Amikor könnyek folynak anyatej helyett

Olvasási idő kb. 4 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kata a császármetszése utáni kálváriájáról ír, amelyből megtudhatjuk, nem mindenkinek megy simán a szoptatás és az sem tragédia, ha végül tápszeres pótlásra van szükség.

Kata a császármetszése utáni kálváriájáról ír, amelyből megtudhatjuk, nem mindenkinek megy simán a szoptatás és az sem tragédia, ha végül tápszeres pótlásra van szükség.

Arról is beszámol, hogy a kezdeti nehézségeken végül egy pszichológus segítette át és élete ballépésének tartja, hogy nem engedte a családját segíteni.

Születéstörténetem semmi extra, sajnos császár lett belőle megspékelve azzal, hogy az ígérettel ellentétben azonnal elvitték a babát, épp csak, hogy megnézhettem. Körülbelül 10 óra múlva láttam újra, amikor már kiment belőlem az érzéstelenítő hatása és moccani sem bírtam a fájdalomtól, ergo totál kimaradt az első szoptatás. Nem is értettem az egészet, lehet, hogy erőszakosabbnak kellett volna lennem, utólag nem tudom, múlt-e valami rajta, lehet, hogy igen.

Tehát másnap reggel elsőgyerekes fogalomnélküli újdonsült anyukaként hajnalban elkezdtem próbálkozni a szoptatással. Ez úgy ment, hogy mivel vonyítottam még mindig a vágástól, fekve próbálkoztam úgy, hogy a csecsemős nővérke rám tuszkolta a kisfiamat, aki annak rendje és módja szerint azonnal véresre harapta mindkét mellem. Itt kezdett a dolog gyanús lenni, hogy valamint nem csinálok jól, eddig a pillanatig álomvilágban éltem, hogy magától értetődő, hogy szopni fog a kis kukis, méghozzá tökéletes technikával. Ja és hogy nekem rengeteg tejem lesz és slusszpassz.

A kórházi bentlétem alatt tisztelet a kivételnek, de alig kaptam segítséget a nővérkéktől (tényleg rám fért volna, mert totál hülye voltam a témához, hiába olvastam róla korábban), és a gyermek az istennek sem akart jól szopni. Meg hát tejem sem volt a negyedik napig, akkor kezdett el valami szivárogni. A kórházban nem volt egy szék, se semmi, császár után tényleg kemény dolog a különböző pózokkal próbálkozni, mert fáj. A második napra eljutottunk oda, hogy a gyerekorvos kiadta az ukázt, a gyereknek pótlást kell adni. Mondom, oké. Erre belenyomták a klasszikus dudlis cumit, amit persze örömmel elfogadott.

Végigszenvedtük a bentlétet, utólag azt mondom, hogy nem is voltak nyugodt körülmények a háromágyas kórteremben, és szerintem a gyerek folyamatosan éhes volt. Én pedig, ahogy hallottam, minden nyikkanásra mellre tettem, hiába, az istennek se jött az az igazi tejbelövellés. Amikor hazajöttem, a harmadik napra már sugárban folyt a könnyem (tej helyett), totál kikészültem, megjegyzem, nem volt velem senki, se anyuci, se anyós. Ráadásul ehhez elvileg a szülés előtt én ragaszkodtam mondván, meg kell ezt nekem tanulni, na ez volt életem egyik legnagyobb ballépése, mert nagyon nagy segítség lett volna, ha van velem valaki.

A gyerek sírt, sírt és sírt, bár a kezdetektől csak egyszer kellett hozzá kelnem éjszaka. Most már tudom, hogy azért is sírt, mert én, a hülye anyja nem vettem észre, hogy éhes és sokszor fáradt. Ja, azt is hittem, ha nem alszik el azonnal szopi után, akkor nem is álmos, ezért nem is próbálkoztam megnyugtatni, hanem sírtam, hogy miért nem alszik. Háromhetesen még egy grammot sem hízott a kórház óta, akkor már muszáj volt neki tápszert is adni a szopi után.

Akármit csináltam, nem indult be a tejem, amit nagyon sajnálok, lehet hogy kitartóbbnak kellett volna lennem. Annyira kibuktam az első hetektől, hogy a negyedik héten önként felkerestem egy pszichológust, nehogy totál becsavarodjak. Őszintén megmondom, nem tudtam mit kezdeni sem a helyzettel, sem a gyerekkel, nem tudtam semmire a választ, sem a megoldást. Bőgtem, ha bőgött, bőgtem, ha nem aludt, közben a férjemet halálra stresszeltem, milyen bunkó hogy engem így egyedül hagy és dolgozni mer, mert milyen nagyon rossz nekem és mekkora szívás az egész.

Magamban kiabáltam, hogy minek kellett ez nekem, haragudtam a gyerekre és néha utáltam is, hogy miért csinálja ezt velem, és különben is, vigye innen, aki akarja. Tényleg ilyen gondolatok voltak bennem. Aztán a 6-8. hét táján minden kisimult, összerázódtunk és amikor etetés közben rám nézett a fiam és rám mosolygott, akkor már az örömtől sírtam. Rengeteget segített, hogy napirendet csináltam neki, a tápszeres pótlás miatt ebben könnyebb dolgom volt, hiszen mindig jól tud lakni. De az alvás, na az kemény dió volt, mint a legtöbbünknél, de ezen is túljutottunk. Hatalmas sírások (mindketten), hisztik és cumi-nem cumi után megtanult egyedül elaludni, most már ott tartunk, hogy ha látom, hogy álmos, jön a dédelgetés, cucujgatás, puszilgatás, kiságyba rakás és vagy elalszik azonnal, vagy maximum öt perc méltatlankodás és ezután alszik el.

Nyolchetesen fogta magát és elkezdte átaludni az éjszakát, remélem legalább a fogzásig ez így is marad. A tápszert egyáltalán nem élem már meg kudarcnak, mindig próbálok előtte szoptatni, bár a tejmennyiség sajnos egyre elhanyagolhatóbb. És igenis a cumisüveggel is lehet úgy etetni, hogy összebújunk, mert kispárnára fektetem, amibe aztán bebugyolálom, így neki is kényelmesebb. Bár ránézni nem szabad közben, mert imád szemezni és annyira elkezd nevetni, hogy nem hajlandó tovább enni, mint a képen.

Kata

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

olvir
olvir
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.