Az egész éjszaka világító, erős fény megzavarja a gyerek alvási ciklusait, akár fel is ébresztheti őt. Ha a gyerek megszokja a lámpafénynél alvást, később még nehezebb lesz számára átszokni a sötétben való pihenésre, pedig ez a jó és pihentető alvás egyik elengedhetetlen pillére az alváskutatók szerint.
Sötétben szörnyek várnak az ágy alatt?
Az éjjeli fény alkalmazásának leggyakoribb oka a félelem – fény hatására azonban csökkenni kezd az alvás-ébrenlét ciklusait szabályozó melatoninszint termelődése, ha pedig a lámpa égve marad egész éjjel, az tovább csökkenti azt, ami károsan hat az alvásra, állapították meg a legújabb kutatások.
Egy új vizsgálatban, amelyben 36 egészséges, 3 és 5 év közötti gyermek vett részt, csuklómonitorokat használtak a fényexpozíció és az alvásminőség kilenc napon át tartó nyomon követésére. Ezt az időszakot megelőzően a szülők egy hétig stabil alvási rendben tartották a gyerekeket, hogy normalizálják biológiai órájukat és kialakítsanak egy olyan ritmust, amelyben melatoninszintjük minden este azonos időpontban kezd emelkedni.
„Korábbi munkáink kimutatták, hogy a meglehetősen nagy intenzitású, erős fény lefekvés előtt körülbelül 90 százalékkal csökkenti a melatoninszintet a kisgyermekeknél” – mondta dr. Lauren Hartstein, a Colorado Boulder Egyetem alvás- és fejlődési laboratóriumának posztdoktori munkatársa, a kutatás vezetője.
„Nagyon meglepett minket, hogy
minden fényintenzitásnál, még a halvány fénynél is magas melatoninszupressziót találtunk.”
Az égve hagyott lámpa fényének tartós hatása van a gyerekekre
A kontrollhetet követően a kutatók megállapították, hogy a melatoninszint 70–90% között csökkent az esti lámpafény hatására. A felnőttekkel ellentétben a melatoninszint változása nem volt intenzitásfüggő, ami azt jelenti, hogy még az alacsony fényszint is drámai változásokat idézett elő a melatoninszintben, amely a vizsgálatban részt vevő gyermekek több mint felénél a fény kikapcsolása után közel egy órával is nyomot hagyott, élénkebbek lettek tőle.
Mivel a melatonin szabályozza az alvás-ébrenlét ciklust, a lefekvés előtti alacsony melatoninszint elalvási zavarokhoz és egyéb alvási nehézségekhez vezethet. Ezért ha tudod, inkább száműzd a lámpánál alvást.
Iktasd ki a fényt a jobb alvás érdekében
A gyerekek szeme fizikailag különbözik a felnőttekétől: nemcsak a pupillájuk nagyobb, de a szemlencséjük is átlátszóbb. Ez azt jelenti, hogy a gyermekek szeme érzékenyebb a fényre, mint a miénk.
A test természetes ritmusát befolyásolja a retinán keresztül az agyba jutó fény mennyisége. A fény azt jelzi az agynak, hogy lassítsa vagy akár állítsa is le a melatonin felszabadulását, ami megnehezíti a szervezet számára, hogy az alváshoz természetesen hozzájáruló, ellazult állapotba kerüljön.
A lefekvés előtti egy órában már ajánlott korlátozni a képernyők használatát,
és megfontolni a fények mérsékelését és tévé kikapcsolását, amikor a gyerekek lefekvéshez készülődnek. A kisgyerekek esti rutinja elég hosszú anélkül is, hogy a sötétben próbálnának fogat mosni, vacsorától lámpaoltásig mindenképp hosszú idő telik el, de érdemes megpróbálni csökkenteni az őket körülvevő fény mennyiségét.
Természetesen a jó alvást anélkül is elő lehet segíteni, hogy az éjszakai fényforrás nyújtotta biztonságérzetet és kényelmet megszüntetnénk, de ha gyermeked alvásproblémákkal küzd, fontold meg a lefekvés utáni fény megszüntetését, és találj új módot a félelmek leküzdésére. Mesélj gyerekednek, aztán kapcsold le a lámpát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés