Ezért vedd le az okosórád, ha aludni készülsz

Pásztor Liliána
GettyImages-629961916
Olvasási idő kb. 2 perc

Az okosórák és fitnesztrackerek egyre népszerűbbek, hiszen részletes adatokat kínálnak egészségünkről és alvásunkról. Azonban a szakértők szerint túlzottan nagy figyelmet fordítani ezekre az adatokra akár árthat is az alvásminőségünknek. A jelenségnek már neve is van: orthosomnia, vagyis a tökéletes alvásra való kényszeres törekvés, amely paradox módon alvászavarokhoz vezethet.

Sokak első gondolata ébredés után, hogy leellenőrizzék mennyit és milyen minőségben aludtak az éjszaka folyamán. A modern technológia lehetővé teszi, hogy folyamatosan monitorozzuk testünk állapotát, de vajon tényleg segít abban, hogy jobban aludjunk?

A jó alvás függősége

A kutatások szerint sokan annyira rágörcsölnek az alvásukra, hogy az végül rontja a pihenésük minőségét. Az orthosomnia kifejezést alvásszakértők alkották meg, hogy leírják azt a jelenséget, amikor valaki annyira aggódik az alvásmérések miatt, hogy az álmatlansághoz vezet.

Testünk folytonos monitorozása nem jelent minden esetben makulátlan egészséget
Testünk folytonos monitorozása nem jelent minden esetben makulátlan egészségetSmith Collection/Gado / Getty Images Hungary

Dr. Kelly Baron klinikai pszichológus szerint ez a probléma egyre gyakoribb, különösen azoknál, akik az okoseszközeik adataira hagyatkozva próbálnak tökéletes alvást elérni. A gond az, hogy ezek a trackerek nem mérik az agyhullámokat, így csupán becsléseket adnak az alvásfázisokról. Ráadásul a korai modellek sok hibát tartalmaztak, így sokan alaptalanul kezdték el félteni az alvásukat. Egyes esetekben ez olyan szélsőségekhez vezetett, hogy emberek feleslegesen szedtek altatókat vagy nyugtatókat, mert hittek az eszköz adatainak.

Mit tehetsz, hogy elkerüld az alvásmérés csapdáját?

A szakértők szerint a legjobb, ha követed az alapvető alváshigiéniai szabályokat:

  1. Feküdj és kelj mindig ugyanabban az időben.
  2. Kerüld a késő esti koffein- és alkoholfogyasztást.
  3. Teremts nyugodt környezetet az alváshoz.

Ha mégis használnád az okosórádat, akkor csak arra figyelj, hogy hosszú távú trendeket láss belőle, és ne aggódj a napi eltérések miatt.

A jó alvás kulcsa nem a tökéletes adatokban rejlik, hanem a nyugodt, kiegyensúlyozott életmódban. Szóval ha legközelebb lefekszel, lehet, hogy jobban jársz, ha leveszed az okosórádat is.

Ha mindig lenyomod a szundi gombot, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek