Jó zsaruk és rossz zsaruk a gyereknevelésben. Nálatok ki kicsoda?

Olvasási idő kb. 3 perc

A legtöbb családban az egyik szülő általában betartja, a másik pedig rugalmasan kezeli a szabályokat. Te melyik csoportba tartozol?

A két szülő közül rendszerint az egyik szigorúbb és ügyel a szabályok betartására, míg a másikkal sokkal könnyebb dolguk van a gyerekeknek, mert vele könnyebb bohóckodni. Jellemzően az anya a rossz zsaru, mert ő tölti a legtöbb időt a gyerekekkel, és neki kell lefektetnie a játékszabályokat, ő figyel arra, hogy időben legyen a vacsora, a fürdés, míg az apa a munkából hazatérve arra vágyik a legkevésbé, hogy fegyelmet tartson. Ezért könnyen lehet, hogy te már rég az ágyba küldenéd a gyerekeket, amikor az apjukkal elkezdik csikizni egymást, amitől teljesen felpörögnek, és alig lehet őket leállítani.

A fentebb vázolt szituáció gyakori feszültségforrás a szülők között. Az egyik szülő szigorú, aki állandóan rendet tart, míg a másik a jó fej, akivel bármikor lehet játszani. Ezzel pedig könnyen alááshatja a másik tekintélyét a gyerekek előtt, és rossz üzenetet küld nekik, írja a Fatherly. A “rossz zsarura” pedig nagyon nagy teher hárul.

Miért pattannak ki ezek a viták?

Attól, hogy az egyik szülő játékosabb, még pontosan tudja, hogy a gyerekekre milyen szabályok vonatkoznak. Amelia Bowler, viselkedéselemző szerint a különbségek abból erednek, hogy az egyik szülő nehezebben kezeli a konfliktusokat. Amikor pedig már nem bírja a feszültséget, akkor csak ráhagyja a dolgot a gyerekre, és megpróbál kilépni a szituációból, miközben a másik szülő próbál kitartani. Ez pedig olyan káros kijelentésekhez vezethet, hogy “Túl engedékeny vagy” vagy “Túl kemény vagy velük”. A másik ok, hogy az apák egy fárasztó nap után nem azzal akarják tölteni az időt, hogy rendszabályozzák a gyerekeket.

shutterstock 674957926
Shutterstock

A gyors megoldás

Amikor élesben, a gyerek előtt fellángolna a vita, akkor általában egyik szülő sincs abban a higgadt állapotban, hogy nyugodtan tudjon beszélni a problémáról. Ilyenkor mindenképpen kerülendők azok a kijelentések, hogy “Apának nincs igaza” vagy “Anya túl szigorú”. Helyette támogassuk a rendet tartó szülőt, vegyük figyelembe az érzéseit, és ismerjük el a gyerek előtt, hogy igaza van, tényleg ágyban kéne már lennie.

Közös szabályok

Jó megoldás, ha a játékszabályokat nem valamelyik szülő fekteti le, hanem a gyerekekkel közösen találjuk ki. Írjuk le egy papírra, és tegyük ki egy jól látható helyre! Ha a gyerekek ki szeretnék színezni, tegyék meg nyugodtan. A lényeg, hogy mindenki magáénak érezze, így könnyebb lesz a betartásuk.

Alapvetően semmi baj nincs azzal, ha ilyen különbségek vannak a szülők között, hiszen ki akarna olyan családban élni, ahol két “rossz zsaru” van. Fókuszáljunk arra, hogy a párunknak milyen erősségei vannak, és ne azzal törődjünk, hogy miben különbözik tőlünk! Mindenki boldogabb lesz így.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek