Mikor lehet és mikor tilos beadni a védőoltást?

Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kötelező védőoltásokat – a nevükben is benne van – kötelező beadatni, amikor a gyerek elérte a megfelelő kort. Emellett van jó pár ajánlott, vagyis választható oltás is, ezekről mindenki maga döntheti el, hogy szeretné-e beadatni a gyerekének, és megvédeni az adott betegségtől, illetve a szövődményeitől, vagy inkább a szerencsében bíznak.

A választható oltásoknál viszonylag egyszerű a helyzet, mert legtöbbször nincsenek meghatározott életkorhoz kötve, vagyis egy kullancsenkefalitisz, vagy bárányhimlő elleni oltást akkor adat be a szülő, amikor úgy érzi, hogy éppen megfelelőek hozzá a körülmények. A kötelező védőoltások beadatását azonban szerencsére már körüllengi valamiféle szülői kötelességérzet, ami viszont gyakran párosul bizonytalansággal, ha a gyereknek éppen valami baja van.

Dr. Szakács Krisztina gyermekorvos készített egy alapos összefoglalót arról, hogy mik azok az esetek, amikor nyugodtan beoltathatjuk a gyereket, és mikor nem.

Érdemes átböngészni, nehogy úgy járjunk, mint a barátnőm, aki addig halogatta a varicella beadását szénanátha miatt, amíg egy nap ott állt két bárányhimlős gyerekkel. 

Amikor nyugodtan oltathatunk

Egyáltalán nem indokolt a védőoltások beadását elhalasztani azért, mert a gyerek náthás, folyik az orra, és köhécsel. Ebből a szempontból az is teljesen mindegy, hogy a tüneteket megfázás, vagy allergia okozza-e. És ha már itt tartunk, allergiás, asztmás gyereknél is fölösleges elhalasztani a soron következő védőoltás beadását.

Nyugodtan be lehet oltatni a gyereket akkor is, ha éppen antibiotikum kúrán van, és egyáltalán nem kizáró ok az sem, ha volt már lázgörcse. Sőt, az epilepszia sem az.

A védőoltást akkor sem kell elhalasztani, ha a gyerek helyi szteroid kezelést kap (vagyis nem szájon át), vagy egyéb, helyi bőrbetegsége van.

A koraszülött gyerekeket a kronológiai életkoruk szerint kell oltani. Koraszülöttség, újszülöttkori sárgaság, vagy kis súly miatt, illetve később alultápláltság miatt szintén indokolatlan elhalasztani a védőoltások beadását. 

Amikor tényleg nem szabad oltatni

Habár nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a lázas betegeknél nagyobb eséllyel alakul ki az oltás körül szövődmény, nemzetközileg elfogadott konszenzus, hogy inkább nem terhelik a szervezetet egy lehetséges oltási reakcióval. Lázas betegnél az oltást valóban indokolt elhalasztani, és csak a gyógyulás után beadatni.

Semmiképpen sem szabad az oltást elvégezni akkor, ha az adott oltóanyagra korábban súlyos allergiás reakció történt a betegnél. Ez egyértelmű kizáró ok.

Várandós nőket sem szokás élő kórokozó tartalmú oltóanyaggal oltani, habár nincs rá bizonyíték, hogy kárt okozna a magzatban, de hát jobb nem kockáztatni. Ugyanakkor, ha baj van, mérlegelni kell. Ha fennáll például a tetanuszfertőzés, vagy a veszettség veszélye, akkor akár az első trimeszterben is beadható az oltás.

A végső szót persze mindenképpen a gyerekorvos fogja kimondani, aki az oltást beadja.

Az eredeti jegyzetet itt olvashatják el, és ha kérdéseik vannak, azokat fel is tehetik alatta dr. Szakács Krisztinának, akit többek között azért szeretünk, mert komolyan veszi a korszerű ismeretterjesztést,  és válaszol is a feltett kérdésekre, fenntartásokra. 

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Belső Noémi Olga
Belső Noémi Olga
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Nem csak köhögésre jó: szúnyogcsípés ellen is bevetheted a lándzsás útifüvet

A legtöbb kerti gyepben szinte fűnyírásról fűnyírásra felbukkan, mi pedig sokszor gondolkodás nélkül, bosszankodva rántjuk ki a földből mint haszontalan gyomot. Pedig a lándzsás útifű a népi gyógyászat egyik legnagyobb szuperhőse. Ez a végtelenül egyszerű növény a nyári szezonban is igazi életmentő lehet – különösen akkor, ha ellepnek minket a kellemetlen szúnyogok.

Életem

Csak ebben az esetben tesz boldoggá a minimalizmus

A minimalizmus sokak számára vonzó életstílus: kevesebb tárgy, több tér, letisztult otthon és gondolatok. De vajon tényleg mindenkit boldoggá tesz, aki kipróbálja? Egyre több kutatás és tapasztalat mutatja, hogy csak bizonyos helyzetekben hoz valódi elégedettséget.

Testem

Hiába veszel drága sampont: ezek a szokások ártanak a legtöbbet a hajadnak

Hajlamosak vagyunk vagyonokat költeni a legújabb csodasamponokra, luxusbalzsamokra és méregdrága hajpakolásokra, miközben a fürdőszobából kilépve szinte azonnal tönkretesszük a hatásukat. A hajmosás utáni rutinunk tele van olyan berögzült, észrevétlen mozdulatokkal, amelyekkel szép lassan leamortizáljuk a hajszálainkat. Összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb hibákat, amelyeket szinte mindannyian elkövetünk.

Mindennapi

Veszélyes androidos vírus terjed: kifoszthatja a bankszámládat

Adathalász módszerekkel terjesztik azt a vírust, amely egy hasznos, eszközök közötti kommunikációt biztosító funkciót használ ki pénzügyi csalásokhoz. Telepítése után gyakorlatilag a teljes képernyő és a billentyűzet is megfigyelés alá kerül, így a bizalmas adatok megszerzése sem jelent akadályt.

Mindennapi

200 ezer alatt nincs budapesti albérlet: brutális a júniusi áremelkedés

Rendkívül nehéz helyzetbe kerültek azok a diákok és fiatalok, akik idén nyáron keresnek kiadó lakást a fővárosban. Bár a felsőoktatási ponthatárokat csak július 23-án teszik közzé, az albérletpiac már júniusban komoly árszintemelkedést produkált. A budapesti átlagos bérleti díj egyetlen hónap alatt 6,4 százalékkal emelkedett, elérve a 285 766 forintot.

Offline

Villámkvíz: ki rendezte ezeket a híres magyar filmeket?

Jancsó Miklós, Szabó István, Bacsó Péter. Csak néhány név a 20. század leghíresebb magyar filmrendezői közül. Híres filmjeik évtizedeken át szórakoztatták a magyar közönséget, és néhány sikeres alkotásuk még külföldre is eljutott.

Mindennapi

Mégsem vonul ki Magyországról a Tesco: 40 új boltot nyitna az üzletlánc

Az eddigi híresztelésekkel ellentétben, amelyek szerint a Tesco esetleg kivonulna a magyar piacról, az áruházlánc nemhogy nem távozik, de komoly terjeszkedést tervez, és mindeközben egymilliárd forintos beruházással modernizálta 26 éve működő budaörsi boltját. A 2001-ben megnyitott áruház, amely egykor a cégcsoport legnagyobb hazai hipermarketjének számított, átfogó felújításon esett át.