Little Miss Hungary: az idióta szülőnél nincs idiótább

Olvasási idő kb. 4 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Három magyar lány jól szerepelt egy gyerekszépségversenyen. A média lelkendezik. Én meg nem értem: itt mindenki meghülyült?

Mi jut eszükbe, ha gyerekszépségversenyről, gyerekmodellekről hallanak? Első körben az amerikai Toddlers and tiaras típusú, felnőttre sminkelt, szánalmas kis majmok? A Honey BooBoo vagy Eden Wood jelenség? Ha olyan szerencsés, hogy ez semmit nem mond, akkor segítün: ők valaha mind tökéletesen mindennapi, aranyos kislányok voltak, akikből anyukájuk nagyravágyása és ostobasága csinált sajnálnivaló majmocskát.

Fotó: Chris Delmas / Visual Press Agency / Northfoto

Hétköznapi gyerekből kicsi szörnyetegek lettek, akikkel már óvodás korban elhitették, hogy tényleg ők a legszebbek az egész világon. És mivel a legszebbek, ezért aztán nekik a világon mindent szabad, és akármit megtehetnek, a világ akkor is a lábuk előtt hever majd. És akikkel elhitették, hogy szépnek lenni, felnőtt frizurával, sminkkel és körömmel bohóckodni teljesítmény. Olyan kislányok, akiket azzal vert meg a sors, hogy az anyjuk rajtuk keresztül próbálja megvalósítani saját, ki nem élt álmait, kerül, amibe kerül.

Honey Boo Boo - akinek valaha neve is volt: úgy hívták, hogy Alana, bár erre manapság már senki sem emlékszik mostanra - egy elkényeztetett, kövér, szőke kismalac, akinek a családja abból él, hogy tévében mutogatják, hogyan zabál az egész dagadt család tésztát kecsappal, mert az finom vacsora.

Honey Boo Boo és anyukája. Kevéssé vonzó jövőkép
Fotó: Akm-Gsi / Barcroft Media / Northfoto

És akkor lapozzunk. Vannak olyan gyerekszépségversenyek, amik nem ilyenek. Ahol legalább a legkisebb lányok smink nélkül mászkálnak, ahol műsorszámokat is mutatnak be. Jó ideje rápillantok időnként a Little Miss Hungary Facebook oldalra, ami ilyennek tűnt. De igazából mostanáig nem tudom eldönteni, tetszik-e, amit látok. Nem egy Honey Boo Boo univerzum, az világos - de mégsem vagyok kibékülve a koncepcióval. Mostanáig viszont nem is zavart annyira, hogy írjuk is erről.

Amiért a dolog mégis átvitte az ingerküszöbömet az az, hogy bejelentették, három magyar lány is jól szerepelt egy gyerekszépségversenyen Törökországban. A 9 éves Maja a smink nélküli korosztályban első lett, két idősebb magyar lány pedig egy második és egy harmadik helyet csípett meg. Méghozzá a - szerintük - a világ egyik legjelentősebb gyerekszépségversenyén, a Festival Model and Talent World-ön.

Ez persze önmagában még mindig kevés lenne, ha nem azt látnám, hogy a hírre mindenki gondolkodás nélkül ráugrik, jelez a cukiságmérő, és máris jönnek a lelkendező cikkek. És nem csak a legalja nőbulvárnál ám, hanem komoly, közéleti portálon is. Mi van? Ez a nemzeti büszkeségünk, hogy 44 (!) gyerekből három magyart is szépnek találtak?

Szép legyen, vagy okos?

Emlékszem rá, mielőtt gyerekem lett, valaki feltette nekem a kérdést, ha választanom kéne, melyiket szeretném: a gyerekem szép legyen, vagy okos? Ilyen dolgokon csak a gyerek előtt lehet igazán gondolkodni, mert amúgy nyilvánvaló, hogy az én gyerekem pont szép ÉS okos. Szóval még a gyerek előtt töprengtem, és arra jutottam, ha lány, és választani kell, hát legyen szép. Ha fiú? Hát még abban sem vagyok biztos, hogy inkább okos legyen. Mi a jobb, egy boldog síoktató vagy egy frusztrált kocka? (tudom tudom, semmi garancia rá, hogy ne frusztrált síoktató legyen, vagy boldog kocka) De akárhány ismerőst kérdeztem, mindenki azt válaszolta, hogy a lány, az tutira legyen szép. A fiúknál meg mondjuk fele-fele volt. Azt gondoljuk, a szépség önmagában mindenhez elegendő.

A másik, hogy mi, szülők hajlamosak vagyunk túl korán belemenni abba, hogy nehogy pont rajtunk bukjon el, hogy a gyerek világsztár legyen valamiben. Én is bűnös vagyok, hordom a tornaversenyekre (sminkelik is!!!), nyeri az érmeket, sok időt és energiát fektetünk ebbe, pedig mennyi az esélye, hogy valaha is mondjuk olimpiai szintű tornász legyen? Hát, végül is nem pont nulla, de lássuk be, azért meglehetősen kicsi.

A másik ismerős sakkversenyekre és edzésekre hordja a gyerekeit, pedig mik az esélyek? Vagy annál, aki futóversenyekre viszi? És az, aki műkorcsolyázni járatja a lányát? Na meg persze az a barátunk, akinek a gyereke folyton zongorázik. Nehéz eldönteni, mennyire a gyerekeink igénye mindez, és mennyire a mi ambíciónk.

Van különség a torna/futóverseny és a szépségverseny között?

És: van-e különbség a torna/sakk/futó/korcsolyaverseny és a szépségverseny között? Hát, az a helyzet, hogy szerintem van. A különbség a teljesítmény. Aki szépségversenyre viszi a gyerekét, az nem azt teszi a mérlegbe, hogy mit csinál a gyerek, hanem azt, hogy milyen. És ez óriási különbség.

Siker! Csillogás! Szép magyar lányok!

Amikor egy torna/futó/sakkverseny nem sikerül túl jól, annak (többnyire) objektív, teljesítménybeli okai vannak. Nem edzett eleget, agyban nem volt elég összeszedett, lemaradt a felkészülésben a mezőny többi részétől, vagy aznap egyszerűen nem volt formában. Olyan okok, amikből megtanulhatja, hogy a sikertelenség ellen több munkával (úgynevezett kitartással) lehet küzdeni.

Ha egy szépségverseny nem sikerül jól? Arra mégis mit lehet mondani? Ma nem voltál elég szép lányom, de majd jövő héten szebb leszel? Vagy kívülre tenni a felelősséget? Szép vagy te lányom, de hát vak ez itt mind, aki pontozott? És akkor abba ne is menjünk bele, hogy egy átlagos gyerekszépségverseny mezőnyénél az óvodánkból különbet tudnék összeállítani, ami a szülők ítélőképességéről is sokat elmond...

Vajon tényleg lehetséges az, hogy egy most 9 éves lányt pont az fog megakadályozni abban, hogy a következő Palvin Barbi legyen, hogy az anyja nem hordta elég gyerekszépségversenyre? Amúgy persze gratulálok Majának, aki (kivételesen) tényleg szép kislány. De ha kívánhatok egyet, nem jut eszembe más, mint hogy azt kívánom neki, ne menjen tropára ettől az egésztől.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Koncz Andrea
Koncz Andrea
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.