Az ősz nemcsak az arany színben pompázó természet, a langyos délutáni szellő, a jellegzetes levél- és füstillatú nappalok, csípős-harmatos éjjelek eljövetelét jelenti, hanem bizony ez a néhány hónap a megfázásos, orrfolyással, torokfájással és hőemelkedéssel járó megbetegedések ideje is egyben. De ha úgy állunk neki ennek a sokszor erőt és immunrendszert próbáló időszaknak, hogy testileg (és lelkileg) felkészülünk, megfelelő és a védelmi rendszerünket erősítő táplálkozással és életvitellel vágunk neki az ősznek, akkor nincs mitől tartanunk, és felszabadultan élvezhetjük a csodát, amit ez az időszak tartogat a számunkra.
Zöldségek, gyümölcsök, gyógynövények
A zöldségek és gyümölcsök dugig vannak értékes, és immunrendszert támogató vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A legtermészetesebb és legnívósabb immunrendszer-erősítők ezek, és ezt a tulajdonságukat kár lenne kiaknázatlanul hagyni. A legjobb, ha minden étkezésünk tartalmaz zöldséget/gyümölcsöt, de az ősz elején érdemes extra bevitellel felerősíteni, felturbózni a hatásukat. Érdemes változatosan fogyasztani ezeket a táplálékokat (is), sokféle módon elkészítve, de arra mindenképp érdemes odafigyelni, hogy a napi étkezéseinkben nyersen is szerepeljenek, hiszen hőkezelés, feldolgozás nélkül a leghatásosabbak. A gyógynövények szintén nagyon sokat segítenek a védekezőképességünk kialakításában, támogatásában. A csalántea, csipkebogyótea, hársfatea vagy épp a borsmentatea mind-mind természetes segítőink a vírusokkal és baktériumokkal szembeni védekezésben.
Megfelelő folyadékfogyasztás
A folyadékfogyasztás fontosságáról sokat lehet hallani, olvasni. Nagyon fontos megemlíteni, hogy a kellő mennyiségű folyadék (víz, ásványvíz, ízesítetlen tea/gyógytea... stb.) napi elfogyasztása nagy mértékben hozzájárul a testünk megfelelő üzemeléséhez, ezáltal elősegítve az immunrendszerünk minőségi működését. Ha nem iszunk eleget a nap folyamán, a szerveink, sejtjeink nem tudják a normál feladataikat ellátni, minek következtében testünk védekezőképessége meggyengül. Azonban a jól és kellőképpen hidratált szervezet könnyebben szembeszáll a kórokozókkal. Ráadásul a megfelelő folyadékellátottság hatására energizáltabbak, frissebbek, kicsattanóbbak leszünk, tele életkedvvel, pozitivitással, szellemi frissességgel és energiával, ami szintén jótékonyan hat a külső-belső védőpajzsunkra.
Egyenletes étkezések, kisebb adagok
Napi étrendünk kialakításakor érdemes átgondolni, hogy az adott napon hogyan tudjuk a minimum 4-5 étkezésből álló étkezési ritmust kialakítani. Erre nemcsak azért van szükség, mert így elősegítjük a vércukorháztartásunk egyenletességét és a jobb emésztést, hanem azért is, mert ha többször étkezünk egy nap, akkor szinte észrevétlenül sokkal kevesebbet fogunk enni egy-egy alkalommal, így az emésztést nem terheljük le, ezáltal nem fog a testünk több energiát pazarolni rá, és ezt a megmaradt energiát szervezetünk a védekezési mechanizmusok kialakítására és felerősítésére fordíthatja.
Bélflóra-regenerálás
Korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogy mennyire fontos a bélrendszerünkben élő jó baktériumaink védelme, hiszen leegyszerűsítve: ha ők jól vannak, az immunrendszerünk is jól működik majd. Immunrendszerünk 70-80 százaléka a bélrendszerben található, az egészséges bélflóra sokmilliárdnyi baktériumának egyik fő feladata a testünk védekezőrendszerének serkentése és szabályozása. Éppen emiatt, a bélflóránk jó és rossz baktériumainak egyensúlya érdekében érdemes kiemelt figyelmet fordítanunk mikrobiomunk állapotára: sok zöldség és gyümölcs, teljes kiőrlésű gabonafélék, valamint fermentált élelmiszerek és élőflórás tejtermékek rendszeres fogyasztásával mind-mind elősegíthetjük az egészséges balansz kialakulását, fenntartását, ezzel hozzájárulva immunrendszerünk megfelelő állapotához.
Séta, mozgás, túrázás a szabadban
Az egészséges életmód egyik fontos pontja a mozgás beiktatása az életünkbe. Ez nem feltétlenül a legizzasztóbb, legdurvább kardioedzés, amely után úgy kell felkanalaznunk magunkat a földről, hanem inkább egy aktívabb életvitel, amelybe belefér az esti levezető séta, a hétvégi túrázás, vagy éppen egy jó kis biciklizés a családdal, és ha mindeközben a nap utolsó sugarait is elcsípjük, a testünknek, (a D-vitaminnak köszönhetően) az immunrendszerünknek és a lelkünknek is nagy löketet és támogatást adunk az elkövetkezendő szürke, esővel, köddel és kórokozókkal teli mindennapok átvészeléséhez.
Lelki egészség, egyensúly
Immunrendszerünk megfelelő működését igencsak befolyásolja a lelkiállapotunk. Gondoljunk csak bele: ha valaki állandóan szomorú, kedvetlen és lehangolt, a szervezetének igencsak nagy erőfeszítésébe telik már csak a napi rutin elvégzése is, így nem marad kapacitása egyéb fontos dolgokra, mint például az immunrendszer fenntartására. Ennek elkerülése érdekében ne csak a testünkre, hanem a lelkünkre is figyeljünk: próbáljuk csökkenteni a minket érő stresszt, keressünk megküzdő és stresszfeldolgozó módszereket, sétáljunk a természetben, meditáljunk, csendesedjünk el. A dolgokhoz való hozzáállásunknak, a gondolatainknak és érzéseinknek hatalmas ereje van, melyet használjunk ki és fordítsuk a saját védelmünkre!
(A cikk információi általános jellegűek, nem helyettesítik az egyéni dietetikai tanácsadást.)
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés