Ha ezzel a betegséggel küzdesz, tényleg belehalhatsz a nevetésbe

Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Biztos hallottad már, hogy valaki azt mondja: „menten belehalok a nevetésbe”. Most megtudhatod, hogy ennek mekkora a valós esélye.

Bár egyes egészségügyi állapotok hozzájárulhatnak ahhoz, hogy valaki belehaljon a nevetésbe, ennek szerencsére igen csekély a valószínűsége, és ilyen esetben sem a nevetés a közvetlen kiváltó ok.

Előfordult már, hogy valaki belehalt a nevetésbe?

1975 márciusában az angliai Norfolkban az 50 éves kőműves, Alex Mitchell elhelyezkedett a tévé előtt, hogy megnézze egyik kedvenc televíziós sorozatát, a The Goodies című brit vígjátékot, amelyet a BBC sugárzott. Miközben Bill Oddie színész a képernyőn a kung-fu filmek klasszikus elemeit próbálta utánozni, Mitchell nevetni kezdett,

hangosan és sokáig.

Felesége, Nessie később úgy becsülte, hogy ez körülbelül 25 percig ment így. Aztán a férfi hirtelen összecsuklott, és meghalt. Mitchell különös tragédiája világszerte a címlapokra került.

Mitch példája ellenére kicsi az esélye, hogy valakit a nevetés vigyen sírba
Fotó: Daly and Newton / Getty Images Hungary

„Hihetetlen” – adott hangot megdöbbenésének Nessie. „Az orvos azt mondta, hogy a bal szívfélteke hagyta cserben… túl sok volt neki a nevetés. Szerinte ez bárkivel megtörténhet.”

De valóban így van? Tényleg belehalhatnak az emberek a nevetésbe? Az orvosok álláspontja az, hogy önmagában nem, bár való igaz, hogy a nevetés súlyosbíthat bizonyos meglévő állapotokat, amelyek már végzetesek lehetnek.

A Duke Egyetem Orvostudományi Karának kardiológus adjunktusa, Jorge Antonio Gutierrez nagyrészt elveti azt a lehetőséget, hogy a nevetés halálos lehet, egyetlen kivételtől eltekintve. „Növelheti a mellüregi nyomást, és ha a betegnek aortaaneurizmája van (így nevezik a súlyos verőértágulatot), akkor ez a nyomás átterjedhet az érrendszerre, és ott repedést okozhat” – magyarázta az orvos.

De még ebben az esetben sem a nevetés a közvetlen kiváltó ok. Ha valaki szívrohamot kap nevetés közben, az valószínűleg alapvetően is hajlamos rá, ezért jó esély van arra, hogy az előbb-utóbb enélkül is kialakulna.

Gutierrez hozzátette, az orvosi szakirodalom csak egy nevetés általi halálesetet jegyez. Az áldozat, egy 50 éves nő, olyan gyógyszert kapott, amely szabálytalan szívverést okozhat. Vélhetően ezért fordulhatott elő, hogy a hosszan tartó nevetőroham végzetes lefolyású szívritmuszavarhoz vezetett.

A nevetéssel összefüggő halálesetekben mindig volt valamilyen háttérben meghúzódó szívbetegség
Fotó: Farknot_Architect / Getty Images Hungary

Okozhat más problémát is a nevetés?

A nevetés más testi diszfunkciókat is előidézhet – legalábbis elméletben. A hangszálak elakadhatnak, blokkolva az oxigén áramlását, a nevetés hatására az ember táplálékot szívhat a légcsőbe, bizonyos kötőszöveti rendellenességekkel (mint amilyen az Ehlers–Danlos-szindróma) összefüggésben pedig hirtelen megugorhat a vérnyomás. Másfelől, ezek sem közvetlenül a nevetéssel függenek össze,

hasonló következményekkel járhat az erőlködés vagy a lélegzet visszatartása is.

De akkor mi történt szegény Alex Mitchell-lel? 2012-ben a BBC arról számolt be, hogy Mitchell a szív ingervezető rendszerének zavarában, hosszú QT-szindrómában szenvedhetett, ami kamrai ritmuszavart okozhat. Tehát neki is volt egy alapbetegsége, ami hajlamosító tényező lehetett.

Kövess Péter
Kövess Péter
Vezető szerkesztő
Kövess Péter Balázs marketing- és reklámügyintéző képesítést szerzett, majd a Kodolányi János Főiskola kommunikáció és médiatudomány szakán végezte tanulmányait. A sajtóban már 20 éve dolgozik, pályafutása során újságíró-szerkesztőként több országos print lapnál is megfordult, ezt követően az online médiában helyezkedett el. A Dívány legrégebbi munkatársaként 2017 óta erősíti a csapatot, 2024-től vezető szerkesztőként is.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Nemcsak megfázást okozhat: így teszi tönkre a klíma az ízületeidet

Amikor a nyári kánikulában belépünk egy kellemesen hűvös, légkondicionált irodába vagy üzletbe, azt megváltásnak érezzük. A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy a túl erős hűtés megfázást, torokfájást vagy tüdőgyulladást okozhat, ám a klímaberendezéseknek van egy rejtett veszélye is: csendben teszik tönkre az ízületeinket. A legfrissebb orvosi kutatások szerint a mesterségesen lehűtött és kiszárított benti levegő drasztikusan rontja az izomerőt, miközben az idegvégződésekben található receptorok túlaktiválásával brutális, nyilalló fájdalmat idéz elő a vállban, a nyakban és a térdekben.

Offline

Nem csak királynék voltak, uralkodók is: hatalmas titkot fedtek fel az ősi sumér sírok a nőkről

Az ősi Mezopotámia világáról sokáig úgy gondolták a kutatók, hogy a hatalom szinte kizárólag a férfiak kezében összpontosult. A királyok nevét feljegyezték, a nők pedig többnyire feleségként vagy papnőként jelentek meg a történetekben úgy, mint valódi hatalommal nem rendelkező szereplők. Egy régészeti lelőhely újraértelmezése azonban mára megkérdőjelezte a korról gyűjtött ismereteinket.

Offline

Villámkvíz: felismered a világ leghíresebb vasútállomásait?

A vasúti közlekedés a 19. század első felében indult hódító útjára a világon, majd az ipari forradalmak jelentősen hozzájárultak elterjedéséhez. Az emberiség így egyre több vasútállomást is épített, melyek sokszor egy-egy város legszebb épületei közé tartoznak.

Mindennapi

Döntött a kormány a hitelstopról: két új határidőt hirdettek ki

A diákhitelek és a Babaváró hitelek esetében is határidő-módosításról döntött a kormány, amelyek már meg is jelentek a Magyar Közlönyben. A változások a diákhitelek kamatstopját, illetve a Babaváró hitel egyik alapfeltételének teljesítési határidejét érintik.