Mi az énüzenet, amivel elérheted, hogy a gyereked valóban figyeljen rád?

Olvasási idő kb. 8 perc

Az énüzenettel szemben nem kell se védekezni, se támadni, éppen ezért a gyerek sokkal nagyobb valószínűséggel hallja meg a mondanivalónkat, és fogadja el a helyzetet. De mi az az „énüzenet”?

A gyerekek természetes féktelensége, figyelmetlensége és önérvényesítése következtében elkerülhetetlen, hogy olykor ne okozzanak nekünk feszültséget, bosszúságot vagy irritációt. Igen  ám, de hol a határ? Mennyit engedhetünk, mikor kommunikálhatjuk a saját igényeinket és legfőképpen hogyan? Általában akik könnyedén alárendelik saját szükségleteinket a gyerekük vágyainak, és sokáig csak megértően tűrnek, egyszer csak, amikor a gyerek túllépi a türelmük határát, robbannak, és nevelő célzattal – nem túl célravezető módon – fegyelmezni kezdenek: szidnak, utasítanak, minősítenek, esetleg fenyegetnek. Próbálkozásaink azonban többnyire kétségbeejtően reménytelennek bizonyulnak. Hiába teszünk meg mindent a gyerekért, ő csak követelni tud. Hiába vállaljuk a rossz zsaru szerepét, a veszekedések sem vezetnek valódi sikerhez, mindössze aggodalmainkat növelik, hogy talán lelki sérülést okozunk. Mit tehetnénk hát másképp, hogy a gyerekünk valóban figyeljen ránk, meghallgasson és szót is fogadjon? Dr. Thomas Gordon világhírű amerikai pszichológus szerint a megoldás az őszinte, nyitott és tiszta kommunikációban, az énüzenetben rejlik.

Önvédő kommunikáció

A gyerekeknek meg kell tanulniuk, hogy az életben nemcsak nekik vannak szükségleteik, hanem nekünk is és másoknak is, és ezek figyelmet érdemelnek. Ha mi nem mutatunk kellő tiszteletet mások és a saját igényeink iránt olykor a gyerekünkkel szemben is, akkor ő a világtól is elvárja majd, hogy a lába előtt heverjen, ez pedig sok nem várt pofont fog osztani mind neki, mind nekünk. Szülői feladatunk, hogy példát mutassunk, és megfelelően kommunikáljuk nekik a társadalmi normákat és egyéni igényeket.

Napjainkban viszont még mindig erősen érvényesül az a fajta önvédő kommunikáció, amely nem engedi az egyén saját érzéseinek őszinte kifejezését, és éppen ezért akadályozza a felek közötti tiszta információcserét. Még minket is többnyire úgy neveltek, hogy mély, esetleg negatív érzéseinket ne közöljük a világgal, mert az sebezhetővé tesz minket. Kommunikációnk során tehát akaratlanul is tereljük magunkról a szót. Előbb fogalmazódik meg bennünk, mi a baj a helyzettel vagy a másik személlyel, mint az, hogy milyen érzéseket keltenek bennünk a történtek.

Ezzel a fajta közlési móddal pedig mindig vitába lehet szállni, hiszen meglátásaink csupán szubjektívek. Amikor épp az agyunkra megy a gyerek viselkedése, az őszinte érzéseink tényszerű megosztása helyett leggyakrabban az ő viselkedését minősítjük vagy ítéljük el, őt hibáztatjuk, utasítjuk, és neki adunk tanácsot vagy ultimátumot. Akaratlanul is arra sarkalljuk, hogy védekezzen, hogy ő is megtanuljon másokat (például minket) hibáztatni, magát pedig alulértékelni. Gordon ezt a fajta kommunikációt nevezi teüzenetnek, mert a mondatok alanya mindig a másik: hagyd már abba...; tudhatnád már...; olyan vagy, mint…; ha nem veszed fel azonnal…; miért nyaggatsz mindig? Ez az üzenet elutasít, lekezel, irányít, s éppen ezért a lényeget nem közvetíti, azaz azt, hogy: nekem ez nem esik jól (fáj, fáradt vagyok, félek), kérlek, légy rám tekintettel!

Ne a szidás legyen az első
Ne a szidás legyen az elsőskynesher / Getty Images Hungary

Kinek a problémája?

Gyereknevelés közben gyakran kell vállalnunk a coach szerepét. Saját erős érzelmeinek felismerése, elfogadása és kezelése a korai években még nem olyan egyszerű és magától értetődő a gyerek számára, ezért a mi segítségünkre van utalva. Érzelmeinek hatékony tükrözése sokat segít frusztrációi feldolgozásában, legalábbis ha a probléma az övé: ha őt érte valami, ami kiváltott egyfajta feszültséget, amivel nem bír egyedül megbirkózni.

Sokszor viszont többnyire minket ér sérelem. A gyerekünk viselkedése nekünk okoz problémát, vagy erősít rá egy már meglévőre, ezért értelmetlen őrá terelni a szót. Ő talán csak játszani akar velünk, de nekünk semmi erőnk hozzá. Őt talán nem zavarja a hazahozott rossz jegy, de mi annál rosszabb szülőnek érezzük magunkat. Ő megértette, hogy legközelebb ne felejtse el megetetni a kutyát, de mi már nem tudunk bízni a szavában, mert nem ez volt az első eset. Ezek mind a mi problémáink, amiket érdemes ebben a formában is közölni. A gyerekünket szeretnénk együttérzővé, szociálisan érzékennyé nevelni, ehhez pedig nélkülözhetetlen, hogy a saját érzéseinket is őszintén, nyitottan és tisztán kommunikáljuk, anélkül, hogy áthárítanánk rájuk a probléma megoldásának teljes felelősségét. Az énüzenet segítségével éppen ezeket a bántó és fájó félreértéseket kerülhetjük el, és elősegíthetjük a megoldás gyorsabb felismerését is.

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Hogy néz ki az énüzenet, és mi a jelentősége?

Az énüzenet célja, hogy a saját érzéseinket közöljük, anélkül, hogy bárkit vagy bármit hibáztatnánk, minősítenénk. Alkalmazásával nemcsak pillanatnyi veszekedéseket előzhetünk meg, de a gyerek pozitív énképének és önértékelésének megerősítését, védelmét is elősegíthetjük. Gordon A gyereknevelés aranykönyve című kiadványában egy példával szemlélteti a te- és az énüzenet jelentésbeli különbségét: Tegyük fel, hogy az egész napos munka után, felkapva a gyereket az oviból, hullafáradtan érkezünk haza, a gyerek pedig rögtön nyaggatni kezd, hogy játsszunk vele – amihez se energiánk, se kedvünk. A rajtunk ugráló és kezünket ráncigáló gyereknek csak annyit mondunk, „Mit nyaggatsz már annyit?” (teüzenet). Látszólag ugyan ártalmatlannak tűnik ez a mondat, a gyerek viszont önmaga értékeléseként dekódolja: „Rossz vagyok.” A közlés utasítja és hibáztatja a gyereket, miközben a saját érzésünk (a probléma oka) felderítetlen marad a számára. Ezzel szemben, ha énüzenet formájában nyilvánulunk meg, és annyit mondunk, hogy „Fáradt vagyok”, a dekódolás is annyi lesz: anya/apa fáradt. Tényszerű megállapítás, ami anyára/apára vonatkozik, tehát nincs nagyon vele mit tenni. Az énüzenettel szemben nem kell se védekezni, se támadni, éppen ezért a gyerek sokkal nagyobb valószínűséggel hallja meg a mondanivalónkat és fogadja el a helyzetet. Sőt, miután önmagát képes elválasztani a probléma kialakulásától, bízik a kompetenciájában, így akár még saját megoldással is előállhat. Ahol pedig a szülők ezt a nyitott és tisztázott kommunikációt gyakorolják, ott a gyerek is ezt sajátítja el, ez pedig a családon belüli és kívüli társas kapcsolataira is pozitív hatással lesz.

Így fog jól működni az énüzenet nagyobb gyerekeknél is

  • Tárgyilagosság! Ahhoz, hogy a gyerekünk értőn meghallgasson minket, fontos, hogy ne érezze magát támadva. A feszültségünket generáló viselkedést általánosítsuk, és tegyük függetlenné a gyerektől: „Elég! Fáj, ha megütsz!” vagy „Jaj! Nagyon fáj, ha ilyen erősen megütnek!”.
  • Valós érzések! A dühöt sok érzés képes kiváltani (kétségbeesés, csalódás), amelyeket érdemes tisztázni, és ezzel a gyerek érzelmi intelligenciáját is fejleszteni: „Dühös vagyok! Mi az, hogy éjfél után sem vagy még itthon?” vagy „Aggódtam, hogy esetleg baleset ért.”
  • Ne csak a negatívumot hangsúlyozd! Kezdetben hajlamosak vagyunk csak a negatívumokat énüzenetként megfogalmazni. A gyerek számára azonban a pozitív érzéseink is fontosak: „Nagyon haragszom rád, hogy késel!” vagy „Úgy örülök, hogy hívsz, megkönnyebbültem, hogy hallok felőled.”

Ez a fajta kommunikáció kezdetben idegen lehet és furcsának tűnhet, hiszen szokatlan mind nekünk, mind a gyereknek. Éppen ezért eredményt sem várhatunk egyik napról a másikra. Hatékonysága viszont már bizonyított, így egyedül a gyakorlásunkon és a kitartásunkon múlik, megtapasztaljuk-e  magunk is. Kezdő lépésként mindössze annyit ajánlunk, hogy figyeld meg: Hányszor alkalmazol teüzenetet közléseid során?

 

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Mennyire ismered a magyar irodalmi klasszikusokat?
Mennyire ismered a magyar irodalmi klasszikusokat?

A magyar irodalom jól ismert és közkedvelt alkotásaihoz kapcsolódnak kvízkérdéseink.

január 14., 06:46

  • Önidő
Ez volt a felfedezők legnagyobb tévedése a Földünkkel kapcsolatban
Ez volt a felfedezők legnagyobb tévedése a Földünkkel kapcsolatban

Senki sem találta meg a titokzatos helyet, a neve mégis fennmaradt.

január 13., 20:12

  • lájfhekk
Ez a 4 jel arra utal, hogy feltörték a Gmail-fiókod
Ez a 4 jel arra utal, hogy feltörték a Gmail-fiókod

Mutatjuk, milyen jelei vannak annak, ha feltörték az Gmail-fiókod.

január 13., 17:30

  • Offline
Mennyire ismered a kilencvenes évek politikusait?
Mennyire ismered a kilencvenes évek politikusait?

Lássuk, mennyire emlékszel a rendszerváltás politikusaira – töltsd ki kvízünket!

január 13., 16:00

  • világom
A középkor legfurcsább perei: állatok a vádlottak padján
A középkor legfurcsább perei: állatok a vádlottak padján

Egész ügyesen védte a patkányokat az ügyvédjük, de egy disznó már nem úszhatta meg a súlyos büntetést.

35 perce

  • Testem
Ez a mártogatós megóvhat a gyakori ráktípusoktól
Ez a mártogatós megóvhat a gyakori ráktípusoktól

A csicseriborsó jó lehetőséget ad, hogy változatosabbá tegyük szendvicseinket. De nem is gondolnád, milyen sok előnye van, ha rendszeresen fogyasztod.

január 13., 19:52

  • világom
Egy kutyát választottak polgármesternek egy amerikai városban, hamar a közösség kedvence lett
Egy kutyát választottak polgármesternek egy amerikai városban, hamar a közösség kedvence lett

Íme a négylábú polgármester, akit többször is újraválasztottak.

január 14., 05:46

  • Önidő
Hét családnéven osztoznak a világ legelszigeteltebb lakóhelyén: nem egyszerű oda eljutni
Hét családnéven osztoznak a világ legelszigeteltebb lakóhelyén: nem egyszerű oda eljutni

A világ legelszigeteltebb lakóhelyének tartják ezt a szigetet, amely lakói háromszázan sincsenek, de mind egy őstől származnak.

január 13., 16:45

  • világom
Egy székért indított háborút Viktória királynő
Egy székért indított háborút Viktória királynő

A szék Viktória királynő számára nem csak jelképes tárgy volt, birodalma alapjait jelentette volna. Ezért is indított háborút.

január 13., 18:30

  • Offline
Ezért sminkelték magukat a férfiak az ókorban
Ezért sminkelték magukat a férfiak az ókorban

Spirituális védelem vagy a megjelenés fontossága?

január 14., 06:00

  • életem
Életet menthetnek ezek a parkolók, alig hallhattál róluk eddig
Életet menthetnek ezek a parkolók, alig hallhattál róluk eddig

Az újfajta parkolók bevezetése nagyon is indokolt.

január 13., 07:25

  • Offline
Lassie, Vuk, Balu: tudod, milyen állatok?
Lassie, Vuk, Balu: tudod, milyen állatok?

Ha a mesék állatszereplői a kisujjadban vannak, ez a kvíz is menni fog!

január 13., 06:46

  • világom
Biztonsági rést találtak a Facebook oldalán: 40 milliót ért a felfedezés
Biztonsági rést találtak a Facebook oldalán: 40 milliót ért a felfedezés

Olyan hibát rejtett a Facebook, ami a központi belső szerverekhez nyitotta meg az utat.

január 13., 15:10

  • Testem
6 gyógymód, ami veszélyesebb, mint egy betegség
6 gyógymód, ami veszélyesebb, mint egy betegség

A középkorban sok gyógymód a görög hagyományban gyökerezett, így a betegségek leküzdésére sok bizarr beavatkozást hajtottak végre.

január 13., 06:00

  • Testem
Figyelmeztetést adtak ki, újabb kórházban kötelező a maszkviselés
Figyelmeztetést adtak ki, újabb kórházban kötelező a maszkviselés

Egyre több kórházban vezetnek be a maszkviseléssel kapcsolatos korlátozást.

január 14., 07:46

  • Szülőség
Egy béranya igaz története: így bánnak a sztárok azzal, akik kihordják gyermeküket
Egy béranya igaz története: így bánnak a sztárok azzal, akik kihordják gyermeküket

A béranyaság egyes országokban engedélyezett, a mások gyermekeit kihordó nők tapasztalatai viszont nem mindig jók.

január 14., 08:35

  • Édes otthon
Károsodhat a napelemed, ha télen nem figyelsz erre
Károsodhat a napelemed, ha télen nem figyelsz erre

Ha napelem van a házadon, ezt a teendőt a téli időszakban neked is fontos elvégezned.

január 14., 07:26

  • Önidő
Tudtad, hogy van még Lenin utca Magyarországon? – régi és mai utcaneveink
Tudtad, hogy van még Lenin utca Magyarországon? – régi és mai utcaneveink

10 olyan utca, amelynek a neve itt ragadt a kommunista múltból.

január 14., 08:06

  • világom
Veszélyes fenevad ez az ártatlan tekintetű madár: krokodilokat is eszik
Veszélyes fenevad ez az ártatlan tekintetű madár: krokodilokat is eszik

Hihetetlen, mikre képes a csőrével ez az ártatlan tekintetű, mégis igen félelmetes madár.

január 13., 14:35

  • életem
Ezért nem tudsz regisztrálni az új Ügyfélkapura: van rá megoldás
Ezért nem tudsz regisztrálni az új Ügyfélkapura: van rá megoldás

Képes segédlettel mutatjuk, mire figyelj az ügyfélkapus regisztráció során, hogy elkerüld a hibát.

január 13., 13:36

  • Testem
Erre cseréld a cukrot - nemcsak az elhízástól, a szívrohamtól is véd
Erre cseréld a cukrot - nemcsak az elhízástól, a szívrohamtól is véd

Létezik egészséges és természetes alternatívája a finomított cukornak, és ez a gyógynövényalapú édesítő több szempontból is jó választás.

január 13., 08:35

  • Édes otthon
Ezt a 10 növényt már a következő hetekben elültetheted
Ezt a 10 növényt már a következő hetekben elültetheted

Már most érdemes végiggondolnod, idén milyen növényeket ültetsz a kertedbe, februárban indulhat ugyanis a munka.

január 13., 08:35

  • Önidő
Mérgező növény virágzik a magyar erdőkben: ne szedd le, veszélyes lehet
Mérgező növény virágzik a magyar erdőkben: ne szedd le, veszélyes lehet

Bármennyire is szemet gyönyörködtető ez a hazai erdőkben virágző növény, több ok miatt is tilos leszedni.

január 13., 07:45

  • Szülőség
Ilyen szülői felügyeletet is lehet választani a válás után
Ilyen szülői felügyeletet is lehet választani a válás után

A szülői felügyelet kérdése nem mindig egyértelmű. Jogász beszélt a Díványnak a váltott gondoskodásról.

január 13., 08:06

  • lájfhekk
Így vehetsz SZÉP-kártyával élelmiszert 2025-ben
Így vehetsz SZÉP-kártyával élelmiszert 2025-ben

Bár már korlátozottan vásárolhatunk élelmiszert a SZÉP-kártyánkkal, akad még rá lehetőség 2025-ben is. Mutatjuk, hogyan.

január 13., 12:40

  • világom
Hátborzongató látvány: máig nem ismerik a csontvázakat rejtő tó titkát
Hátborzongató látvány: máig nem ismerik a csontvázakat rejtő tó titkát

A titokzatos tó titkát máig nem sikerült megfejteni.

január 13., 11:40

  • életem
Félmilliós bírságot kaphatsz, ha nincsenek meg ezek az irataid
Félmilliós bírságot kaphatsz, ha nincsenek meg ezek az irataid

Egy törvénymódosítás miatt bővült a megőrzendő iratok köre. A mulasztási bírság akár félmillió is lehet, ha nem sikerül bemutatni szükség esetén.

január 13., 09:06

  • Testem
Tömegével érkeznek a betegek a kórházba: figyelmeztetést adtak ki
Tömegével érkeznek a betegek a kórházba: figyelmeztetést adtak ki

Duplájára nőhet a betegszám egyes kórházakban a napokban.

január 13., 11:10

  • életem
Így éltünk gyerekként a szocializmusban
Így éltünk gyerekként a szocializmusban

Képgalériával idézzük fel, hogy milyen volt a gyerekkor a szocialimusban.

január 13., 12:10

  • Mindennapi
Kevesebb lehet a fizetésed, ha ezt a határidőt elfelejted
Kevesebb lehet a fizetésed, ha ezt a határidőt elfelejted

Közeledik a határidő, ami a februári fizetések összegét is befolyásolja.

január 13., 10:06

Érdekességek