig a bolygó nem képes ellátni több milliárd húsevőt, egyszerűen nincs helykapacitása erre” – figyelmeztet Attenborough. Ha mindannyiunk étrendje főként növényi alapú lenne, a most megművelt területeknek pusztán a felére lenne szükségünk, és mivel a növénytermesztésre fordítanánk az energiáinkat, fenntartható módon növelhetnénk a termés mennyiségét.

„Bolygónk nem képes ellátni több milliárd húsevőt, egyszerűen nincs helykapacitása ehhez.”
„Bolygónk nem képes ellátni több milliárd húsevőt, egyszerűen nincs helykapacitása ehhez.”PixHound / Getty Images Hungary

Hollandia a világ egyik legsűrűbben lakott országa. Az ország tele van családi gazdaságokkal, amiknek nincs hova terjeszkedniük, így a holland farmerek szakértői annak, miként hozható ki a legtöbb egy kis földterületből. És ezt egyre inkább fenntartható módon teszik: két generáción belül tízszeresére növelték a terméshozamot, mindeközben kevesebb vizet, rovarirtót és műtrágyát használnak, és kevesebb szén-dioxidot bocsátanak ki. Mérete ellenére Hollandia ma a világ második legnagyobb élelmiszer-exportőre, és élő bizonyítéka annak, hogy lehetséges együtt alkalmazni az egyszerű és a legfejlettebb megoldásokat, hogy több ennivalót termeljünk kevesebb föld megművelésével.

Elkezdhetünk élelmiszert termelni új terekben, épületeken belül, a városokban, akár olyan helyeken is, ahol nincs is termőföld. És ahogy javítjuk földművelési szokásainkat, visszafordítjuk a földfoglalás folyamatát, melyet a földművelés kezdete óta gyakorolunk. Ez is létfontosságú feladat, hiszen sürgősen szükségünk van szabad földterületekre.

#Az erdőirtás megszüntetése és az őshonos fák újratelepítése

Az erdők bolygónk gyógyulásának alapvető elemei: ezek adják a természet legjobb technológiáját a szén-dioxid kivonására, és ezek a biológiai sokféleség központjai is – e két tulajdonság megint csak segíti egymást. Minél természetesebbek, változatosabbak az erdők, annál hatékonyabbak az atmoszférából származó szén-dioxid elnyelésében. Éppen azért azonnal le kell állítanunk mindenütt az erdőirtásokat, és az olajpálmához, szójához hasonló növényeket csak rég kivágott erdők helyén szabadna termeszteni – hangsúlyozza a természettudós. Elvégre rengeteg ilyen van.

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

De ennél többet is tehetünk.

Egy évszázaddal ezelőtt Costa Rica több mint háromnegyedét erdő borította, ám az 1980-as évekre az ellenőrizetlen fakitermelés egynegyedére csökkentette az erdős területeket. A kormány úgy döntött, cselekszik, és támogatást nyújt a földbirtokosoknak az őshonos fák újratelepítésére. Mindössze 25 év múltán ismét erdők borítják Costa Rica felét. Ha pedig mindezt sikerülne globális szinten is elérni, a Föld erdői elnyelnék a szén-dioxid kétharmadát, amelyet tevékenységünk során ez idáig a légkörbe juttattunk.

Mit jelent a gyakorlatban a fenntartható erdőgazdálkodás?Mit jelent a gyakorlatban a fenntartható erdőgazdálkodás?

Milyen kihívások elé állítja a klímaváltozás hazánkban az erdészeket? Szakemberek mesélnek.

Tovább olvasom
Mennyivel jobb lenne az élet a Földön, ha fenntartható módon használnánk erdőinket!
Mennyivel jobb lenne az élet a Földön, ha fenntartható módon használnánk erdőinket!Paul A. Souders / Getty Images Hungary

Egyetlen kiút van a válságból, és ehhez az intelligenciánál többre van szükség

„Tízezer évvel ezelőtt mint vadászó-gyűjtögetők, fenntartható életet éltünk, mert az volt az egyetlen lehetőség. Hosszú, fordulatokkal teli fejlődésünk során eljutottunk odáig, hogy ismét ez az egyetlen lehetőségünk: újra fel kell fedeznünk, hogyan éljünk fenntarthatóan, hogyan tudunk a természettel együttműködni, mintsem ellene dolgozni. Ahelyett, hogy még jobban eltávolodnánk tőle, arra kellene törekednünk, hogy újra a részei legyünk. Az élővilág egy életen át tartó kutatása után egy dologban biztos vagyok:

Ez a misszió nem a bolygó, hanem saját magunk megmentéséről szól. Az igazság ugyanis az, hogy velünk vagy nélkülünk, de a természet újjá fog épülni.

„A Csernobil evakuálása óta eltelt harminc év alatt a természet visszafoglalta a területet, mára erdő vette át a város helyét, és menedék lett olyan vadon élő állatok számára, amelyek máshol igen ritkák. Ez pedig ékes bizonyítéka annak, hogy bármilyen súlyosak is a hibáink, a természet végső soron úrrá lesz mindenen. Az élővilág fenn fog maradni – mi, emberek nem feltétlenül” – véli Attenborough. 

Azért jutottunk idáig, mert mi vagyunk a legértelmesebb lények, melyek valaha éltek ezen a bolygón, ám a természettudós szerint a folytatáshoz az intelligenciánál többre lesz szükségünk – nem másra, mint bölcsességre. És persze akaratra. „Itt a nagy lehetőség, hogy újra egy természettel egyensúlyban lévő fajjá váljunk, hogy létrehozzuk a tökéletes otthont magunk számára, és helyreállítsuk azt a gazdag, egészséges és csodálatos világot, amit örököltünk.”

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Megvan Ferenc pápa utódja: az ideiglenes egyházfőnek ez a dolga
Megvan Ferenc pápa utódja: az ideiglenes egyházfőnek ez a dolga

Kiderült, melyik bíboros áll majd ideiglenesen a pápa helyére a következő hetek során.

4 órája

  • világom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom

A magyarok körében is népszerű nyaralóhelynek elege lett a bulizó turistákból, ezért nyárra sem oldják fel a szigorú korlátozást.

március 26., 09:36

  • világom
Betiltanák a nyávogást és az ugatást, és farkat is tilos lesz viselni a texasi iskolákban
Betiltanák a nyávogást és az ugatást, és farkat is tilos lesz viselni a texasi iskolákban

Súlyos pénzbírságot kapnának azok a tanárok, akik megengednék, hogy az iskolában állatokat utánozzanak a diákok.

március 25., 06:30

  • világom
Időnként kettényílik itt a tenger, mint Mózes idejében: különös jelenség az oka
Időnként kettényílik itt a tenger, mint Mózes idejében: különös jelenség az oka

Olyan, mintha a vízen járnál, de csak évente pár nap teheted meg mindezt, amikor a tenger szétnyílik.

március 25., 18:30

  • világom
Tilos meghalni ebben a városban, de szülni sem szabad itt
Tilos meghalni ebben a városban, de szülni sem szabad itt

Aki ezen a sötét szigeten hosszabb-rövidebb ideig él, tulajdonképpen a jegesmedvék vendége.

március 25., 07:26

  • világom
Bizarr módon egészíti ki jövedelmét a 26 éves idegenvezető
Bizarr módon egészíti ki jövedelmét a 26 éves idegenvezető

Akkora sikert aratott, hogy már több segítőt is felvett maga mellé.

március 25., 15:10

  • világom
Folyton változtatja a helyét ez a ház: éjszaka kísérteties, ahogy megvilágítják
Folyton változtatja a helyét ez a ház: éjszaka kísérteties, ahogy megvilágítják

Ha jól figyelsz ebben a körforgalomban, te is kiszúrhatsz valami különlegeset.

március 25., 20:00

  • világom
Az Atlanti-óceán közepén borultak fel a magyar hajósok – interjú Havasi Gergővel
Az Atlanti-óceán közepén borultak fel a magyar hajósok – interjú Havasi Gergővel

Két magyar hajós drámai küzdelme a túlélésért.

március 25., 08:20

  • világom
Elszámolták a Föld népességét: jóval többen lehetünk, mint eddig hittük
Elszámolták a Föld népességét: jóval többen lehetünk, mint eddig hittük

Jócskán alábecsülték a vidéki lakosság létszámát a Földön, ezért a hivatalos 8,2 milliárdnál sokkal többen élhetnek a bolygón.

március 26., 06:30

  • világom
Csak robotok dolgoznak ebben az étteremben: te ennél itt?
Csak robotok dolgoznak ebben az étteremben: te ennél itt?

Egy sor előnnyel bír, ha az éttermedben csak robotokat foglalkoztatsz, ráadásul egyelőre még látványosságnak sem utolsó.

március 25., 19:30

  • világom
Újabb nyaralóhelynek lett elege a turistákból: így szorítják ki őket
Újabb nyaralóhelynek lett elege a turistákból: így szorítják ki őket

Attól tartanak, hogy a népszerű nyaralóhelyre érkező turisták maradandó kárt tesznek a szigeten.

március 22., 14:00

  • világom
Ez a legbonyolultabb nevű hely a világon: biztosan nem tudod kiolvasni
Ez a legbonyolultabb nevű hely a világon: biztosan nem tudod kiolvasni

Hiába kérdeznék, nem tudnád kimondani, hova készülsz, olyan bonyolult a hely neve.

március 24., 16:00

  • világom
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza

Emlősökre is átterjedhet a madárinfluenza: egy juh tejéből mutatták ki a vírust.

március 26., 11:10

  • világom
Kibontotta a falat, rábukkant a világ legnagyobb földalatti birodalmára
Kibontotta a falat, rábukkant a világ legnagyobb földalatti birodalmára

Hihetetlen, de erre a lenyűgöző föld alatti világra egy háztulajdonos bukkant.

március 22., 11:10

  • világom
72 méter magas a világ legnagyobb szeméthegye: életveszélyes körülötte a munka
72 méter magas a világ legnagyobb szeméthegye: életveszélyes körülötte a munka

A világ legmagasabb és legveszélyesebb szeméthegyének mérete a Tádzs Mahallal vetekszik.

március 22., 09:06

  • világom
Öt nappal korábban kezdődött a világ leglátványosabb eseménye
Öt nappal korábban kezdődött a világ leglátványosabb eseménye

Évről évre milliókat mozgat meg ez a látványos esemény.

március 24., 14:36

  • világom
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború

Új nukleáris fegyverkezési verseny kezdődött a világban, és elég borúsak a kilátások.

március 26., 14:38

  • világom
Ezeréves hidat döntött össze az áradás Spanyolországban
Ezeréves hidat döntött össze az áradás Spanyolországban

Videón, ahogy az áradás elsodorja a hidat.

március 24., 08:36

  • világom
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet

Nehéz szívvel hagyta ott Harry herceg az alapítványt, amelyet néhai édesanyja, Diana hercegnő emlékére hozott létre.

március 26., 10:36

  • világom
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben

Befejezetlenül áll a milliárdos palotája, mint egyfajta modern kori kísértetkastély.

március 26., 16:46

  • világom
Szenzációs felfedezés: így ér majd véget az univerzumunk
Szenzációs felfedezés: így ér majd véget az univerzumunk

A felfedezés új utakat nyithat az univerzum jövőjének megértésében.

március 24., 05:46

  • világom
Ingyen csirkét osztanak ezen a településen: az új gazdákat bármikor ellenőrizhetik
Ingyen csirkét osztanak ezen a településen: az új gazdákat bármikor ellenőrizhetik

Aki nem tartja be az előírásokat, az elveszítheti a lehetőséget.

március 24., 06:30

  • világom
Lélegzetelállító látvány: így mérik az űrből, mennyire fejlett egy ország
Lélegzetelállító látvány: így mérik az űrből, mennyire fejlett egy ország

Ez az űrből érkezett kép nemcsak lenyűgöző, de óriási tudományos és gazdasági haszna is van.

március 23., 16:00

  • világom
Kamera a köldökbe rejtve: így figyelte meg a németeket a Stasi
Kamera a köldökbe rejtve: így figyelte meg a németeket a Stasi

A Stasi ügynökei kamerákat rejtettek karkötőkbe, bevásárlótáskákba, melltartókba, szemeteskukákba, madáretetőkbe, sőt a temetői locsolókannába is.

március 22., 19:30

  • világom
Ebben a városban gyűjtik a tehéntrágyát: gyárakban dolgozzák fel
Ebben a városban gyűjtik a tehéntrágyát: gyárakban dolgozzák fel

A városban összegyűjtött tehéntrágyát egyedülálló módon alakítják át hidrogénné a gyárban.

március 23., 09:06

  • világom
Giccsparádé az Ovális Irodában: egyre furcsábban fest Trump birodalma
Giccsparádé az Ovális Irodában: egyre furcsábban fest Trump birodalma

Igazán giccses lesz az Ovális Iroda, miután Donald Trump saját ízlésére formálja.

március 24., 06:00

  • világom
19 éves és terhes volt az első női hajóskapitány: 50 napig nem öltözött át
19 éves és terhes volt az első női hajóskapitány: 50 napig nem öltözött át

Az ifjú női kapitány hősiesen küzdött a hatalmas hullámokkal.

március 22., 18:30

  • világom
Lélegzetelállító látvány nyújt a hídra épült város
Lélegzetelállító látvány nyújt a hídra épült város

Sok különleges híd van a világon, de amelyre egész kis színes meseváros épült, olyan kevés. Csodájára is járnak a turisták.

március 23., 08:50

  • világom
Ez volt a világ legelső autója: nézd meg, milyen boldogan vezeti Henry Ford
Ez volt a világ legelső autója: nézd meg, milyen boldogan vezeti Henry Ford

Ez az autó volt Henry Ford első önjáró járműve, nem csoda, hogy büszkén vezette.

március 23., 10:06

  • világom
Ebben a faluban egyetlen autó sem közlekedhet: képtelenség behajtani
Ebben a faluban egyetlen autó sem közlekedhet: képtelenség behajtani

A festői faluban egyetlen autót sem látni.

március 23., 14:36

Érdekességek