A rossz testtartás korunk egyik népbetegsége. Bár valójában nem betegségről, hanem rendellenességről van szó, annak számos nem kívánt következménye lehet. A leggyakoribbak a hát- és derékfájdalom, de fejfájást, migrént is okozhat a helytelen testtartás.
Legtöbbször az ülő életmód és a rosszul beállított íróasztal áll a gerinc egészséges görbületeinek megváltozása (fokozódása vagy csökkenése), illetve bizonyos izmok ellustulása mögött. „A helytelen testtartás ismérvei a vállak előreesése, a mellkas beesése, valamint a csípő előre- vagy hátrabillenése. Bár a problémát érdemes komplexen kezelni, az első, amit tehetünk, hogy figyelünk az ülő pozíciónkra. A kényelmes, háttámlás fotelek használata helyett ajánlott a gerincmerevítő izmokat munkára fogni és egyenes háttal való ülésre törekedni” – javasolja Eisenbacher Dóri személyi és erőnléti edző, aki ezúttal a felső háti szakasz túlzott görbületének és a vállak előreesésének megakadályozására mutat be néhány hasznos gyakorlatot.
A gyakorlatok elvégzéséhez egy pár könnyű kézi súlyzóra vagy két kisebb palack vízre lesz szükséged. Az edző szerint az erősítést érdemes összekötni a mellizom nyújtásával.
1. Evezés
Kiindulóhelyzet: vállszéles terpesz, döntött törzs. A térd maradjon a bokák vonalában, told hátra a feneked, tartsd egyenesen a hátad és húzd hátra a vállaidat.
Szorosan magad mellett tartva húzd a kezeidet a mellkasod mellé úgy, hogy a könyökök végig egy síkban mozogjanak, ne távolodjanak el a testedtől. Végezz négyszer 8-12 ismétlést.
2. Döntött törzsű oldalemelés
Kiindulóhelyzet: csakúgy, mint az első gyakorlatnál, vállszéles terpeszbe állunk és előredöntjük a törzsünket. A térd itt is maradjon a bokák vonalában, told hátra a feneked, tartsd egyenesen a hátad és húzd hátra a vállaidat.
A könyököket enyhén behajlítva emeld mindkét karodat oldalra, majd lassan engedd vissza a súlyt a kezdő pozícióba. Végezz négyszer 8-12 ismétlést.
3. „I”, „Y” és „T” betű
Kiindulóhelyzet: helyezkedj el hason fekvésben, homlokodat támaszd meg a talajon, a karokat a képeken látható módon helyezd nyújtott állapotban a talajra.
Vállból indítva a mozdulatot, lassan és aprókat emelj. Mindhárom verzióból végezz négyszer 8-12 ismétlést.
„I” betű:
„Y” betű:
„T” betű:
4. „W” betű
Kiindulóhelyzet: helyezkedj el hason fekvésben, támaszd meg a homlokod, a karjaid nyújtva, rézsútosan felfelé helyezd a talajra.
Vállból indítva a mozdulatot lassan húzd hátra a könyököd, közben kicsit emeld el a mellkasod a földről. Ügyelj arra, hogy ne feszíts rá nagyon, és hogy lábaid maradjanak végig a talajon. Ebből a gyakorlatból is négyszer 8-12 ismétlést végezz.
Ülőmunkát végzőknél az is gyakori probléma, hogy a farizmok ellustulnak, míg a horpaszizom megrövidül, aminek következtében a csípő előrebillen és az alsó háti görbület nagymértékben fokozódik. Erre az esetre az alábbi cikkünkben találsz néhány hasznos gyakorlatot, ha pedig a core-izmok fejlesztését emelnéd magasabb szintre, akkor ezeket a gyakorlatokat is építsd be az edzéseidbe.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés