Megölöm, ha extrém sportolni kezd!

Olvasási idő kb. 4 perc

Tételmondatként leszögezném, nem vagyok az az ijedős anya. Sőt, biztatom is a fiúkat – ketten vannak, az egyik 8, a másik 7 éves –, hogy kis lejtőn, egyenes szakaszon jó alaposan húzzanak bele a bringával, mert a szabadságot, amit a kerékpározás adhat, ilyenkor lehet megérezni. Aztán még azt is mondom nekik, hogy ne nyavalyogjanak, ha az ismert folyó széléről – a mélységet is tudjuk, a part meredekségét  is ismerjük – kisebb fejessel lehet beugrani, mert előttünk az ugyancsak fürdőző lovak széttaposták a sarat, és úgy csúszik minden, hogy az már életveszélyes.
És nem kapok hidegrázásos rosszulétet – kisebb eszméletvesztéssel, amelyre csak a repülősó jó –, ha fára másznak, és recseg-ropog alattuk egy ág, de jól megígérem nekik, hogy ha mafla módon leesnek, és rohanhatunk a János kórház gyereksebészetére, akkor utána még jól meg is verem őket. Na, ezen szoktak gurgulázni a nevetéstől, méghogy megversz, hihi, méghogy kiporolod a gatyámat, haha, nagyon vicces, anya, teszik hozzá. Az egészben az a furcsa, hogy ilyenkor, távolról a legboldogabb család benyomását keltjük, pedig hát nagyon is komolyan gondolom, amit mondok.

A múltkoriban felmerült annak eshetősége, hogy fejlődő gyermekeimet, a nyári szünetre való tekintettel, esetleg megajándékozhatnám egysoros görkorcsolyával. Jó mókának tűnik, isten bizony kipróbálnám én is, de most a srácokon a sor. Ahogy csetlenek-botlanak és orra esnek a sportáruház linóleumán, már sejtem, hogy nem ez az a műfaj, amit csak úgy érezni kell, és már megy is magától. És ebben a pillanatban felrémlik a 16 éves koromban, T. B.-től kölcsönkapott gördeszka képe. Akkoriban roppant újdonságértékűnek számított a deszka, nem volt ekkora keletje, mint most – olvasom egy extrém sportos gördeszkás oldalon, hogy a leggyakoribb sérülések között szerepel a nyílt és a gerinctörés –, szóval nagy dolog volt, hogy kis időre kölcsönkaphattam. Az egyetlen szóba jöhető helyszín az 58-as busz végállomása volt, ahol egy kisebb téren fordul vissza a busz. Egy darabig viszonylag jól ment, de aztán egyszer csak kiszáguldott alólam a deszka, térdre estem, azt hittem, ez a világ vége, mellesleg mögöttem állt a busz is. Nem részletezem, a helyi kisboltban látták el térd- és tenyérsérülésemet, még a buszvezető is adott tanácsokat. Aztán hazabotorkáltam, és ezzel be is fejeztem gördeszkás tanulmányaimat.

Most pedig nézem a görkorizgató fiúkat, már látom, ahogy összekapcsolják kisebb-nagyobb sebeiket, ez ugye még beleférne, de az extrém sportos sérülésekről olvasott tudnivalók nem mennek ki a fejemből. Szépen, óvatosan rábeszélem őket, hogy inkább új elemet vegyünk a távirányítós autójukba… Nem jön be. Helyette egy sárkánnyal távozunk, amivel persze azonnal kivonulunk az egykori kőbánya fölé – ma természetvédelmi terület gyönyörű dombokkal, éles sziklákkal, kisebb barlangokkal –, és már kezdjük is a röptetést.
Mondanom se kell, a madzagok minduntalan összeakadnak, pedig szél aztán van bőven, mégsem repül az az átkozott dög, ezért futunk vele, a kicsi vészesen közelít a sziklafal széléhez, üvöltök utána, de ő csak mosolyog, végre repül, anya repül, már látom, ahogy a sárkány megemeli a gyereket, majd lebukik a mélybe… kész. Persze nem történik semmi, a gyerek időben elfordul, a sárkány meg véletlenül sem emelkedik vele együtt.
Leizzadok. Erről persze ő mit sem tud.
Délután nézik az apjukkal a Forma–1-et, és közösen ábrándoznak, milyen remek is lehet 200-zal száguldozni. Mondom, nem normális dolog ez, fiúk, ennél őrültebb és értelmetlenebb dolgot el sem tudok képzelni. Na, erre a nagy rákezdi, hogy mit szólnék, ha ő ilyen autóversenyző lenne. Előtte agyonütnélek, mondom neki. Hát el tudod te azt képzelni, mit él át, mondjuk, Button, Vettel, Massa vagy a Kubica édesanyukája? – nézek rá. Hogy én ezt nem csinálom végig, az biztos. És remélem, te sem szeretnél meghalni egy ilyen marhaság miatt. 
Ezzel le is zárjuk a témát. Pontosabban én zárom le.
És közben azon morfondírozom, hogy még mennyire mindennek az elején tartunk. Csak néhány évünk van hátra, és kezdődnek az őrületek. Ahogy a kicsit ismerem, nyilvánvaló, hogy búvárkodni fog, esetleg hegyet mászni, a nagy meg a motorizált extremitások felé törekszik majd, mondjuk, a motoros sárkányrepülővel a múltkor határozottan kokettált. Kiver a víz.
Bizony isten lebeszélem őket róla. Valemennyiről.

És ekkor hirtelen a papám hangját hallom, nagyon messziről: „van egyáltalán elképzelésed arról, mit éltünk át anyáddal, amíg te Kuvaitból haditudósítottál?” Mondanám neki, persze, mondom is, hogy apukám, az volt a munkám, bár tény, hogy a taposóaknák közötti sivatagi sétától bármikor eltekintenék, de beláthatod, hogy ilyen lehetőségre nem lehetett nemet mondani. Persze, lány létemre azt hazudni az ott állomásozó ENSZ-csapatok német parancsnokának, hogy valójában fiú vagyok – csak így vittek el egy helikopteres határszemlére –, ami a helyszínen már nyilvánvalóan nem jött be, szóval ez ugye egyáltalán nem extrém helyzet.
De, apa, igazad van, extrém, belátom.
Csak az a kalandkereső én voltam. Ezek meg az én gyerekeim. Akik nem fognak holmi repülőről ugrálni sem tandemben, sem egyedül, sem jetskizni, sem gyorsulási versenyen száguldozni, sem bungee jumpingolni, sem, sem… Maradnak az én kicsi fiaim, akik a kaland helyett inkább megnéznek a tévében egy érdekes sakkmérkőzést. Tuti így lesz. Megígérem.
Ha esetleg mégsem, hát előtte inkább agyonütöm őket… személyesen, saját kezűleg. Ígérem, apa!

Fókuszban az extrém sportok – további cikkek a témában itt!

Dogz fesztivál

Jön a DOGZ Fesztivál: te ott leszel?

Május elsején minden eddiginél nagyobb területen várja a kutyásokat és a leendő kutyásokat a DOGZ Fesztivál a Városligetben: közösségi élményt, szórakoztató és szakmai programokat egyaránt kínál az esemény. Falkaséták, kutyás futás és vándor vurstli is várnak a fesztiválon, amelyre a helyszínen levásárolható, 1000 forintos belépő megváltása mellett léphetsz be. Emellé még ajándék is jár! Ugye találkozunk?

A regisztrációt és a programot ezen a linken találod.

hirdetés

dívány.hu ‎
dívány.hu ‎
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Tüzet gyújtana a Holdon a NASA: ezért szükséges a veszélyes kísérlet

A NASA 2026 végén a Flammability of Materials on the Moon (FM2) küldetés keretében kontrollált körülmények közötti tűzgyújtást tervez a Hold felszínén, hogy az űri gravitáció lángokra gyakorolt hatását vizsgálja. A kísérlet célja, hogy megértsék, miként lehet hatékonyan oltani a tüzet az űrben, hogy növelhessék a jövőbeli űrbázisok biztonságát.

Életem

Ezért ugat állandóan a kutyád

A lépcsőházban zengő ugatás vagy a szomszédból órákon át átszűrődő csaholás sokaknak ismerős. Bár a hangadás a kutyák természetes kommunikációs repertoárjának a része, az állandó ugatás nemcsak a környezetet és a gazdit, hanem magát az állatot is megviseli. De vajon mi váltja ki, és hogyan vethetünk véget a zajongásnak?

Mindennapi

Így működik a mentelmi jog: két típusa is létezik

A mentelmi jog azért létezik, hogy a megválasztott képviselők külső nyomástól és megalapozatlan eljárásoktól mentesen, zavartalanul végezhessék munkájukat. Ez a védelem nem egy személyes kiváltság, hanem a választók képviseletének és a törvényhozás függetlenségének alapja. Összegyűjtöttük az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Mindennapi

Erre az üzenetre sose válaszolj Messengeren

A csalók már Messengeren is keresik áldozataikat, biztos és kockázatmentes befektetést kínálva. Különösen gyanús, ha valaki Paysafecard-kódot kér. Aki megkapja a 16 jegyű PIN-t, az gyakorlatilag azonnal hozzáfér a pénzhez.

Világom

„Fájt a hátam, nem tudtam elbújni” – salátát evett a férfi, miközben Trump ellen merényletet kíséreltek meg

Furcsa reakciókat váltott ki a Donald Trump amerikai elnök ellen megkísérelt merénylet a Fehér Ház sajtóvacsoráján résztvevő vendégekből. Volt, akit egyáltalán nem ijesztettek meg a pillanatok alatt káoszba fulladó események, és nyugodtan ülve ette tovább a vacsoráját, mások pedig az asztalokra kikészített pezsgőket és borokat markolták fel és vitték magukkal.

Mindennapi

Indul az újabb bírsághullám: ezt ellenőrzik a nyaralóhelyeken

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a nyár végéig tartó, átfogó ellenőrzéssorozatot indított a legnépszerűbb hazai turisztikai helyeken, hogy próbavásárlásokkal és helyszíni szemlékkel szűrjék ki a szabálytalan vendéglátósokat és taxisokat. A razzia célja a fogyasztók védelme és a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok visszaszorítása a főszezon idején.

VIP

Elhunyt Edith Eva Eger

Elhunyt Edith Eva Eger író, klinikai pszichológus, A döntés című könyv szerzője. A magyar származású holokauszt-túlélő 98 éves volt.

Testem

Ezekben az esetekben lehet szükség EMG vizsgálatra

Az EMG-vizsgálat az izmok működését méri, és gyakran idegvezetéses vizsgálattal együtt segít feltárni az idegek, az izmok és a köztük lévő kapcsolat zavarait. Mutatjuk, milyen tünetek esetén lehet rá szükség.