Ez a két testrészed életed végéig növekszik

Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Van két testrészünk, ami életünk végéig állandó növésben van. Mi lehet ennek az oka, és meg lehet-e határozni, hogy az idő előrehaladtával melyik mekkora lesz? Ezekre a kérdésekre egy friss kutatás eredményei adnak választ.

A tudósok azt állítják, hogy a fülünk és az orrunk az a két testrészünk, melyek soha nem állnak meg a növekedésben. Ha jobban belegondolunk, ebben van is igazság. Képzelj magad elé különböző életkorú embereket! Biztosan sokan észrevetted már, hogy a kor előrehaladtával megnyúlik az orr és a fül.

A fülünk egyre nagyobb lesz, ahogy öregszünk

A látszat pedig nem csal. A kutatási adatok ugyanis azt bizonyítják, hogy a fül és az orr örökké nő. Egy vizsgálat ugyanis megállapította, hogy 30 éves korunk felett fülünk évente körülbelül 0,22 milliméterrel lesz nagyobb.

Egy bizonyos kor után megváltozik a fülünk mérete
Fotó: Photographer Basak Gurbuz Derma / Getty Images Hungary

Egy másik tanulmány ugyanezt támasztja alá azzal a kitétellel, hogy egy ember életkorát meglehetősen pontosan meg lehet becsülni annak ismeretében, hogy mekkora a fülkörfogata. A két kutatás eredményei nagyon hasonlóak voltak, hiszen ez utóbbi elemzés szerint is az átlagos éves fülnövekedés 1,96 milliméter.

Mindezt megerősítette egy Olaszországban elvégzett, elektromágneses digitalizálókkal végrehajtott kutatás is, melynek során több száz különböző korú ember arcjellemzőit térképezték fel. 

A tudósok itt is arra a megállapításra jutottak, hogy minél idősebbek vagyunk, annál nagyobbak a füleink. Ez a tény egyaránt igaz a nőkre és a férfiakra is.

Az orrunk is folyamatosan változik 

A kutatók a fülnövekedéshez hasonlóan azt találták, hogy az orrunk is egy életen át növekszik. A számok ebben az esetben is megerősíteni látszanak azt a közkeletű elképzelést, hogy az orrunk folyamatosan nő. Egy tanulmány, amely 2500 különböző korú közép-európai ember adatait használta fel, még egy növekedési diagramot is közölt arról, hogy az évek múlásával, az életkornak megfelelően hogyan alakul az orrunk mérete.

Ahogyan öregszünk, az orrunk is egyre hangsúlyosabb része lesz az arcunknak
Fotó: Flashpop / Getty Images Hungary

A Milánói Egyetem kutatóinak tanulmánya szerint nem csupán az orr hossza és magassága növekszik, hanem az orrunk teljes felülete is. 

Arra a következtetésre jutottak, hogy mire 65–80 évesek leszünk, körülbelül 15 százalékkal több helyet foglal el az arcunkon az orrunk, mint amikor 18–30 évesek vagyunk.

Nincs tényleges növekedés, csak a bőr változik

A tudósok azonban arra is rájöttek, hogy az orrunk és a fülünk méretének változása nem a tényleges növekedés következménye. Köztudott, hogy körülbelül 20 éves korunkra nagyjából elérjük a végleges testmagasságunkat, ezután a csontjaink már nem szoktak túl sokat nőni. 

Az izmaink, a bőrünk és a porcunk azonban életünk során folyamatosan változik, elkopnak, feszülnek, kinyúlnak a súlygyarapodástól vagy a fogyástól, elvékonyodnak hormonváltozástól vagy a sérülésektől.

Az orr bőre és struktúrája az életkorral veszít rugalmasságából, aminek következtében az orr megnyúlik és megereszkedik. Ennek az az oka, hogy az orr bőrén lévő mirigyek, különösen az orr hegyén, megnagyobbodhatnak, amitől szélesebb és vaskosabb lesz az orr. Az egyelőre még nem tisztázott, hogy maga a porc folyamatosan növekszik-e az orrunkban.

Ugyanez igaz a fülünkre is, csak itt az érzékszervben lévő porc nagy része bomlik le, és ennek hiányában már nincs, ami megtámassza a megnyúlt bőrt, mint korábban. Ennélfogva úgy tűnhet, hogy a fülünk folyamatosan nő, de ami valójában történik, annak sokkal inkább az érzékszervek alakváltozása az oka.

Nem véletlen, hogy úgy tűnik, az idős embereknek megnyúlik az orruk és a fülük
Fotó: AWelshLad / Getty Images Hungary

Mindezt még hangsúlyosabbá teszi az is, hogy az életkor előrehaladtával az arcszerkezetünk egyéb módon is megváltozik. Például lazább lesz az állkapocsvonal és vékonyabbak lesznek az ajkak.
A tudomány jelenlegi állása szerint a fül- és az orrváltozást nem tudjuk megakadályozni, csupán kozmetikai műtétekkel korrigálni.

A hiedelemmel ellentétben nem fog megnőni az orrunk, ha lódítunk, vagy elhallgatjuk az igazságot, de való igaz, hogy ez az érzékszervünk bizony lebuktathat bennünket, ha nem az egyenes úton járunk. Ha szeretnéd tudni, hogyan lehetséges ez, olvasd el az erről szóló cikkünket is.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Juhász Marianna
Juhász Marianna
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Nemcsak megfázást okozhat: így teszi tönkre a klíma az ízületeidet

Amikor a nyári kánikulában belépünk egy kellemesen hűvös, légkondicionált irodába vagy üzletbe, azt megváltásnak érezzük. A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy a túl erős hűtés megfázást, torokfájást vagy tüdőgyulladást okozhat, ám a klímaberendezéseknek van egy rejtett veszélye is: csendben teszik tönkre az ízületeinket. A legfrissebb orvosi kutatások szerint a mesterségesen lehűtött és kiszárított benti levegő drasztikusan rontja az izomerőt, miközben az idegvégződésekben található receptorok túlaktiválásával brutális, nyilalló fájdalmat idéz elő a vállban, a nyakban és a térdekben.

Offline

Nem csak királynék voltak, uralkodók is: hatalmas titkot fedtek fel az ősi sumér sírok a nőkről

Az ősi Mezopotámia világáról sokáig úgy gondolták a kutatók, hogy a hatalom szinte kizárólag a férfiak kezében összpontosult. A királyok nevét feljegyezték, a nők pedig többnyire feleségként vagy papnőként jelentek meg a történetekben úgy, mint valódi hatalommal nem rendelkező szereplők. Egy régészeti lelőhely újraértelmezése azonban mára megkérdőjelezte a korról gyűjtött ismereteinket.

Offline

Villámkvíz: felismered a világ leghíresebb vasútállomásait?

A vasúti közlekedés a 19. század első felében indult hódító útjára a világon, majd az ipari forradalmak jelentősen hozzájárultak elterjedéséhez. Az emberiség így egyre több vasútállomást is épített, melyek sokszor egy-egy város legszebb épületei közé tartoznak.

Mindennapi

Döntött a kormány a hitelstopról: két új határidőt hirdettek ki

A diákhitelek és a Babaváró hitelek esetében is határidő-módosításról döntött a kormány, amelyek már meg is jelentek a Magyar Közlönyben. A változások a diákhitelek kamatstopját, illetve a Babaváró hitel egyik alapfeltételének teljesítési határidejét érintik.