Aggasztóan sok magyar lesz cukorbeteg, pedig csak ennyit kéne tenni a megelőzésért

Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Rendkívül sok magyar szenved cukorbetegségben, amire jelenleg nem létezik gyógymód, csak tüneti kezelés. Súlyos szövődményekkel járhat, ha kezeletlenül marad, de ha kialakulása előtt sikerül nyakon csípni, akkor mindettől megmenekülhetünk.

Minden tizedik magyar cukorbeteg volt 2019-ben. Több mint 1 millió magyar felnőtt élt cukorbetegséggel 2019-ben, valamint ezenfelül 5 ezer gyermeket érintett ez a probléma. Számuk 1999-től számítva, 20 év alatt megháromszorozódott. A probléma az, hogy a cukorbetegséget jelenleg nem lehet gyógyítani, csak karbantartani. Az Affidea Magyarország endokrinológus szakorvosa, dr. Balogh Illés Gyula szerint nem a már kialakult cukorbetegséggel kellene orvoshoz menni, hanem még az azt megelőző tünetek jelentkezésekor, hogy elkerülhessük ezt a súlyos betegséget. Ha kezeletlenül marad, lábamputáláshoz is vezethet.

A cukorbetegséget megelőzni kellene

A cukorbetegségnek két változata van: az 1-es és a 2-es típusú. Míg az 1-es típusú általában már gyermekkorban jelentkezik, és egy autoimmun folyamat eredménye, addig a 2-es típusú diabétesz lassabban alakul ki, helytelen életmód miatt. Egy kutatás szerint a 12–18 éves korosztály 18 százaléka, míg a fiatal felnőttek korcsoportjának (19–34 éves) már az egynegyede él együtt prediabéteszes állapottal. Ez az az állapot, amellyel orvoshoz kellene fordulni, hogy a cukorbetegség kialakulása megelőzhetővé váljon. 

Sok magyar szenved cukorbetegségben – már a prediabéteszes állapot jeleinek észlelésénél orvoshoz kellene fordulnunk
Fotó: Stefan Cristian Cioata / Getty Images Hungary

Szomorú belegondolni, hogy sokaknak már gyermekkortól kezdve ezzel a betegséggel kell élnie, és fiatalon meg kell tanulniuk beadni maguknak az inzulininjekciót. Általános iskolás gyerekeknek még nem lenne szabad ekkora felelősséget hordozniuk a vállukon, amitől ráadásul akár társaik céltáblájává is válhatnak, ha a pedagógusok és szülők nem tudják kellően érzékenyíteni az osztálytársakat, hogy ne bizarr ‚más”-ként tekintsenek rá, hanem ugyanolyan pajtásként. Szerencsére vélhetően már nem kell sokáig kitenni a gyerekeket az öninjekciózásnak, ugyanis kutatók már dolgoznak egy lenyelhető inzulinadagolásra alkalmas kapszulán, amely Gömböc alakjának köszönhetően a gyomor belső falán keresztül juttathatná be a véráramba a kellő mennyiségű inzulint.

Ebből tudhatod, hogy prediabétesszel élsz együtt

A prediabéteszes állapothoz tartozik a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás és a problémás inzulinérzékenység: ezek a tünetek, ha kezeletlenül maradnak, a 2-es típusú diabétesz kialakulásához vezetnek. Egyértelműbb, könnyebben észrevehető jelek is figyelmeztethetnek bennünket arra, hogy itt az ideje felkeresnünk egy endokrinológust. 

Sokat viccelődhetünk azzal, hogy ebéd után beütött a kajakóma, azonban ez is az intő jelek közé tartozik. Ha étkezés után álmossá válunk, vagy ha kézremegés jelentkezik utána, ami csak akkor szűnik meg, ha újabb adag szénhidrátot viszünk be a szervezetünkbe, van miért aggódnunk. Ugyanez a helyzet akkor, ha arcunk gyakran indokolatlanul és túlzottan izzad, ha hangulatingadozásokat tapasztalunk, dühkitöréseink vannak, vagy falási rohamok törnek ránk: ilyenkor valamilyen anyagcserezavarra kell gyanakodnunk, és minél hamarabb felkeresnünk egy orvost. Azonban a diabétesznek van egy még fontosabb tünete is.

Sok magyar szenved cukorbetegségben: 2019-ben 1,1 millió felnőtt és 5 ezer gyermek élt diabétesszel
Fotó: Artur Debat / Getty Images Hungary
Idézőjel ikon

„A 2-es típusú cukorbetegség hátterében jórészt a túlsúly áll, amely fokozódott a Covid-pandémia alatt, átlagosan 3-5 kilogramm súlytöbbletet szedett össze a felnőtt lakosság” – hívta fel a figyelmet az Affidea Magyarország endokrinológusa, aki emiatt a 2-es típusú cukorbetegség előfordulásának növekedésére számít.

„Komoly probléma az is, hogy a páciensek nem fordulnak időben szakorvoshoz” – mondja dr. Balogh Illés Gyula. „Nem szabad megvárni, hogy a labor kimutassa a magas vércukorszintet. Fontos figyelmeztető jel, ha valaki szeretné leadni a túlsúlyát, de sem diétával, sem sporttal nem tud fogyni. Ezekben az esetekben gondolni kell arra, hogy valami olyasféle folyamat indult el a szervezetben, amihez esetleg orvosi segítséget kell igénybe venni.”

A cukorbetegség súlyos szövődménnyel járhat

A kezeletlen 2-es típusú diabétesznek komoly szövődményei is lehetnek, ezért ha már kialakult, mindenképp figyelni kell a megfelelő karbantartására. Mivel magas vérnyomással és magas koleszterinszinttel jár együtt ez a betegség, nagyobb kockázata van a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának. Sok esetben ez odáig fajul, hogy a láb keringése megszűnik, és le kell amputálni. Magyarországon évente 100 ezer főből 45-ön végeznek el ilyen műtétet, amivel sajnos előkelő helyre tornáztuk fel magunkat európai szinten. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy ha lehetséges, megelőzzék a diabétesz kialakulását, és ha már kialakult, akkor megfelelő kezelés mellett szinten tudják tartani azt. Ebben segíthet többek között a napi 30 perc séta is, ugyanis csökkenti a vércukorszintet. 

Összességében tehát érdemes endokrinológushoz fordulni, ha a felsorolt prediabéteszjeleket észleljük magunkon, hiszen egyelőre gyógymód nincs a cukorbetegségre, csak tüneti kezelés létezik. 

Clear Collagen Professional italpor

A BioTechUSA segít céljaid elérésében

A BioTechUSA elkötelezett az egészséges életmód támogatása mellett. A kiegyensúlyozott étrendet az egyéni szükségletekhez igazított, gondosan megválasztott étrend-kiegészítők egészíthetik ki a tudatos életmód támogatására.

További információkért kattints ide.

hirdetés

Kofrán Eszter
Kofrán Eszter
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Sejtszinten borítja fel agyad működését ez az állapot

Egy friss kutatás szerint a depresszió nemcsak a hangulatot és a gondolkodást érinti, hanem egészen a sejtek szintjéig hatással lehet az agy működésére. A tudósok olyan változásokat találtak az agy és a vérsejtek energiaellátásában, amelyek segíthetnek megérteni, miért jelentkezik a tartós fáradtság, a motivációhiány vagy a „lelassult” gondolkodás ennél az állapotnál.

Édes otthon

Ezeken a helyeken lehet azbeszt a te otthonodban is

Sokan úgy gondolják, hogy az azbeszt rég betiltott építőanyagként a lakásokban már sehol sem okozhat problémát. Azonban Magyarországon ma is rengeteg olyan épület, melléképület és udvari szerkezet áll, amely tartalmazhat azbesztet – gyakran úgy, hogy a tulajdonosok erről nem is tudnak.

Életem

Felújítják az egyik budapesti hidat: így hat a forgalomra

Felújítják a Hajógyári-sziget fő megközelítési útvonalát jelentő K-hidat. Az eredetileg ideiglenesnek szánt szerkezet teljes körű rekonstrukciójára a Budapest Közút Zrt. pályázatot írt ki, a kivitelezés pedig várhatóan 2026 őszén indulhat.

Testem

Ez történik a testeddel, ha minden nap zöld teát iszol

A zöld tea nemcsak a koffein miatt hasznos, hanem az antioxidánsai miatt is. A hatás maximalizálásához napi 3-4 csészényi tea kell, lehetőleg nem forrásban lévő vízzel leöntve, illetve számolni kell azzal is, hogy a zöld tea negatívan hat a vas hasznosulására.

Offline

Férfiruhában kémkedett a japánoknak a kínai hercegnő: hadsereget is vezetett hazája ellen a Kelet Gyémántja

Mandzsu hercegnőnek született, de a japán hadsereg legveszélyesebb titkos fegyvere lett belőle. Josiko Kavasima élete a huszadik századi történelem egyik legbizarrabb kémhistóriája: a hercegnő szakított a női szerepekkel, férfiruhát öltött, és saját hadsereget vezetve segítette Japánt Kína lerohanásában. A „Kelet Gyémántjaként” ünnepelt kémet a háború után a kínaiak nemzeti árulóként fogták perbe, és sorsa drámai véget ért. Utánajártunk a Távol-Kelet legrejtélyesebb, férfiruhás női kémének elképesztő és tragikus életének.