Visszatért egy régi, súlyos tünetekkel járó baktérium, így fertőz a mikoplazma

Olvasási idő kb. 2 perc

Súlyos tünetekkel járnak idén a megszokott téli betegségek. A mostanság terjedő vírusok, baktériumok akár hetekre is megbetegíthetnek.

Hetekig tartó, tartós köhögés, megfázás, a teljes energiahiány érzése, torokfájás és láz a betegek legjellemzőbb tünete. Sokakat elkapott már az idei szezonban hasonló fertőzés, egyeseket többször is, és néha hosszú időre megbetegít, írja a tudas.hu.

Az elmúlt napokban a Heim Pál Kórház is közleményt adott ki a légúti betegségek kapcsán. Amint azt a Díványon megírtuk, napokig foglalt volt a gyermekklinika összes műtüdeje. Az eszközök segítségével a súlyosan fertőzött, életveszélyes állapotú gyermekeket kezelték. Egyikük azóta sikeresen lekerült a műtüdőről. Az influenza és más, a légzőszervet megtámadó vírusok azonban még mindig nem csillapodtak. Egy régi baktérium is ismét terjed, a mikoplazma.

A súlyos tünetekkel járó mikoplazma baktérium is visszatérőben van
Fotó: Halfpoint Images / Getty Images Hungary

Az influenza mellett más betegségek is terjednek

Amint arról a napokban beszámoltunk, már négy magyart is diagnosztizáltak a Kínából kiinduló legújabb betegséggel, a HMPV-vel. A humán metapneumovírus az influenzához hasonló tünetekkel jelentkezik az érintetteknél, elsősorban a légzőszervet támadva. Az órissejtes vírus, az RSV is jelen van a levegőben. A tudas.hu-nak nyilatkozó, neve elhallgatását kérő kórházi szakember szerint

Idézőjel ikon

a gyermekek és az idősek mindig is a veszélyeztetett korcsoportba tartoztak a téli fertőzések szempontjából, és a jelen helyzet nem rosszabb, mint a korábbi években.

Mint mondja, a tünetek alapján nehéz megmondani, mi a kórokozó. A hetekig tartó köhögés, ízületi fájdalom, fáradtság, a teljes energiavesztés, torokfájás és a láz szinte mindegyik vírus okozta megfázásos betegségre jellemző.

Idézőjel ikon

Az influenzavírus általában köhögést nem okoz, csak lázat, ízületi fájdalmat, kimerültséget.

Súlyos tünetekkel járó fertőzés tért vissza

„Idén bizonyos baktériumok visszatérnek, amelyekkel már régóta nem találkoztunk, nevezetesen a mikoplazma, amely nagyon súlyos betegségeket, például tüdőgyulladást okozhat, még a fiataloknál is" - állítja az internetes oldal egy német lapban megjelent interjú alapján, melyben prof. dr. Oliver Witzke, az esseni egyetemi klinika infektológiai klinikájának igazgatója nyilatkozott a betegséggel kapcsolatban.

A mikoplazma baktérium leggyakrabban a tüdő, a húgyutak, a nemi szervek, a szájüreg területén fertőz, a következményeként kialakuló tüdőgyulladásban az 5-9 éves korosztály a legveszélyeztetettebb. A várandósoknak különösen a nemi szerveket és a húgyutakat érintő betegséget kiváltó kórokozóval kell óvatosnak lenniük, mivel ezek koraszülést vagy vetélést okozhatnak. A betegség lázzal, kimerültséggel, hidegrázással, hónapokig tartó köhögéssel, torokfájással és légzési nehézségekkel jár, cseppfertőzéssel terjed.

Dogz fesztivál

Jön a DOGZ Fesztivál: te ott leszel?

Május elsején minden eddiginél nagyobb területen várja a kutyásokat és a leendő kutyásokat a DOGZ Fesztivál a Városligetben: közösségi élményt, szórakoztató és szakmai programokat egyaránt kínál az esemény. Falkaséták, kutyás futás és vándor vurstli is várnak a fesztiválon, amelyre a helyszínen levásárolható, 1000 forintos belépő megváltása mellett léphetsz be. Emellé még ajándék is jár! Ugye találkozunk?

A regisztrációt és a programot ezen a linken találod.

hirdetés

Gerhát Petra
Gerhát Petra
Újságíró, szerkesztő
Gerhát Petra pályafutását vidéki televízióknál kezdte sportújságíróként. Művészettörténeti, néprajzi és társadalomtudományi tanulmányokat követően végzett oknyomozó újságíró képzést. Az elmúlt húsz év során politikai és történelmi témájú heti- és havilapoknál, illetve online magazinoknál is dolgozott. A Dívány mellett az Indamedia kisállatos magazinjai, a We love Dogz és a We love Catz újságírójaként is dolgozik, valamint a DOGZ Podcast műsorvezetője.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Offline

Gyönyörű színésznő és feltaláló volt: segített megnyerni a második világháborút

A huszadik század egyik legelbűvölőbb hollywoodi sztárjaként sokáig csak a „világ legszebb nőjeként” emlegették, ám Hedy Lamarr sokkal több volt egy ragyogó arcnál a filmvásznon. A kulisszák mögött egy zseniális elme rejtőzött, aki egy olyan találmánnyal segítette a szövetségeseket a második világháborúban, amely nélkül ma nem lenne se wifi, se Bluetooth.

Életem

Lépcsőzhet a tacskó? Ezek a mozgások nem ajánlottak a kutyáknak

A felelős kutyatartás fogalma nem merül ki a minőségi táplálásnál és az együtt töltött időnél: kedvencünk mozgásszervi egészsége nagyban függ attól, milyen fizikai feladatok elé állítjuk nap mint nap. Bár a kutyák atletikusak, bizonyos fajták sajátosságai és a modern életmód olyan kockázatokat jelentenek kedvenceink számára, amelyek súlyos gerinc- és ízületi sérülésekhez is vezethetnek.

Offline

Kvíz: te tudod, mit jelentenek ezek a régi magyar szavak?

A szavak nem örökéletűek: ahogy a világ változik körülöttünk, úgy kopnak ki egyes kifejezések a mindennapi használatból, vagy alakul át a jelentésük. Régi szóvá válhat egy kifejezés azért, mert eltűnik az a tárgy vagy szokás, amit jelölt, vagy mert egyszerűen újabb, divatosabb szó veszi át a helyét.

Mindennapi

Új áldozatokra lesnek a csalók: ők vannak a legnagyobb veszélyben

Kibercsalók a Magyar Nemzeti Bank vagy az Európai Unió nevében telefonon keresnek meg korábbi befektetési károsultakat, hogy adófizetésre hivatkozva ismételten pénzt csaljanak ki tőlük. Az elkövetők a hatóság látszatát keltve, a pénzek visszaszerzésének ígéretével próbálják megismételni korábbi sikeres bűncselekményeiket.

Önidő

Ezért sóhajtozik a kutyád – érdemes komolyan venni

A te kutyád is sóhajtozik? Az enyém is. Mélyen, teátrálisan, mintha a világ összes terhe az ő vállát nyomná. Kiderült, hogy a hangos kilégzés jelezhet elégedettséget, csalódottságot, feszültséget, sőt akár fájdalmat is.