Ezért élnek tovább a nők, mint a férfiak

Olvasási idő kb. 8 perc

A legtöbb fajnál, így az embernél is a nőivarú egyedek tovább élnek a hímivarúaknál. Az ember esetében a nők átlagos várható élettartama 74,2 év, míg a férfiaké csak 69,8. Magyarázhatjuk ezt azzal, hogy több férfi végez veszélyes munkát, hivatkozhatunk a társadalmi berendezkedésre, de attól még tény marad, hogy ez a jelenség az egész állatvilágban megfigyelhető.

Így kénytelenek vagyunk azt feltételezni, hogy az élethosszban jelentkező különbség nem csupán az ember szociológiáján múlik, hanem olyan alapvető biológiai tény, ami független a civilizációtól. Mivel elég régóta tudjuk, hogy a nők tovább élnek a férfiaknál, számos különböző magyarázat látott már napvilágot. A férfiak körében népszerű az az elmélet, miszerint a nők a felelősek mindenért, ők azok, akik a korai halálba hajszolják a másik nem tagjait. Ennek – a nyilvánvalón túl – az is ellentmond, hogy a házas férfiak kimutathatóan évekkel tovább élnek, mint szingli társaik, míg a házas nők és az egyedülálló nők várható élettartama között nincs jelentős különbség. Forduljunk hát tudományosabb magyarázatok felé.

Gyorsabban vezetnek, többet isznak 

A férfiak rövidebb életéért gyakran teszik felelőssé a munkahelyi hajtást, versengést és stresszt is. Ám a nők éppúgy helytállnak a munka frontján hosszú évtizedek, évszázadok óta, mégis hosszabb ideig élnek. Okként szokták felhozni a dohányzást és az alkoholfogyasztást is, ami a statisztikák szerint sokkal több férfit érint, mint nőt. Akár az elhízást, akár a káros szenvedélyeket nézzük, a férfiak körében mindegyik sokkal gyakoribb: például tízszer annyi magyar férfi fogyaszt alkoholt, mint nő. Ez azonban még mindig nem magyarázza meg azt, miért élnek tovább a nők az állatvilágban is.

A nők tovább élnek szinte minden népnél
A nők tovább élnek szinte minden népnélCecilie_Arcurs / Getty Images Hungary

A tartalék géneken múlna?

A legnyilvánvalóbb különbség férfi és nő, hím és nőstény között a génkészletben látszik. A nők két X-kromoszómájával szemben a férfiak XY-kromoszómákkal bírnak. Az elmélet szerint a dupla kromoszóma egyfajta genetikai tartaléknak tekinthető, ami nagyobb ellenállást biztosít a nőknek a betegségekkel, mutációkkal vagy a környezet káros hatásaival szemben. Azoknál a madár-, hal-, hüllő- és rovarfajoknál, ahol a nőstények ZW-, a hímek ZZ-kromoszómákkal rendelkeznek, azaz a hímeknek van dupla kromoszómájuk, ott a hímek élnek tovább. 229 faj – majmok, halak, hüllők, kétéltűek, rovarok – vizsgálata után a kutatók egyértelműen kimutatták, hogy az azonos kromoszómapárral élő egyedek, jelentsen ez bármilyen nemet is, átlagosan 17 százalékkal tovább élnek társaiknál.

Az ösztrogén lenne a kulcs?

A nők hosszú életéért nemcsak a kromoszómák, de a hormonok is felelősek lehetnek. Mint kiderült, az ösztrogén egészségvédő szerepet is betölt, jó hatással van a vér lipidjeire, koleszterinszintjére, véd a korai szívbetegségektől, ellenállóbbá tesz a fertőzésekkel szemben. Ezenkívül még egy női előnyt találunk: ahogy a többi női nemi hormonnal együtt folyamatosan változik az ösztrogén szintje, és kialakul a menstruációs ciklus, az jó hatással van a keringésre és a pulzusszámra is. A ciklus utolsó két hetében a nők nyugalmi pulzusa például annyira felgyorsul, mintha kocognának, ez pedig jobb vérkeringéssel jár, és minden olyan előnnyel, amit általában a kocogás egészségvédő hatásának tulajdonítanak. 

A férfiakban is található ösztrogén, de jóval kisebb mennyiségben. Az ő szervezetükben az időskori szív- és érrendszeri betegségek esélyét növelő tesztoszteron uralkodik. Amint megfosztják őket ettől – például kamaszkoruk előtt kasztrálják a fiúkat –, az életük is meghosszabbodik. Erre jó példa az 1700-as évekbeli koreai császári udvar, ahol a férfi szolgákat ily módon „kezelték”, és így húsz évvel meghosszabbították az életüket ép társaikkal szemben, vagy a kínaiak, akiknél szintén divat volt kasztrálni az alkalmazottakat. Egy kansasi intézményben, ahol a mentálisan súlyos állapotú férfi betegeket rutinszerűen megfosztották férfiasságuktól, szintén jelentős különbséget mutattak ki az élethossz területén.

Éljen az ösztrogén!
Éljen az ösztrogén!Diamond Dogs / Getty Images Hungary

A szaporodás fontosabb mindennél?

A Scientific American gerontológus szerzője, Thomas Kirkwood érdekes elmélettel egészítette ki a hormonok háborúját. Sok tudóssal együtt úgy véli, hogy az öregedési folyamatot apró, ám folyamatosan termelődő, összeadódó, nagy számú hibák halmaza okozza. Életünk hossza és minősége attól is függ, hogy a szervezet milyen gyorsasággal és hatékonysággal javítja ezeket a hibákat. Felmerül a kérdés, miért nem hatékonyabb ez a hibajavító, öngyógyító képességünk? Kirkwood szerint azért, mert a génkészlet és annak továbbörökítése biológiai szempontból sokkal fontosabb, mint az egyén túlélése. A test csak a gének hordozója, a reproduktív szakaszban nélkülözhetetlen, hogy egészséges és erős legyen, de utána már nem elengedhetetlen. A nők pedig lehet, hogy azért élnek tovább, mert sokkal nagyobb szükség van a testükre, az egészségükre (hiszen ők hordják ki, hozzák világra és szoptatják, gondozzák az utódokat), míg a férfiak reproduktív szerepe jóval kevésbé függ a folyamatos jó egészségi állapottól. Rágcsálókkal végzett kísérletekben ezt már be is bizonyították: a nőstények sejtjei hatékonyabban állították helyre a károsodásokat, mint a hímek esetében, ám ez a különbség megszűnt, amint a nőstényeknek kiműtötték a petefészkét. 

Ez persze nem jelenti azt, hogy a férfiakra ne lenne szükség az utódnemzést követően, nagyon is számít az aktív jelenlétük. Ám a tesztoszteron, ami annyira termékennyé és erőssé teszi őket fiatal éveikben, a hosszú élethez már nem járul hozzá.

A nők betegebbek, mégis tovább élnek: a morbiditási paradoxon

Felnőtt életük során a nők betegesebbek a férfiaknál szinte minden nép esetében: több gyógyszert szednek, többször hiányoznak a munkából betegség miatt, és több időt töltenek kórházban is. A nők sokkal hajlamosabbak az ízületi és csontproblémákra, az izomerőtől kezdve az egyensúlyérzékig a legtöbb területen gyengébben teljesítenek a férfiaknál, mégis tovább élnek. Ennek egyik lehetséges magyarázata az, hogy a túlélő férfiak, akiket megvizsgáltak, azért erősebbek, mert ha nem lennének azok, már meghaltak volna, tekintve a körükben megfigyelhető magasabb halálozási arányt. Ám az is elképzelhető, hogy a férfiak és a nők hozzáállásának különbözőségében rejlik a megoldás. A nők jóval többször látogatják meg az orvosaikat, gondosabban eljárnak szűrésekre, és amint valami kellemetlenséget tapasztalnak, kivizsgáltatják magukat. Így nagyobb eséllyel élnek tovább még betegen is, mint a férfiak, akiknél nem derül ki időben egy-egy veszélyes betegség. 

Miért csak most ilyen egyértelmű a különbség?

Azt, hogy a nők tovább élnek a férfiaknál, régóta tudjuk, de évszázadokkal ezelőtt nem volt ilyen nyilvánvaló. Ahhoz, hogy az egyébként egészségtudatosabb nők valóban tovább éljenek a férfiaknál, szükség volt a 18. század óta bekövetkezett rendkívüli gazdasági és társadalmi haladásra, a nők társadalmi különbségeinek és az anyaság terheinek drámai csökkenésére. Amíg a magasabb státusz, megbecsülés és a jobb életkörülmények nem álltak rendelkezésre, addig a nők biológiai előnye nem is érvényesülhetett. A 20. századtól kezdve, amikor az ipari országokban egyre több férfi korai halálát okozzák közlekedési balesetek, veszélyes munkakörülmények, az alkoholizmus, a dohányzás, illetve a nők minél tovább megpróbálnak szépek, egészségesek, kívánatosak lenni és emiatt jobban figyelnek az egészségükre a kockázatokat kereső férfiaknál, a nemek közti különbség jelentősebbé vált. 

Pali bácsi: ne azt kérdezd, mi volt ebédre, hanem azt, hogy mit mondott a Ferenc JóskaPali bácsi: ne azt kérdezd, mi volt ebédre, hanem azt, hogy mit mondott a Ferenc Jóska

Az 1925-ös születésű pénzügyi szakember, többszörösen kitüntetett vitéz szellemi frissessége, humora és mesélőkedve birtokában fogadott bennünket.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
A 10 legfurcsább állás a világon: van, aki alszik vagy ölelget pénzért
A 10 legfurcsább állás a világon: van, aki alszik vagy ölelget pénzért

Hihetetlen, de ezek a munkakörök léteznek. Te melyik munkát vállalnád el, akár holnaptól?

január 22., 07:26

  • világom
24 dollárért adták el Manhattant, még csak nem is volt átverés
24 dollárért adták el Manhattant, még csak nem is volt átverés

Ma már nem könnyű kideríteni, mennyi az igaz Manhattan megvásárlásának legendájából.

január 24., 07:26

  • világom
Mindössze 24 napig létezett ez a magyar állam
Mindössze 24 napig létezett ez a magyar állam

Magyarország egy része úgy döntött, önáll államot hoz létre lakóinak.

január 25., 07:26

  • világom
Hátborzongató, ahogy ennek az elmegyógyintézetnek a temetője kinéz
Hátborzongató, ahogy ennek az elmegyógyintézetnek a temetője kinéz

Több ezren nyugszanak ott. Nem túl szívderítő a temető története.

20 perce

  • világom
Több millióért árulják a TikTok-os telefonokat a tiltás óta az amerikaiak
Több millióért árulják a TikTok-os telefonokat a tiltás óta az amerikaiak

Elképesztő árakat kérnek egy olyan telefonért, amelyre telepítve van a TikTok.

január 24., 11:40

  • világom
Ezért volt akkora zseni David Lynch: megosztotta titkos módszereit
Ezért volt akkora zseni David Lynch: megosztotta titkos módszereit

Ezek voltak David Lynch különös trükkjei, munkamódszerei.

január 22., 15:10

  • világom
5 gusztustalan tény az ókori görögök életéről
5 gusztustalan tény az ókori görögök életéről

Az ókori görögök élete nagyon eltér a mai emberétől. Ami akkor mindennapinak tűnt, ma kifejezetten gusztustalan lehet.

január 25., 11:40

  • világom
Így élnek ma az emberek Észak-Koreában
Így élnek ma az emberek Észak-Koreában

A világ egyik legelzártabb országa Észak-Korea. Akiknek sikerült elmenekülniük, megdöbbentő beszámolóikkal mutatják be, miként élnek ott az emberek.

január 26., 07:26

  • világom
Tömegek csodálják meg a nyilvános vécét: a bécsi házát is túlszárnyalta Hundertwasser
Tömegek csodálják meg a nyilvános vécét: a bécsi házát is túlszárnyalta Hundertwasser

Hundertwasser nem csak Bécsben alkotott maradandót: az ötletei alapján megvalósított nyilvános vécéjében a világ másik végén is gyönyörködnek.

január 23., 05:46

  • világom
Ezért a magyar íróért szabályosan megvesztek a nők: igazi gavallér volt
Ezért a magyar íróért szabályosan megvesztek a nők: igazi gavallér volt

Az író lakásába csak azok a nő léphettek be, akiket fia szépnek talált.

január 22., 16:54

  • világom
Elmozdult a Föld északi mágneses pólusa: a kutatók sem tudják az okát
Elmozdult a Föld északi mágneses pólusa: a kutatók sem tudják az okát

Öt év alatt közel 250 kilométernyivel került arrébb az északi mágneses pólus helyzete, a kutatók nem találtak magyarázatot az okára.

január 27., 11:10

  • világom
Ilyen volt a XVI. századi Tinder: uralkodói házasságok köttettek általa
Ilyen volt a XVI. századi Tinder: uralkodói házasságok köttettek általa

VIII. Henrik király aktívan használta ezt a szolgáltatást, jóval a Tinder előtt.

január 16., 16:45

  • világom
Árva lány találta fel Svédország híres cukorkáját: tragédiák sora vezetett idáig
Árva lány találta fel Svédország híres cukorkáját: tragédiák sora vezetett idáig

Noha nem volt könnyű nőként boldogulni a 19. századi Svédországban sem, Amalia Erikssonnak sikerült: feltalált édessége máig népszerű.

január 26., 15:10

  • világom
Így őrizték meg a titkos tudást a kommunista időszak alatt: 80 év után ismét a saját betűikkel írhatnak a mongolok
Így őrizték meg a titkos tudást a kommunista időszak alatt: 80 év után ismét a saját betűikkel írhatnak a mongolok

A szovjet éra alatt is őrizték titkos írásukat a mongolok, már legálisan is használhatják a különleges betűket. Őket kérdeztük.

január 21., 18:30

  • világom
A világ mélyebb tava: elnyelné az összes többit
A világ mélyebb tava: elnyelné az összes többit

Egyes népek szentként tisztelik a világ legmélyebb tavát, sőt még sokan ma is tengerként emlegetik.

január 21., 07:26

  • világom
Egy megromlott házasság miatt lett olyan szigorú a trianoni döntés: vajon igaz a legenda?
Egy megromlott házasság miatt lett olyan szigorú a trianoni döntés: vajon igaz a legenda?

Clemenceau fia magyar nőt vett feleségül, de Michnay Ida nem tudta a trianoni döntést pozitív irányba befolyásolni.

január 26., 18:30

  • világom
Már az ókorban elkezdődött az emberiség elbutulása: ennyivel csökkent az IQ Rómában
Már az ókorban elkezdődött az emberiség elbutulása: ennyivel csökkent az IQ Rómában

Az egész emberiség szellemi fejlődésére hatással volt az ókori rómaiak felelőtlensége.

január 17., 07:26

  • világom
Nyolc méteres kígyót fedeztek föl: videóra is vették
Nyolc méteres kígyót fedeztek föl: videóra is vették

Nem mindennapi látvány a több mint 200 kilós kígyó.

január 21., 13:35

  • világom
A Föld legnagyobb csodája: a tóban lévő sziget, amiben egy tóban lévő sziget van
A Föld legnagyobb csodája: a tóban lévő sziget, amiben egy tóban lévő sziget van

Egy tó és rajta egy sziget egymagában is szép, hát még ha az egész megsokszorozódik.

január 26., 10:06

  • világom
Különleges szerkezet tartja sínen az 500 km/órával száguldó vonatot
Különleges szerkezet tartja sínen az 500 km/órával száguldó vonatot

Közép-Európában el sem tudjuk képzelni azokat a mágneses vonatokat, amelyek 500-as sebességnél is gyorsabban száguldanak a síneken. Nem is akárhogy!

január 16., 08:05

  • világom
A középkor legfurcsább perei: állatok a vádlottak padján
A középkor legfurcsább perei: állatok a vádlottak padján

Egész ügyesen védte a patkányokat az ügyvédjük, de egy disznó már nem úszhatta meg a súlyos büntetést.

január 18., 18:30

  • világom
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban

A bankjegyeinek jelentős részét illegálisan nyomtatták, a pénzhamisítás gyakorlatilag mindennapos tevékenységgé vált.

január 18., 08:35

  • világom
Falujukból kitett jószágokért rajong a világ: ők a sziget kedvencei
Falujukból kitett jószágokért rajong a világ: ők a sziget kedvencei

A világ másik végéből is képesek elutazni erre a szigetre a különös élményért.

január 20., 14:35

  • világom
Ez az oka annak, hogy 1831-ben kék volt a Nap
Ez az oka annak, hogy 1831-ben kék volt a Nap

A kékre színezett Nap évekre megváltoztatta a földi életet.

január 19., 08:36

  • világom
Három napra betemette a hó a luxusvonatot – így élték túl az utasok
Három napra betemette a hó a luxusvonatot – így élték túl az utasok

Síelők jutottak el 72 óra elteltével a luxusvonathoz, takarókat, élelmet és gyógyszereket vittek az utasoknak.

január 20., 08:06

  • világom
Egy rohadt gyümölcs segített megnyerni a második világháborút
Egy rohadt gyümölcs segített megnyerni a második világháborút

Ki gondolta volna, hogy ilyen nagy hatása lehet a háborúra egy egyszerű gyümölcsnek?

január 19., 18:30

  • világom
Így szórakoztak az ókorban
Így szórakoztak az ókorban

Már az ókor előtti időkből is fennmaradtak leletek, amelyek elárulják, hogy mi volt az emberek egyik fő szórakozása.

január 19., 06:00

  • világom
Komoly pénz üti annak a markát, aki bejelenti az utakon szabálytalankodókat Vietnámban
Komoly pénz üti annak a markát, aki bejelenti az utakon szabálytalankodókat Vietnámban

Így próbálják rávenni az embereket a szabálykövetésre az utakon.

január 18., 17:30

  • világom
A boszorkány átka vált egy ország jelképévé
A boszorkány átka vált egy ország jelképévé

Vannak szobrok, amelyekről azonnal tudjuk, hogy melyik országban állnak. Az egyik legismertebbet állítólag egy boszorkány átkának köszönhetjük.

január 18., 19:30

  • világom
Ezek voltak 2024 legbotrányosabb reklámjai
Ezek voltak 2024 legbotrányosabb reklámjai

Nem azt a hatást érték el ezek a 2024-es reklámok, mint a készítőik szerették volna.

január 20., 13:35

Érdekességek