Az 1-es, a 2-es típusú, illetve a terhességi cukorbetegségről valószínűleg te is hallottál. Vannak azonban a diabétesznek olyan fajtái is, amelyek közel sem ilyen ismertek. Ilyen például a 3c típusú cukorbetegség.
A hasnyálmirigy betegsége áll a háttérben
A 3c típusú cukorbetegség a hasnyálmirigy károsodása miatt alakul ki, ennek pedig több oka lehet. Előfordulhat, hogy kezdetben 2-es típusú diabétesznek vélik, emiatt pedig késhet a megfelelő kezelés.
Az 1-es típusú cukorbetegség során a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, míg a 2-es típusú diabétesznél a szervezet nem képes megfelelően hasznosítani a hasnyálmirigy által termelt inzulint. Ez a hormon viszont létfontosságú az élethez, szerepet játszik a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok szabályozásában. Az inzulinreceptorokon keresztül kötődik a test sejtjeihez, amelyek így energiaforrásként glükózt vesznek magukhoz. Emellett emésztőnedveket termel, támogatja a teljes szervezet anyagcseréjét.
A 3c típusú cukorbetegség esetében is igaz, hogy a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, ám ez a szervet érintő betegségek miatt alakulhat ki.
Az okok lehetnek a hasnyálmirigy-gyulladás, a hasnyálmirigyet érintő daganatos megbetegedés, cisztás fibrózis, de akkor is megjelenhet, ha valamilyen más egészségügyi okból el kellett távolítani a hasnyálmirigyet.
A fáradékonyság a közös tünet a cukorbetegség típusainál
A 3c típusú cukorbetegségnek egészen más tünetei lehetnek, mint az 1-es és 2-es típus esetében. Utóbbinál a lassabban gyógyuló sebek, a fáradékonyság, az állandó szomjúságérzet és gyakori vizelési inger hívhatják fel a figyelmet a bajra, de a gyakori bőrfertőzések, a látás romlása vagy akár a többször jelentkező rosszullétek is utalhatnak a diabéteszre.
Ezzel szemben a 3c típusnál jelentkezhet fogyás, annak ellenére, hogy nem diétázol, gyomorfájás, gyakori szellentés, hasmenés, illetve a széklet megváltozása. Előfordulhat alacsony vércukorszint, azaz hipoglikémia, mely során remegés, a beszéd lassulása és a hideg verejték a jellemző tünetek. Közös azonban a fáradékonyság az 1-es és 2-es típusú cukorbetegséggel. Ha az előbb felsorolt tüneteket érzékeled magadon – főleg, ha többet is rövid időn belül –, mindenképpen fordulj orvoshoz.
Egyénre szabott kezelés szükséges
A Surrey Egyetem Klinikai és Kísérleti Orvostudományi Tanszékének munkatársai 11 éven át követték közel két és fél millió páciens esetében a cukorbetegség előfordulását, illetve a hasnyálmirigyet érintő betegségeket. A Simon de Lusignan vezette kutatás során több mint 31 ezer új cukorbeteget szűrtek ki, 599 esetben pedig hasnyálmirigy-betegség után diagnosztizálták a diabéteszt. Egy évvel később a nem megfelelő glikémiás index gyakoribb volt a hasnyálmirigy-betegségen átesett cukorbetegeknél, mint a 2-es típusú diabéteszeseknél.
Simon de Lusignan arra hívta fel a figyelmet, hogy a szakembereknek érdemes a hasnyálmirigy alapbetegségét is vizsgálni a cukorbetegség megjelenésekor, és a megfelelő kezelést elindítani.
Jelenleg a 3c típusú cukorbetegséget a diabéteszre alkalmazott gyógyszerrel, vagy inzulinnal kezelik, ám a szakemberek kiemelik, hogy mivel az alapbetegség – a hasnyálmirigy károsodása – különböző lehet, ezért a kezelésnek is egyénre szabottnak kell lennie.
Ha kíváncsi vagy, milyen a cukorbetegség helyzete Magyarországon, olvasd el ezt a cikkünket is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés