Ezen a szigeten több macska él, mint ember: szentélyt is építettek a kedvenceknek

macska-sziget-Cat at 田代島-wikimedia-commons-Kakei.R
Olvasási idő kb. 4 perc

Amilyen kicsi, olyan furcsa hely Tasirodzsima, ahol szó szerint több a cica, mint az ember. A japán szigetre a világ másik végéről is érkeznek kíváncsi turisták, akik a saját szemükkel szeretnék látni, hogy tényleg 75-25 százalék-e a macskák és a „gazdik” aránya a Macskaszigetként is emlegetett helyen.

Ami azt illeti, a doromboló négylábú és – mondhatjuk – a köztük élő emberek aránya nagyjából valóban stimmel, és bármilyen különös is, a kialakult helyzet hátterében még több élőlény áll.

Tudniillik, a Mijagi prefektúrában, az Isinomaki város partjainál található sziget egykor a selyemhernyó-termelés fontos központja volt, amelyen valahogy meg kellett védeni a gubókat a kártevőktől. Miután a legnagyobb károkozók a patkányok voltak, magától értetődőnek tűnt macskákat vinni Tasirodzsimára.

Csak egy kép a Macskaszigetről, amelyen jól látszik: szőrös kedvencekből nincs hiány Tasirodzsimán
Csak egy kép a Macskaszigetről, amelyen jól látszik: szőrös kedvencekből nincs hiány TasirodzsimánSHOWICHI OGASAWARA / Wikimedia Commons

A helyiek szerint a macskák szerencsét is hoznak

A vidéki sziget lakói életének meghatározó szereplőivé váltak a cicák, amik egyre nagyobb kényelemben éltek gondos gazdáiknak köszönhetően. A félig vad macskákat ráadásul a Tasirodzsimán élő halászok hosszú időn át azért is gondozták és etették a napi fogásukból származó maradékokkal, mert máig azt tartják, hogy az állatok szerencsét is hoznak. Csoda, hogy a nagy becsben tartott cicák végül annyira jól érezték magukat a szigeten, hogy számuk évről évre csak nőtt és nőtt? Ezzel párhuzamosan viszont a lakosság egyre csökkent: az elmúlt 50 évben 1000-ről kevesebb, mint 100-ra

Egyre jobban vigyáznak rájuk a szigeten

Noha a népesség apadása valóban látványos, az is biztos, hogy minél kevesebb az ember, annál jobban védik a szőrös jószágokat: a sziget fontos szabálya például az, hogy kutyák be sem tehetik a lábukat Tasirodzsimára. De hogy miféle tisztelet és szeretet köti az embereket a macskákhoz, arra jó magyarázat lehet a sziget két falva, Odomari és Nitoda között félúton álló szentély, a Nekokamiszama is, amelyet egy olyan cica tiszteletére építettek, amire egy hatalmas kő zuhant.

Ezt egyébként még szerencsehozó helynek is tartják, így azoknak a turistáknak, akik egy kis jóval szeretnének hazatérni utazásukból, ide mindenképpen érdemes ellátogatniuk.

Egy tragikus sorsú cica emlékére szentélyt is állítottak a helyiek
Egy tragikus sorsú cica emlékére szentélyt is állítottak a helyiekMaarten Heerlien / Wikimedia Commons

Még a mangaházak is cicásak

Tasirodzsima macskái egyébként többnyire Nitoda kikötő környékén, a sziget délkeleti oldalán barangolnak szabadon és nyújtózkodnak az utcákon, jobbára még a turisták hada sem zavarja őket. Bár tény, hogy a szigeten valóban a doromboló állatok számítanak a legnagyobb attrakciónak, a turisták szívesen látogatják meg a sziget déli csücskén épült manga témájú kempinget is.

Az üdülőhelyen több – természetesen – macska alakú házikó áll, amelyet olyan, messze földön híres művészek készítettek, mint Isinomori Sotaro, Csiba Tecuja és Kimura Naomi. 

Ha egy másik, kevésbé vidám történetű, mégis izgalmas japán szigetről is olvasnál, ajánljuk figyelmedbe a Hasimáról szóló cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek