Mitől lesznek történelmi helyszíneink különlegesek számunkra?

Olvasási idő kb. 8 perc

Hogyan kapcsolódnak emlékeink egyéni és közösségi helyeinkhez? Gondolatban újra bejárhatod a számodra fontos tájakat.

Hely és emlékezet egymással szorosan összefüggő fogalmak. Már az ókori író és politikus, Cicero is megállapította, hogy „az emlékezésnek […] roppant ereje lakozik a térbeli helyekben”.

„Ülök a […] fa alatt, s nézem az alám kanyarodó, bő tájat: a Balaton hosszan elnyúló, szépiakék szalagját, udvarias kanyarát Tihany köré, s messze mögötte a somogyi dombok párásan rezgő vonulatát. S egy nagyot sóhajtok” írta sok évszázaddal később Déry Tibor Balatonfüreden. „Mi teszi, hogy egy nagy táj látványa a megkönnyebbülés, sőt a megilletődöttség sóhaját szorítja ki az ember szívéből?” – morfondírozott tovább.

Szerzőnkről

Tulipán Éva történész kutató, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársa

Kutatási területe Magyarország 1945 utáni történetének, különösen az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeinek és következményeinek erőszaktörténeti, kulturális emlékezeti és emlékezetpolitikai nézőpontú vizsgálata. Az Erőszaktörténeti Munkacsoport és az MTA Történeti Bizottsága II. világháború története albizottságának tagja.

Emlékek a térben

Az ókori szónokok számára írt egyik műben a beszédek memorizálásának egyik technikáját írja le a szerző. Eszerint képzeletbeli helyek adják az emlékezés kereteit, az emlékezet képeit ezekhez kötik a rétorok és idézik fel később éppen az elhelyezkedésük alapján. Hasonló elven működik tehát, mint egy egyszerű memóriajáték, ahol a képekre elhelyezkedésük alapján emlékeznek a játékosok, és ezáltal találják meg a képpárokat.

Quintilianus, a nagy tekintélyű ókori retorikatanár szerint ez a tanulási technika a gyakorlati megfigyelésen alapul, hiszen „amikor hosszabb távollét után visszatérünk egy helyre, nem csupán a helyet magát ismerjük fel, de emlékszünk arra, mit csináltunk ott, visszaemlékszünk arra, kikkel találkoztunk és még a ki nem mondott gondolatainkra is, amelyek legutóbbi ottjártunkkor haladtak át elménken”.

Hely vagy tér

Az emberek már a görögök és rómaiak előtt is megfigyelték, hogy a tér bizonyos pontjaihoz fizikai valóságon túlmutató tartalmak kötődnek, érzések, emlékek sűrűsödnek össze bennük. A térkép bizonyos pontjai kiemelkednek koordináta-rendszerükből, többet jelentenek a hosszúsági és szélességi mutatóiknál. A fizikai valóságon túlmutató tartalmak kötődnek hozzájuk, érzések, emlékek sűrűsödnek össze bennük. A fizikai helyekhez anyagtalan tartalmak kapcsolódnak, nyomot hagynak egy azzal szoros kapcsolatban létező, képzeletbeli síkon.

A római vallás mindezeket a genius loci (a hely szelleme) fogalmába tömörítette. Mircea Eliade is felfigyelt tér és szakralitás kapcsolatára: a „vallásos tapasztalás, hogy a tér nem homogén, olyan ősélmény, amelyet egyfajta »világalapítással« azonosíthatunk. Nem elméleti okoskodásról van itt szó, hanem olyan elsődlegesen vallásos élményről, amely megelőz minden, a világra vonatkozó reflexiót, mert ez teremti meg azt a »szilárd pontot«, középtengelyt, amelyből minden jövőbeli tájékozódás kiindul”.

Vannak helyek, amik egyet jelentenek az emlékekkel
Vannak helyek, amik egyet jelentenek az emlékekkelsplendens / Getty Images Hungary

Nem vallási értelemben is megkülönböztethetjük a teret vagy tájat a helytől, ami „a fizikai tér egy ismerős, emlékezetes darabja”, és éppen sajátos jellege által válik el környezetétől. A jelenséget Hamvas Béla így fogalmazta meg Az öt géniusz című írásában: „A helyet nem szabad összetéveszteni a térrel. A tér és a hely között az a különbség, hogy a térnek száma, a helynek arca van. A tér, hacsak nem kivételes, minden esetben pontos vonalakkal lehatárolható, területe négyzetmilliméterre kiszámítható és alakja körzővel és vonalzóval megrajzolható. A tér mindig geometriai ábra. A hely mindig festmény és rajz, és nincs belőle több, mint ez az egy. A térnek képlete, a helynek géniusza van.”

„A helynek arca van” – teszi még hozzá Hamvas, ezáltal tehát „nemcsak az, ahol a dolgok vannak”, hanem tulajdonságok, érzetek fűződnek hozzá, „barátságos, vagy ellenszenves, félelmetes vagy szelíd, nyugodt vagy fenséges” és mindig egyedi: „két egyforma hely éppúgy nincs, mint megismétlődő pillanat”. Hasonlóképpen vélekedett a norvég építész teoretikus, Christian Norberg-Schulz. Szerinte a helyeket a semleges tértől egyebek mellett sajátos jellegük, karakterük különbözteti meg. Ez egészen kis részletekben, például egy jellegzetes járdában is tetten érhető.

Helyek és hangulatok

Környezetpszichológiai kutatások bebizonyították, hogy a helyekhez való kapcsolatunk érzelmi állapotunk szabályozásában is segítségünkre lehet. Ez akkor is igaznak bizonyult – írja Dúll Andrea környezetpszichológus –, amikor a kutatók a csupán a helyekhez való viszonyulást vizsgálták, függetlenül az ott történt személyes találkozásoktól. Így lehetséges tehát, hogy bizonyos helyekhez speciális tevékenységek is kötődnek: a temető szolgálhat például a gyász érzésének, a színház az esztétikai, míg a templom a hitbeli élmények átélésére.

A környezetben való eligazodás, ahogyan Eliade szent helyekről szóló leírása is mutatta, az életben való eligazodás mintájaként is szolgál. A környezettel való harmonikus kapcsolat az egyén érzelmi biztonságát, belső növekedését is elősegíti.

A helyekkel való kapcsolatunk érzelmi állapotunk szabályozásában is segíthet
A helyekkel való kapcsolatunk érzelmi állapotunk szabályozásában is segíthetDougal Waters / Getty Images Hungary

Bizonyos helyszínek önmagukban is jelentőssé válnak számunkra, kedvenceink lesznek életünk során vagy egyes életszakaszainkban. Ezek a számunkra fontos helyek külön belső térképen tárolódnak agyunkban, és segítenek megnyugodni, pihenni, kikapcsolódni, otthon érezni magunkat a világban. Identitásunkat is megélhetjük tehát rajtuk keresztül.

Kapocs a múlthoz és saját magunkhoz

A földrajzi helyek a múlt és jelen kapcsolódási pontjaiként is értelmezhetők. A mai látogatók számára egy-egy történelmi helyszínen való fizikai jelenlét a múltbeli eseményhez való kapcsolódást is segíti, ahogyan a múzeumi tárgyak is visszaröpítenek az időben, segítenek átélhetővé tenni a múlt eseményeit, tapasztalatait.

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Az egyéni identitás is a múlt cselekedeteiből és meglátogatott helyszíneiből építkezik, ahogyan ez megfigyelhető akár egy gardróbszekrény évtizedeken át halmozódó tartalmának és egy költözködés miatti vagy halálesettel összefüggésben történő kiürítésekor vagy egy nagyszülői ház meglátogatásakor is.

Ám nem csupán helyszínek juttathatnak eszünkbe számunka kedves embereket vagy régi emlékeket. Gyakran előfordul az is, hogy egy íz, illat vagy dallam idézi emlékezetünkbe életünk helyeit, akár rokonlátogatások helyszíneit és élményeit. Ez történik Marcel Proust regényfolyamának híres nyitó jelenetében is, amelyben egy francia sütemény, a madeleine ízének hatására tör fel akaratlanul a főszereplőben a nagynéni házában töltött vasárnapok emléke.

Újra átélt emlékek

Az egyéni és közösségi emlékezet és az általa is formált identitás ugyanakkor állandóan változik, formálódik. Minden életkorban, de történelmi korszakokra is jellemző a saját identitás újrafogalmazása, ami által a helyekhez kötődő emlékeink is újraértékelődnek. Egyazon helyhez vagy tárgyhoz akár gyökeresen más olvasat is kötődhet az egyéni vagy történelmi körülmények változásával. Mást jelenthet felnőttkorban meglátogatni a szülői házat, visszamenni egy régi nyaralás helyszínére. Ugyanígy a kulturális emlékezet helyszínei is változó jelentést hordozhatnak különböző generációk számára, egyesek fontosabbak lehetnek, míg mások feledésbe merülnek. A szabadságok ideje jó alkalom lehet saját és közösségi kedvenc helyeink (képzeletbeli) bejárására, hozzájuk kötődő emlékeink újragondolására.

Miért fontos megtartani nehéz örökségünk helyszíneit?Miért fontos megtartani nehéz örökségünk helyszíneit?

Vannak történelmi helyek, ahová büszkén és szívesen megyünk, és vannak, ahová nem ezért látogatunk el.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Ez a világ legijesztőbb hídja
Ez a világ legijesztőbb hídja

Nem is igazi híd, mégis a legijesztőbb mind közül.

március 8., 19:30

  • világom
Megkérdeztük, tényleg teáznak-e ötkor az angolok
Megkérdeztük, tényleg teáznak-e ötkor az angolok

Érdekes válaszokat kaptunk az angoloktól a teázással kapcsolatban.

március 9., 16:00

  • világom
Bizonyíthatóan volt élet a Marson, állítja egy egykori CIA-ügynök
Bizonyíthatóan volt élet a Marson, állítja egy egykori CIA-ügynök

Egykori CIA-ügynök állítja, hogy bizony élet volt a Marson.

március 9., 06:00

  • világom
Ezeken a helyeken élhetsz túl egy új világháborút
Ezeken a helyeken élhetsz túl egy új világháborút

Egy kutatás szerint bizonyos helyeket kevésbé fenyeget egy új világháború.

március 8., 11:10

  • világom
Így nyaraltak ők: diktátorok kedvenc pihenőhelyei
Így nyaraltak ők: diktátorok kedvenc pihenőhelyei

Sztálin nyaralójában a függönyök nem érhettek a földig, nehogy elbújjon mögöttük valaki, a náci diktátor Hitler pedig kanárikat tartott, kalitkában.

március 8., 18:30

  • világom
Anglia Szentendréje hihetetlenül bájos kis falu: nézd meg te is
Anglia Szentendréje hihetetlenül bájos kis falu: nézd meg te is

Ha London zsibongása mellett a tündérmesék ködös világába is vágysz, ne hagy ki Anglia Szentendréjét sem, csodás kis falu!

tegnap, 13:36

  • világom
Két éve költözött barlangba egy férfi, többé nem hajlandó házban élni
Két éve költözött barlangba egy férfi, többé nem hajlandó házban élni

Barlangban éli az életét egy férfi, elárulta, hogy miért döntött így.

március 9., 15:10

  • világom
Nem tudod, hogy alszanak a vízi emlősök? Ezt a videót látnod kell
Nem tudod, hogy alszanak a vízi emlősök? Ezt a videót látnod kell

A vízi emlősöknek is szüksége van alvásra, egy videó megmutatja, hogy hogyan végzik ezt a tevékenységet.

március 8., 13:36

  • világom
Ez történik, ha a mesterséges intelligencia átveszi az uralmat
Ez történik, ha a mesterséges intelligencia átveszi az uralmat

Szakértők mondták el, mennyire kell tartanunk attól, hogy az AI átveszi az uralmat az emberiség felett.

március 8., 15:10

  • világom
Ezt az ókori csodát sosem találták meg
Ezt az ókori csodát sosem találták meg

A sivatag szívében terült el az ókori világ egyik legkáprázatosabb csodája, amelyet azonban soha senki sem látott igazolhatóan a saját szemével.

március 9., 13:36

  • világom
Majdnem elvesztette karját egy baleset miatt a magyar nő, szemtanúkat keresnek
Majdnem elvesztette karját egy baleset miatt a magyar nő, szemtanúkat keresnek

Rejtélyes balesetben sérült meg súlyosan egy magyar nő, családja kétségbeesetten keresi a szemtanúkat, hogy kiderüljön, mi történt.

március 10., 09:36

  • világom
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba

Több utazásszervező cég már közölte is, hogy törölniük kellett az utazásokat.

március 6., 10:44

  • világom
Ezen változtass, ha reggel többször nyomod le a szundi gombot
Ezen változtass, ha reggel többször nyomod le a szundi gombot

A rendszeres és pihentető alvás elengedhetetlen a mentális és fizikai egészséghez.

március 10., 06:30

  • világom
Ez a világ leghidegebb városa: mínusz 69 fokban extrémek a mindennapok
Ez a világ leghidegebb városa: mínusz 69 fokban extrémek a mindennapok

Mi, közép-kelet-európaiak, fel sem tudjuk fogni, milyen az élet a világ extrém hideg városaiban, például ezen a településen.

március 8., 07:25

  • világom
Ritka betegségben halt meg a királyi család fiatal hercege
Ritka betegségben halt meg a királyi család fiatal hercege

A herceg alulmaradt a betegségével folytatott harcban.

március 10., 08:36

  • világom
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását

Megkongatták a vészharangot a kutatók, miután történelmi jelenséget figyeltek meg az óceánokon.

március 6., 09:35

  • világom
A világ legmagasabb épületét homokra építették: ezért nem süllyed el
A világ legmagasabb épületét homokra építették: ezért nem süllyed el

Nem volt könnyű ilyen helyen ennyire magas épületet felállítani.

március 10., 11:40

  • világom
Elátkozottnak tartják ezt a vidámparkot: csak a legbátrabbak merészkednek a közelébe
Elátkozottnak tartják ezt a vidámparkot: csak a legbátrabbak merészkednek a közelébe

Több okból is veszélyes megközelíteni ezt a vidámparkot.

március 7., 20:00

  • világom
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt

Olyan drámai volt az áremelkedés az utóbbi hónapokban, hogy a beszállítók is aggódnak, el tudják-e adni a boltoknak az árut.

március 7., 14:36

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

  • világom
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani

Váratlan esemény miatt rendőrök és katonák lepték el a pályaudvart, egyelőre nem tudni, mikor indulhat újra a vasúti forgalom.

március 7., 09:36

  • világom
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene

Harminc éve nem látott mértékű járvány ütötte fel a fejét, sokan nem hajlandóak beoltatni a gyereküket.

március 6., 13:36

  • világom
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában

Olyan kevés hagyományos levelet adnak fel az emberek, hogy nem éri meg fenntartani a levélkézbesítési szolgáltatást.

március 6., 14:36

  • világom
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban

Egy teljes héten át razziáznak a rendőrök az utakon.

március 7., 11:10

  • világom
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt

Egyre gyakoribbak a hasonló incidensek: most egy skorpió mart meg egy nőt váratlan helyen.

március 6., 18:30

  • világom
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip

De szerintük nincs okunk a félelemre.

március 7., 05:46

  • világom
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak

Katonák őrizték a balatoni úttörőtábort.

március 7., 08:50

  • világom
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás

Egyes iskolákban előfordult, hogy a tanárok reggelente megalázó módon kérték számon az 1975-ös szabály megszegését.

március 7., 10:36

  • világom
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén

Egy héten belül másodjára próbál leszállni egy magántulajdonban lévő űrszonda a Holdra.

március 6., 11:45

Érdekességek