Ezért kell megtanulnod nemet mondani a gyereknek

Olvasási idő kb. 8 perc

Bár a fogyasztói társadalom alapvetően jelenorientált, és gyors kielégülésre ösztönöz, a késleltetés képességének kulcsszerepe van a felnőttkori sikerességben. Csak az tud kitartóan dolgozni, spórolni vagy akár diétázni, aki időlegesen félre tudja tenni a vágyait. A pszichológia egyik legnépszerűbb és egyben legcukibb kísérlete óvodáskorú gyerekek önkontrollját vizsgálta. Mennyire tudtak ellenállni a pillecukornak?

Walter Mischel az 1960-as évek végén kezdte el úttörő kutatásait. A pillecukortesztként (angolul marshmallow test) elhíresült kísérlet résztvevői 4-6 éves óvodások voltak, a vizsgálat egyesével zajlott. A gyerekeket bevezették egy szobába, ahol előttük az asztalon egy ízletesnek tűnő pillecukor hevert. A kísérletvezető egyezséget ajánlott a gyerekeknek: ha 15 percig kibírják, hogy nem eszik meg a csábító édességet, akkor jutalmul még egy pillecukrot kapnak. Ezt követően angolosan távozott, magukra hagyva a lurkókat ezzel az embert próbáló kihívással.

A gyerekek közül viszonylag kevesen voltak azok, akik rögtön rávetették magukat a nyalánkságra, s mintegy egyharmaduk törhetetlen akaraterejével ki tudta érdemelni a második cukrot. Közben persze komoly megpróbáltatásokon mentek keresztül, ahogyan az dr. David Walsh videójából kiderül, aki a 2000-es évek elején ismételte meg a tesztet. A felvételeken látszik, hogy ugyan nem eszik meg a pazar csemegét, de a legtöbb gyerek megszaglássza, megnyalogatja, gyurmázgatja a pillecukrot, miközben feszülten várja az idő múlását. 

Lehet nemet mondani a gyereknek!

Walsh munkájának célja az volt, hogy megmutassa: a szülőknek időnként érdemes nemet mondani a gyerekek kívánságaira. Könyvében többek között amellett érvel, hogy a kicsik természetes feladata a határok feszegetése, és a szülők dolga az, hogy kijelöljék a kereteket, majd következetesen betartsák azokat. Ez a gyerekeknek is biztonságot ad, mert tudják, hogy mire számíthatnak, illetve ők maguk is könnyebben tudnak majd határokat szabni, valamint tiszteletben tartani mások határait. 

A késleltetés képességében az is fontos, hogy a gyereket optimális frusztráció érje: ha mindig mindent azonnal megkap, később sem fogja tudni kezelni a szükségletei kielégülésének elhalasztásával járó feszültséget. Természetesen mindez nem spártai nevelést jelent, hiszen lényeges, hogy a gyerek igényeivel szemben érzékenyek és válaszkészek legyenek az őt nevelő felnőttek. 

Nem dől össze a világ, ha néha nemet mondasz neki
Nem dől össze a világ, ha néha nemet mondasz nekiEmely / Getty Images Hungary

Messzemenő következtetések

Az eredeti vizsgálatban Mischel és munkatársai 18 éven keresztül követték nyomon a gyerekek sorsának alakulását. Azt találták, hogy azok a résztvevők, akik ellen tudtak állni a pillecukor csábításának, az iskolában is jobban teljesítettek, kompetensebbek voltak, magasabb pontszámokat értek el az egyetemi felvételin, szilárdabb volt az önértékelésük és elégedettebbek voltak az életükkel. A kutatók úgy gondolták, hogy a késleltetés képessége egy viszonylag korán megmutatkozó, időben stabil jellemzőnk. 

Az önfegyelem a későbbi sikerek elérésében is segíthet
Az önfegyelem a későbbi sikerek elérésében is segíthetskynesher / Getty Images Hungary

Megvizsgálták az egykori résztvevők agyát

Casey és csapata 2011-ben felkeresett közel 60 olyan személyt, aki gyerekként az eredeti pillecukortesztben szerepelt. Az addigra már 40-es éveiket taposó felnőttek egy laboratóriumi feladatban vettek részt, miközben egy képalkotó eljárás (fMRI) segítségével mérték az agyi aktivitásukat. A kutatás eredményei szerint a késleltetés hosszan fennmaradó képesség, amely 40 éven keresztül szinte mit sem változott: ismét azok tudtak nagyobb önfegyelmet gyakorolni, akik a pillecukor csábításának is ellen tudtak állni ovis korukban. 

A tudósok szerint ennek részben az lehet az oka, hogy a magas önkontrollal bíró személyek agyában a prefrontális kéreg fokozottabb aktivitást mutatott. Ez a homlokunk mögött elhelyezkedő agyterület felelős többek között a viselkedés bizonyos helyzetekben történő legátlásáért, a hirtelen megjelenő cselekvések (impulzusok) szabályozásáért, a tervezésért és a célok meghatározásáért. Ezzel szemben az önkontrollfeladatban alacsonyabb teljesítményt nyújtó emberek agyában az ún. ventrális striátum volt aktívabb, ami egyebek mellett a vágyak feldolgozásában és a jutalmak elővételezésében szerepet játszó agyi szerkezet.  

Agyi folyamatokon is múlik, hogy mekkora az önkontrollja valakinek
Agyi folyamatokon is múlik, hogy mekkora az önkontrollja valakinekiLexx / Getty Images Hungary

A szegényebb gyerekek biztosra mennek

Mischel egykori vizsgálatát kutatásmódszertani szempontból számos kritika érte: a kísérletben túl kevés gyerek vett részt, ráadásul egy elég speciális körből, a Stanford Egyetem óvodájából kerültek ki. Ezt a torzítást kiküszöbölendő dr. Tyler Watts közel 1000, különböző társadalmi csoportokhoz tartozó ovissal vette fel ismét a tesztet. Kutatásának tapasztalatairól korábbi cikkünkben már mi is részletesen beszámoltunk. Itt most csak az eredmények egy lényeges aspektusára, kulcsüzenetére térünk ki. A késleltetés képessége Watts szerint kevésbé függ a biológiától, inkább a gyerekek társadalmi beágyazottsága, előzetes tapasztalatai és helyzetértelmezése az, ami igazán számít. 

A pillecukor felfalásának sikeres elodázása ugyanis legerősebben azzal függött össze, hogy milyen anyagi helyzetű családból származott valaki. A szegényebb családokban nevelkedő gyerekek korábbi élményeik alapján nem láttak garanciát arra, hogy a későbbi nagyobb jutalom biztosan meg fog valósulni. Örültek annak, amit kaptak, és jóízűen elfogyasztották. A várakozás egyfajta középosztálybeli kiváltságnak mutatkozott: nekik nem kellett attól tartani, hogy a már meglévő édességet bármilyen veszély fenyegetné, vagy az ígéret ne teljesülne.  

Nem mindegy, hogy milyen tapasztalatokkal és megküzdési eszköztárral indulsz neki a világnak
Nem mindegy, hogy milyen tapasztalatokkal és megküzdési eszköztárral indulsz neki a világnakAlex Potemkin / Getty Images Hungary

Érdekelnek más kísérletek?

Észrevetted már, hogy sokszor éppen az a tulajdonság kezd az őrületbe kergetni, amit eleinte a legvonzóbbnak találtál a partneredben? Előfordult már, hogy egy jellemzőt kedveltél valakiben, míg egy másik személy esetében a falra másztál tőle? Ez azért van, mert az emberek egyes vonásait csak ritkán kezeljük egymástól függetlenül, amikor a személyiségükről gondolkodunk. Alábbi cikkünkből kiderül, mit is jelent ez.

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Majdnem elvesztette karját egy baleset miatt a magyar nő, szemtanúkat keresnek
Majdnem elvesztette karját egy baleset miatt a magyar nő, szemtanúkat keresnek

Rejtélyes balesetben sérült meg súlyosan egy magyar nő, családja kétségbeesetten keresi a szemtanúkat, hogy kiderüljön, mi történt.

március 10., 09:36

  • világom
Ebben a 10 városban a legrosszabb élni: stressz minden egyes nap
Ebben a 10 városban a legrosszabb élni: stressz minden egyes nap

Az emberek többsége nem vágyik olyan városba turistaként sem, ahol túl nagy a stressz.

március 11., 07:00

  • világom
Fillérekért vett egy képet, kiderült, hogy mestermű: árverésen vitték el a festményt
Fillérekért vett egy képet, kiderült, hogy mestermű: árverésen vitték el a festményt

Olcsón vett képét sikerült igen drágán eladnia egy árverésen egy szerencsés vásárlónak.

március 10., 19:00

  • világom
Ezen változtass, ha reggel többször nyomod le a szundi gombot
Ezen változtass, ha reggel többször nyomod le a szundi gombot

A rendszeres és pihentető alvás elengedhetetlen a mentális és fizikai egészséghez.

március 10., 06:30

  • világom
Anglia Szentendréje hihetetlenül bájos kis falu: nézd meg te is
Anglia Szentendréje hihetetlenül bájos kis falu: nézd meg te is

Ha London zsibongása mellett a tündérmesék ködös világába is vágysz, ne hagy ki Anglia Szentendréjét sem, csodás kis falu!

tegnap, 13:36

  • világom
Félmillió embert érinthet a repülőtéri sztrájk
Félmillió embert érinthet a repülőtéri sztrájk

A magyar utasok terveit is keresztülhúzhatja a repülőtéri sztrájk.

március 10., 12:40

  • világom
Megkérdeztük, tényleg teáznak-e ötkor az angolok
Megkérdeztük, tényleg teáznak-e ötkor az angolok

Érdekes válaszokat kaptunk az angoloktól a teázással kapcsolatban.

március 9., 16:00

  • világom
Ritka betegségben halt meg a királyi család fiatal hercege
Ritka betegségben halt meg a királyi család fiatal hercege

A herceg alulmaradt a betegségével folytatott harcban.

március 10., 08:36

  • világom
A világ legmagasabb épületét homokra építették: ezért nem süllyed el
A világ legmagasabb épületét homokra építették: ezért nem süllyed el

Nem volt könnyű ilyen helyen ennyire magas épületet felállítani.

március 10., 11:40

  • világom
Így élnek az 1 eurós házak tulajdonosai Olaszországban
Így élnek az 1 eurós házak tulajdonosai Olaszországban

Csábítóak az olasz egyeurós házak, ám a költségek ennél jóval többre rúgnak, mire beköltözhet valaki.

március 11., 07:26

  • világom
Már halálos áldozatai is vannak Moszkva megtámadásának
Már halálos áldozatai is vannak Moszkva megtámadásának

Emberéleteket követelt a Moszkva elleni támadás.

március 11., 11:15

  • világom
Bizonyíthatóan volt élet a Marson, állítja egy egykori CIA-ügynök
Bizonyíthatóan volt élet a Marson, állítja egy egykori CIA-ügynök

Egykori CIA-ügynök állítja, hogy bizony élet volt a Marson.

március 9., 06:00

  • világom
2000 börtönőrt bocsátanak el: veszélybe sodorhatja a büntetés-végrehajtást New Yorkban
2000 börtönőrt bocsátanak el: veszélybe sodorhatja a büntetés-végrehajtást New Yorkban

A börtönőrök elbocsátása súlyos munkaerőhiányt okoz, ami veszélybe sodorhatja a büntetés-végrehajtási intézetek biztonságát és működését.

március 11., 11:40

  • világom
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani

Váratlan esemény miatt rendőrök és katonák lepték el a pályaudvart, egyelőre nem tudni, mikor indulhat újra a vasúti forgalom.

március 7., 09:36

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

  • világom
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak

Katonák őrizték a balatoni úttörőtábort.

március 7., 08:50

  • világom
Két éve költözött barlangba egy férfi, többé nem hajlandó házban élni
Két éve költözött barlangba egy férfi, többé nem hajlandó házban élni

Barlangban éli az életét egy férfi, elárulta, hogy miért döntött így.

március 9., 15:10

  • világom
Ezt az ókori csodát sosem találták meg
Ezt az ókori csodát sosem találták meg

A sivatag szívében terült el az ókori világ egyik legkáprázatosabb csodája, amelyet azonban soha senki sem látott igazolhatóan a saját szemével.

március 9., 13:36

  • világom
A gázolajnál 50-szer mérgezőbb anyag került a vízbe
A gázolajnál 50-szer mérgezőbb anyag került a vízbe

A vízbe került fokozottan mérgező anyagok miatt aggódnak a hatóságok és a környezetvédelmi szervezetek.

március 11., 09:35

  • világom
Választások Trump fenyegetései árnyékában: ma eldől Grönland sorsa
Választások Trump fenyegetései árnyékában: ma eldől Grönland sorsa

Grönland ma a függetlenségéről szavaz, de Trump még mindig úgy tekint rá, mintha eladó lenne.

március 11., 12:40

  • világom
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt

Olyan drámai volt az áremelkedés az utóbbi hónapokban, hogy a beszállítók is aggódnak, el tudják-e adni a boltoknak az árut.

március 7., 14:36

  • világom
Ez a világ legijesztőbb hídja
Ez a világ legijesztőbb hídja

Nem is igazi híd, mégis a legijesztőbb mind közül.

március 8., 19:30

  • világom
Elátkozottnak tartják ezt a vidámparkot: csak a legbátrabbak merészkednek a közelébe
Elátkozottnak tartják ezt a vidámparkot: csak a legbátrabbak merészkednek a közelébe

Több okból is veszélyes megközelíteni ezt a vidámparkot.

március 7., 20:00

  • világom
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás

Egyes iskolákban előfordult, hogy a tanárok reggelente megalázó módon kérték számon az 1975-ös szabály megszegését.

március 7., 10:36

  • világom
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban

Egy teljes héten át razziáznak a rendőrök az utakon.

március 7., 11:10

  • világom
Nem tudod, hogy alszanak a vízi emlősök? Ezt a videót látnod kell
Nem tudod, hogy alszanak a vízi emlősök? Ezt a videót látnod kell

A vízi emlősöknek is szüksége van alvásra, egy videó megmutatja, hogy hogyan végzik ezt a tevékenységet.

március 8., 13:36

  • világom
Így nyaraltak ők: diktátorok kedvenc pihenőhelyei
Így nyaraltak ők: diktátorok kedvenc pihenőhelyei

Sztálin nyaralójában a függönyök nem érhettek a földig, nehogy elbújjon mögöttük valaki, a náci diktátor Hitler pedig kanárikat tartott, kalitkában.

március 8., 18:30

  • világom
Ez a világ leghidegebb városa: mínusz 69 fokban extrémek a mindennapok
Ez a világ leghidegebb városa: mínusz 69 fokban extrémek a mindennapok

Mi, közép-kelet-európaiak, fel sem tudjuk fogni, milyen az élet a világ extrém hideg városaiban, például ezen a településen.

március 8., 07:25

  • világom
Ezeken a helyeken élhetsz túl egy új világháborút
Ezeken a helyeken élhetsz túl egy új világháborút

Egy kutatás szerint bizonyos helyeket kevésbé fenyeget egy új világháború.

március 8., 11:10

  • világom
Ez történik, ha a mesterséges intelligencia átveszi az uralmat
Ez történik, ha a mesterséges intelligencia átveszi az uralmat

Szakértők mondták el, mennyire kell tartanunk attól, hogy az AI átveszi az uralmat az emberiség felett.

március 8., 15:10

Érdekességek