Gyomorégés, reflux: mit ehetek, és mit nem? Dietetikus segít

Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Emésztési problémákkal és gyomorfájdalommal mindenki találkozott már, de ezek a problémák általában csak ideig-óráig tartanak. Azonban felgyorsult és stresszes életmódunkban, amikor szinte időt sem tudunk szakítani az egyes étkezésekre, vagy ha mégis, rendszerint néhány perc alatt meg kell oldanunk a reggelinket vagy az ebédünket, bizony nem teszünk jót az emésztésünknek, és a gyomorfájdalom vagy gyomorégés sokszor tovább velünk marad, mint szeretnénk.

Mindannyiunkkal előfordult már, hogy egy-egy késő esti nehezebb vacsora, vagy esetleg egy bő zsírban sült és intenzíven fűszeres étkezés után a gyomrunk szinte szétrobbant a fájdalomtól, a megnövekedett gyomorsavunk mardosta a nyelőcsövünket, és megfogadtuk, hogy nemhogy nehezen emészthető dolgokat, de leginkább semmit nem fogunk enni soha többé. Ha ez csak alkalmanként fordul elő (például nagyobb ünnepekkor, amikor a nap nagy része étkezéssé alakul), általában nem okoz problémát, hiszen olyankor néhány napos diétázás általában rendbe teszi a dolgokat. 

Viszont ha ezek a tünetek gyakran és szinte étkezésektől függetlenül jelentkeznek, akkor bizony komolyabban utána kell járnunk, és kiderítenünk, mi is okozhatja ezt a kellemetlen panaszt, fájdalmat. Ilyenkor érdemes végiggondolni a napi étrendünket (segít, ha 2-3 napig táplálkozási naplót vezetünk), tételesen megnézni az egyes étkezéseket és megkeresni azokat a pontokat, amelyeken változtatni szükséges az állapotunk javulása érdekében.

Mi okozhat gyomorégést, refluxot?

  • kevés, általában nagyobb adagú, gyorsan elfogyasztott étkezés
  • bő zsírban sült, nehezen emészthető ételek
  • koffeintartalmú italok, kávé, alkohol és fűszeres ételek
  • túlsúly, mozgásszegény életmód
  • egyes gyógyszerek, fájdalomcsillapítók, izomlazítók, vérnyomáscsökkentők
  • gyógyszerek-vitaminok éhgyomorra történő bevétele
  • túl sok cukor fogyasztása, késő esti, közvetlenül lefekvés előtti nassolás

A felsorolt táplálkozási hibák mind-mind megnehezítik az emésztést, megnövelik a gyomorsav mennyiségét, illetve csökkentik a gyomor záróizmának erősségét, ennek pedig egyenes következménye a túlzott gyomorsavtermelés, a kellemetlen savasságérzés, valamint a gyomorsav nyelőcsőbe történő visszaürülése. 

Szerencsére a rossz táplálkozási és életmódbeli szokásaink megváltoztatásával és egy kis odafigyeléssel nagyon sokat segíthetünk magunkon, és jobbá tehetjük az emésztésünket.

Ezeket edd és tedd, ha szeretnéd elkerülni a gyomorégést és segíteni az emésztést

  • Mindig szánj időt az étkezésekre, az ételeidet lassan és komótosan fogyaszd el! Ha valami miatt kevés időd jut erre, mert mondjuk dolgozol, válassz könnyebben emészthető dolgokat, például rostbő kekszeket, gyümölcsöket, és csak ha van pár perced leülni, akkor egyél komolyabb főtt ételeket.
  • Próbáld tartani a napi 3 fő- és 2 kisétkezés (tízórai, uzsonna) rendjét! Figyelj arra, hogy egyszerre csak „normál” adagokat egyél, kerüld a túlzásokat.
  • Ritkábban vagy egyáltalán ne fogyassz nagyon intenzív, erős, csípős, fűszeres ételeket!
  • Semmiképpen ne éhgyomorra vedd be a vitaminjaidat, gyógyszereidet (kivéve, ha kifejezetten úgy kell), és a reggeli kávédat is igyekezz legalább pár szem keksz után meginni!
  • Kerüld a szénsavas italokat, mert azoknak nagyon erős a savasító hatásuk.
  • Csökkentsd a cukorbeviteled!
  • Kerüld a bő zsírban/olajban sült ételeket (az állapotodat ronthatja, ha ezeket zsírosabb tejtermékekkel – sajttal, tejföllel – együtt fogyasztod), és ne fogyassz magas zsírtartalmú élelmiszereket!
  • Délután és este már ne egyél gyümölcsöt.
  • Vacsorára könnyebben emészthető (akár főtt) ételt fogyassz, lefekvés előtt egyél meg 1-2 szem kekszet, de arra mindenképpen figyelj, hogy a keksz ne tartalmazzon cukrot.
  • Igyál emésztést segítő, gyomorsavcsökkentő gyógyteákat, gyógyvizeket!
  • Igyekezz csökkenteni a téged érő stresszt, mozogj rendszeresen, keresd meg a saját stresszkezelési módszered!

(A cikk információi általános jellegűek, nem helyettesítik az egyéni dietetikai tanácsadást.)

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Werb Tímea
Werb Tímea
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Leonardo utolsó otthonából szabadtéri élménypark lett – te is kipróbálhatod a zseni találmányait

Ha meghalljuk Leonardo da Vinci nevét, a legtöbbünknek a rejtélyesen mosolygó Mona Lisa, az Utolsó vacsora című festmény vagy a firenzei reneszánsz jut eszébe. A történelem talán legnagyobb polihisztora azonban nem Itáliában, hanem Franciaországban, a Loire-völgyében töltötte élete utolsó három évét. A zseni egykori otthonából, a Clos Lucé kertjében egy interaktív, lélegzetelállító szabadtéri élményparkot hoztak létre, ahol a látogatók maguk is működésbe hozhatják Leonardo legvadabb találmányait.

Lájfhekk

Így tilos eltávolítani a kullancsot: tanuld meg a helyes módszert!

A kullancs helyes eltávolítása fontos, a helytelen módszerek ugyanis növelhetik a fertőzés kockázatát. Az állatot nem szabad leönteni semmivel, megégetni sem jó ötlet. Megfelelő eszközzel vagy végső esetben körömmel kell megfogni a bőrhöz lehető legközelebb, és egyenes, felfelé irányuló, határozott mozdulattal el kell távolítani. A rángatás, kapkodás vagy a várakozás problémát okozhat.

Életem

Száraz lábbal a Duna medrének közepén: videón a rekordközeli alacsony vízállás

A tartós nyári aszály és az alpesi vízutánpótlás elmaradása miatt drámai szintre süllyedt a Duna vízállása, így jelenleg a Margit híd lábánál egyszerűen körbejárhatjuk a hídpilléreket. A mérések szerint a vízszint olyan szintre került, amire három évtizede nem volt példa. Budapesten a folyó mindössze 39 centimétert ér el, ami alig 6 centiméterrel haladja meg a valaha mért legalacsonyabb vízállást.

Életem

Inkasszózni kezdték a magyar Revolut-számlákat: mire lát még rá a NAV?

Megindultak az első inkasszó kezdeményezések a Revolut-számlák kapcsán, amit több végrehajtó cég is megerősített. Ez ezt jelenti, hogy a fintech szolgáltatóknál vezetett számlák sem elérhetetlenek a végrehajtási eljárásokban. A NAV a külföldön bejegyzett bankoktól automatikusan, évente kap adatokat, amelyeket összefésül a magyar adóbevallásokkal, így a hivatal meglepően sok dologra lát rá.

Mindennapi

Brutális drágulás jöhet az élelmiszereknél: az aszály tönkretette a kukoricát

Rendkívüli szárazság sújtja a Hajdúságot, ahol a gazdák beszámolói szerint a kukoricatermés sok helyen a nullával lesz egyenlő. Mivel ebben a kritikus időszakban nem volt elegendő csapadék, a csövek hiányosak maradtak, a növények elszáradtak, szélsőséges esetben pedig a teljes állomány tönkrement. A gazdák egy része kényszerből vágja le a növényeket, hogy azokat silózva, takarmányként próbálja meg értékesíteni.

Életem

Milyen vizet ihat a kutya? Veszélyes lehet, ha rosszul választasz

Ahogyan számunkra sem mindegy, milyen vizet iszunk, a kutyánk esetében is érdemes jól megválasztani, mit adunk neki. Az ásványvíz nem ideális neki, a desztillált víz vagy a pocsolya, medence vize pedig komoly veszélyeket is rejthet. A csapvíz vagy a tiszta forrásvíz tökéletes megoldás, emellett azonban az is fontos, hogy rendszeresen cserélve legyen, illetve az itatótálat is naponta mossuk el.

Édes otthon

Így tisztítsd ki a büdös mosógépet: a penész ellen is hatásos ez a házi módszer

A mosógépből eredő dohos, állott szag kialakulásáért a penész vagy a megtelepedő baktériumok a felelősek. Ezek szaporodásához a nedves környezet elengedhetetlen, a megjelenésüket is úgy akadályozhatjuk meg, ha gondoskodunk a lehető legkevesebb nedvességről: a ruhákat nem hagyjuk állni a gépben, mosás után pedig az ajtót és az adagolót nyitva hagyjuk, ha szükséges, áttöröljük.

Testem

Ezzel a vizsgálattal már 45 évesen kiderülhet az Alzheimer-kór kockázata

Az Alzheimer-kór az időskori szellemi leépülés, a demencia leggyakoribb oka, amely világszerte milliók életét nehezíti meg. A betegség legnagyobb tragédiája, hogy mire a jól ismert, súlyos tünetek megjelennek, az agyban már évtizedek óta visszafordíthatatlan folyamatok zajlanak. Egy friss, áttörést hozó kutatás azonban azt mutatja: egy egyszerű vérvizsgálat segítségével már akár 45 éves korban is előrejelezhető lehet a betegség kockázata.