Akár teljesen kezdő vagy, akár az első versenyedre készülsz, netán rutinos futóként új szintre emelnéd az edzést, egy strukturált, célorientált edzéstervvel nagyban javíthatod a teljesítményedet, csökkentheted a sérülések veszélyét, és még élvezetesebbé teheted a futást. Mielőtt tehát elkezdesz egy edzésprogramot, először is azt érdemes átgondolnod, hogy mit is akarsz elérni az edzéssel.

Ha nem tisztázod ezeket az alapvető kérdéseket, akkor könnyen kudarcba fulladhat az életmódváltás.
Tovább olvasom#1 Elérhető célokat tűzz ki
Ha most kezdesz el futni vagy újrakezded a futást, mindenképpen határozz meg célidőt vagy céltávot, amiért dolgozol, és amihez viszonyítva mérheted a fejlődésed. A motiváció fenntartása és a folyamatos fejlődés érdekében fontos, hogy céljaid meghatározásakor ne emelkedj el a realitás talajáról. Kezdőként például célod lehet, hogy folyamatosan fuss öt kilométert vagy harminc percen keresztül, a nagyszabású célokat (pl. félmaraton vagy maraton teljesítése) pedig bontsd részcélok sorozatára – így hatékonyabban tudsz tervezni. A cél teljesítéséhez emellett szükséged lesz a minimális fittség elérésére is.
#2 Az alapok felépítése és a fittség fejlesztése
Az első feladatod – még akkor is, ha a végső célod a maraton lefutása – az, hogy elérd az aerob és anaerob fittség minimális szintjét. Ez azt jelenti, hogy mielőtt elkezded az edzésprogramot, képesnek kell lenned a rövid, de kemény sprintekre, illetve a hosszú távú, könnyed futásra.

Hatékonyság, kitartás, állóképesség, sebesség – tisztázunk néhány alapfogalmat.
Tovább olvasomAz aerob alapok megszerzéséhez addig kell gyakorolnod a folyamatos futást, míg képes leszel hetente kétszer 3 km, valamint egyszer 5 km futás teljesítésére, míg az anaerob fittséged fejlesztéséhez a rövid sprinteket kell gyakorolnod addig, amíg kényelmesen végre tudsz hajtani hetente két-három alkalommal 4-szer 30 másodperc sprintet, köztük 1 perces gyaloglással.
Ha rendszeresen végzed mindkét edzéstípust, később továbbléphetsz a versenycélú edzésre is.
Így alkalmazkodik az emberi szervezet az edzéshez
Az edzés hatására kialakuló fizikai adaptációk hatékonyabbá teszik a mozgás energiaellátását biztosító rendszerek működését.
Az aerob edzés célja, hogy fokozzuk a szervezetünkben végbemenő aerob sejtlégzés hatékonyságát. Ezáltal lehetővé tesszük, hogy e rendszer tovább maradjon működőképes a testmozgás idején, mielőtt az anaerob légzésnek közbe kellene avatkoznia. Ez az edzés nemcsak az erőnlétet, de a VO2 maxot is fejleszti. Az alkalmazkodás a következőkben nyilvánul meg:
- a tejsav-felhalmozódás csak nagyobb mozgásintenzitásnál következik be,
- a tejsav semlegesítésének gyorsasága növekszik,
- növekszik a pulzustérfogat,
- növekszik a vér térfogata,
- növekszik a vörösvértestek térfogata, ezáltal hatékonyabbá válik az oxigénszállítás,
- sűrűbbé válik az izmok hajszálérhálózata,
- növekszik a mitokondriumok mérete, a számuk pedig nő, ezáltal hatékonyabbá válik az aerob sejtlégzés,
- a mitokondriumokban javul az oxidatív enzimaktivitás, így e sejtszervecskék hatékonyabb működésre lesznek képesek,
- a meglévő kapillárisok hatékonyabban működnek,
- javul a vér újraelosztása,
- növekszik a lassú összehúzódású izomrostok mérete,
- emelkedik az izmokban lévő mioglobin mennyisége, ezzel növekedhet az izmok oxigénszintje.
Az anaerob edzés erősíti a szervezetnek azt a képességét, hogy elviselje a vér megnövekvő tejsavszintjét, és gyorsan semlegesítse a tejsavat. Emellett megemeli a tejsavküszöböt. Az alkalmazkodás a következőkben nyilvánul meg:
- növekvő izomerő,
- fejlődő mechanikai hatékonyság,
- az izmok emelkedő oxidatív kapacitása,
- az izmok emelkedő pufferkapacitása, mely lehetővé teszi, hogy az izmok elviseljék a sejtlégzés eredményeképpen megnövekvő savas kémhatást,
- erősödő tejsav-semlegesítő kapacitás.
Forrás: Chris Napier: A futás tudománya
Ha korábban még sohasem futottál, a kezdő öt kilométeres gyalogló-futó program jó kezdet lehet. Majd miután megszerezted az alapvető fittséget, elkezdheted a strukturált edzésprogramot, amely a hosszabb, könnyed futáshoz, a gyors folytonos futáshoz, az intervallumedzéshez és az emelkedőedzéshez hasonló edzéstípusokat foglalja magába. Ezekről itt írtunk részletesen.

Nagy hasznodra válhat ez a kis útmutató, ha a lehető legtöbbet szeretnéd kihozni az edzésprogramodból.
Tovább olvasom
Nem kell megszakadni a futásban, szép lassan is el lehet jutni a hosszabb távokig. Mutatjuk, hogyan.
Tovább olvasom#3 Tedd személyre szabottá az edzéstervet
Amikor egy edzésprogramot követünk, gyakorlatilag naplót vezetünk a munkánkról, ezáltal sokkal könnyebben megvizsgálhatjuk, hogy mi vált be, és mi nem, illetve hogy mi minden és hogyan befolyásolja a futóteljesítményünket. Az összefüggések megértése alapján aztán megtehetjük a szükséges változtatásokat a későbbi edzéstervekben.
#4 Fejleszd a futóformád
Tudatos gyakorlással megtanulhatod, hogyan őrizd meg a helyes futóformát gyorsulás vagy fáradás esetén is. A futógyakorlatok végzése során a futóformánk egyre természetesebbé és lazábbá válik, ez pedig a futás energiamérlegének javulását eredményezi. Továbbá ahogy egyre fittebbé válsz, a tejsavküszöböd emelkedni, a VO2 maxod növekedni, az állóképességed pedig fejlődni fog.

Szűcs Csaba maratoni csúcstartó segítségével mutatjuk, mi mindenre kell figyelned, ha szeretnél minél jobban teljesíteni a következő versenyen.
Tovább olvasom#5 Vigyél változatosságot a futásba – és az edzésprogramodba
A jó edzésterv variálja az előírt távolságokat és az iramot, vagyis vannak rövid és hosszú távú futásadagok, ahogy gyors és lassú szakaszok is. Ha változatos, célorientált edzést folytatsz és folyamatosan növeled a terhelést, a futóformád, a sebességed és a fittséged is javulni fog.

A változatosság elvét azonban nemcsak magánál a futásnál, hanem az egész edzésterv gyakorlatba ültetése során ajánlott alkalmazni. Fontos, hogy a heti 3-4 futóedzés mellett másfajta mozgást is végezz, ugyanis a keresztedzések lehetővé teszik, hogy aerob fittségedet megőrizve csökkentsd az ízületeidre, izmaidra és ínszalagjaidra ható terhelést. Ez mind a regenerációs napokon, mind a sérülésből való felépülés során különösen hasznos lehet, a változatosság ráadásul nemcsak a kellemetlen sérülések, de a kiégés megelőzéséhez is hozzájárul. Arról, hogy milyen keresztedzéseket érdemes beiktatnod a futás mellé, az alábbi cikkekben olvashatsz részletesen:

Szuper, ha kitartó vagy és erős, és mindennap, folyton csak az edzéseket tolnád... ja, nem. Muszáj néha pihenőnapot is beiktatni.
Tovább olvasom- Edzések, amikre minden futónak óriási szüksége volna
- Keresztedzés futóknak: 3 remek láberősítő gyakorlat a jobb futóteljesítményért
- Keresztedzés futóknak: a legjobb gyakorlatok az erősítő edzésekhez

A futáshoz elengedhetetlen a kiváló erőnlét és gyorsaság is.
Tovább olvasom
Amellett, hogy javítják az általános erőnlétet, a futást is remekül kiegészítik ezek a gyakorlatok.
Tovább olvasom
Mutatjuk, hogy a futás mellett milyen edzésekkel hozhatod egyensúlyba az egyoldalúan terhelt izmaidat.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés