A te gyerekednek is szokatlan a puszi és az ölelés? – más lett a normális a Covid-generációnak

Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Az elmúlt két évben új normákat alakítottunk ki, ami az ebbe beleszületett generációnak már így válik természetessé, de mernek-e majd valaha puszival köszönni, vagy megsimogatni valakit, ahogy mi tettük 2020 márciusáig?

Ha nézünk egy régi filmet, amiben egyik cigarettáról gyújtanak a másikra, ráadásul mindezt egy étteremben teszik, valami furcsa érzés fog el. Columbo simán berongyol égő szivarral a kezében még egy kórházba vagy a női szépségszalonba is. A jelenet ma már teljesen idejétmúlt, és bár nem olyan régen még itthon is rá lehetett gyújtani egy vendéglátóipari egységben, mégis furcsa látvány ez.

Így lehetnek a mai kisgyerekek, ha valakinek az orrát és a száját is látják.

És vajon ezek a gyerekeknek, akinek az alapvető szocializációjuk nagy része már a Covid által meghatározott körülmények között zajlottak le, mindig ilyen furcsa lesz egy régi jelenetet látni, ahol a színházban maszk nélkül ülnek a nézők, vagy a barátok nagy öleléssel üdvözlik egymást, esetleg bátran beülnek egy fedett sörözőbe az év minden szakaszában, és közös tálkából nyammogják a földimogyorót?

Mindenütt jó, de jó lenne már otthon egy szülinapi zsúr
Fotó: AleksandarNakic

Óvodás korú gyerekeim eddigi életük nagyobbik része olyan szokások  között telt, amilyenekkel nekünk, a mostani szülőknek, nem kellett gyerekként találkoznunk.

Húsvétkor és Mikuláskor a Nagyi erkélye alatt megálltunk az autóval, ő pedig 4-5 fürdőköntösből összecsomózott kötélhágcsón eresztett le egy kis batyut, amiben a frissen sütött, meleg pogácsát tette az unokáknak. A neki rajzolt képeket pedig akkor hagytuk az ajtajában a lépcsőházban, amikor ő bent volt a lakásban. A parkban vagy a kertben találkoztunk maszkban, a bérház lépcsőházának tágas és félig nyitott terében fújtuk el két éven át a szülinapi torták gyertyáit, nehogy bajt csináljunk.

És a gyerekek azt sem tudják, hogy ez másképp is lehetne.

Hazardírozásnak tartották egyesek, hogy szeptembertől úszni járatom gyerekeimet, a vírussal potenciálisan tele uszodai öltözőben heti kétszer hosszú perceket eltöltve, pedig így is legalább egy évvel később kezdtük mindezt el, mint ahogy Covid nélkül tettük volna. Nekik néha még a játszóterezés is tiltott gyümölcs volt, a gyorsétteremnek csak autóval áthajtós verziójában fordultak eddig még meg. Nem azt mondom, hogy ezzel vesztették a legtöbbet, de azért mi annak idején simán be is ülhettünk. Óvodai összejövetel, ünnepség, közös megmozdulás? Esetleg nyáron. A kertben!

A Covid-gyerekeknek valahogy így fest a társas együtt játszás
Fotó: kali9 / Getty Images Hungary

Most, az 5. szülinapra készülve először merülhet fel egy szülinapi zsúr a kispajtásokkal, pedig megfosztani a mai gyerekeket attól az élménytől, amiben nekünk természetes módon lehetett részünk, vétek lenne. Gyerekkoromban meghívót írtunk, rajzoltunk, színeztünk, otthon anyukám és nagymamám hosszasan készülődött, vicces hegyezőket, színes és filléres radírokat vásároltak tombolanyereménynek, és többtálcányi szendvicset készítettek, szigorúan párizsival, esetleg gépsonkával vagy téliszalámival.

Ultragizda szendvicsek lévén természetesen főtt tojásból karika is dukált, de szigorúan csak egy, minden szelet kenyérre!

Megkenni utáltam, de a parizerszétrakás már sokkal hálásabb és látványosabb feladat volt. Aztán a ketchup- és majonézpöttyel akár arcocskát is rajzolhattunk a szendvicsre, amiből azért nem volt baj, ha túl sok készült, mert másnap szuper volt a kissé felpenderedett és bebordósodott szélű párizsi a szendvicsen, amibe csak bele kellett harapni. A saját készítésű torták a zsúrra minden évben más fazonban készültek, a hóember- vagy maci-, esetleg nyuszialakzatok voltak talán a legfelismerhetőbbek, de mind felejthetetlen.

Számukra a maszk olyan természetes ruhadarab, mint a nadrág, vagy a zokni
Fotó: Jon Cherry / Getty Images Hungary

Ehhez képest, most még az „áthívom a barátomat délutánra” jelenség is ismeretlen ezeknek a gyerekeknek. Mivel menni se mernénk, ezért hívni is félünk. A kispajtásoknak szervezett Mikulás-összejövetel a játszótéren zajlott, jégkása darált az égből, mindenkin legalább két nadrág volt fejenként, tök sötétben ácsorogtunk (na jó, a szülők kínját egy kis termosznyi forralt bor és a gyerekek viruló arcának látványa enyhítette). De bokáig ért a latyak, és még a pufi csizmában is állt a víz a program végén. Legalább a tömeggel nem kellett megküzdeni, érthető módon maréknyi lelkes csapatunkon kívül minden normális ember a fűtött lakásában bontogatta a csokimikulásokat. Viszont ez volt az egyetlen módja, hogy napi sokezres esetszám mellett valamilyen formában mégis összegyűljenek a kisbarátok.

Most épp egy hullám után talán megint bízhatunk abban, hogy nemsokára ez már csak rossz emlék lesz. Jó lenne rendesen élni, félelem nélkül, programokkal, kispajtikkal, nagyszülőkkel, mert bár ennek az életnek is megvan a bája, valahogy a régi jobban tetszett!

Divany könyv

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Molnár-Zolnay Fruzsina
Molnár-Zolnay Fruzsina
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Változik a Nap „szívverése” – a Földön is érezni a hatását

A Nap belsejében folyamatos mozgás zajlik, de ennek intenzitása ciklikusan változik. A 11 éves ciklusoként egy aktívabb időszakot egy kevésbé aktív követ, ám az utóbbi két ciklus során valami elkezdett megváltoznil – ez pedig hatással van az „űridőjárásra” és a bolygónkra is.

Önidő

Indul a foci vb magyarok nélkül: 156 ezres miniállam is kivívta a részvételt

Ma kezdődik a 2026-os labdarúgó-világbajnokság, amelyet ezúttal három ország – az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada – közösen rendez. A magyar válogatott ugyan ismét lemaradt a tornáról, de így is bőven akadnak olyan történetek és újdonságok, amelyek különlegessé tehetik a következő heteket a futball szerelmeseinek.

Életem

Ekkora vám sújtja júliustól a temus csomagokat: minden, amit tudnod kell

Július 1-jétől új költséggel kell számolniuk azoknak, akik EU-n kívüli webáruházból, például Temuról, Sheinről vagy AliExpressről rendelnek: a 150 euró alatti csomagokra termékkategóriánkként 3 eurós vám kerül. Ha egy küldeményben többféle termék van, a 3 eurót termékkategóriánként kell megfizetni.

Világom

Riasztó képet fest Európa időjárása: végérvényesen eltolódhat a nyár

Európa a leggyorsabban melegedő kontinens. Nyugat-Európában már május második felében olyan hőhullám érkezett, amely inkább a nyár közepét idézte. Május 21. és 30. között Franciaország nyugati részén, Angliában és Walesben a napi átlaghőmérséklet helyenként több mint 10 Celsius-fokkal haladta meg az ilyenkor szokásos értéket. Ilyet korábban nem tapasztalhattunk.

Testem

Fogyás nőként: miért nem elég kevesebbet enni?

A kalóriadeficit hozza el a fogyást, de önmagában közel sem elég a kívánt eredmény eléréséhez. Ezenfelül számolni kell azzal is, hogy a férfi és a női szervezet eltér, akár a testösszetételben, akár a hormonális működésben, ezekkel az eltéréseket pedig mindenképpen figyelembe kell venni.

Testem

Ez az egyik legnagyobb tévhit a férfiak termékenységéről: sokan csak akkor jönnek rá, amikor már késő

Miközben a nőket folyamatosan figyelmeztetik a biológiai óra múlására, a férfiak termékenységével kapcsolatban még mindig tartja magát az a tévhit, hogy az időtlen és sérthetetlen. A legújabb kutatások azonban rávilágítanak, hogy 40 éves kor felett a spermiumok száma és genetikai épsége is fokozatosan romlani kezd. Ez a változás ráadásul sokszor láthatatlan marad a hagyományos orvosi vizsgálatokon, mégis drasztikusan növelheti a vetélés vagy a későbbi genetikai betegségek kockázatát. Hogyan befolyásolja a kor és az életmód a férfiak nemzőképességét, és miért nem szabad készpénznek venni az életre szóló termékenységet?

Világom

Magyar tengeri kikötő volt 110 éve: itt esküdött Jókai Mór lánya, emléktáblát is kapott a magyar író

Száztíz évvel ezelőtt Fiume a magyar hírességek és arisztokraták kedvenc luxusmenedéke volt, ahol Jókai Mór a lánya esküvőjét ünnepelte. Ám a történelem viharai után a korzó legpompásabb szállodája, a Hotel Europa már egy titkos társaság fészke lett, amely megágyazott a huszadik század egyik legőrültebb alakjának: egy olasz költő-diktátornak, aki saját mini-államot épített ki a városban, és akitől még Mussolini is tanult. Utánajártunk Fiume aranykorának és sötét titkainak.