A Cambridge-i Egyetem és a sanghaji Fudan Egyetem tudósai közel félmillió 38 és 73 év közötti felnőtt adatait vizsgálták meg. A vizsgálatban részt vevőket alvási szokásaikról, mentális egészségükről és jólétükről kérdezték, és egy sor kognitív tesztet is végeztettek velük.
Hét óra épp elég
Csaknem 40 ezer résztvevőtől kaptak a kutatók agyi MRI-felvételeket és genetikai adatokat.
Az adatok elemzéséből kiderült, hogy a túl rövid, de a túl hosszú alvás is összefüggésbe hozható a kognitív teljesítmény csökkenésével.
Az érintettek lassabban teljesítették a teszteket és gyengébb volt a figyelmük, valamint rosszabb volt a problémamegoldó képességük is.
„Minden egyes órával, amellyel eltávolodtak a hét órától, rosszabb lett a teljesítményük. Úgy tűnik, hogy az agyunkban alvás közben lezajló folyamatok nagyon fontosak testi és lelki egészségünk megőrzéséhez. A jó éjszakai alvás az élet minden szakaszában fontos, de különösen az idősebb életkorban. Ez legalább annyira jelentőségteljes, mint az edzés” – írták a tanulmányban.
A mély alvás hiánya is negatív lehet
A túl sokat vagy túl keveset alvó embereknél gyakrabban jelentkeztek a szorongás és a depresszió tünetei, és rosszabb volt a közérzetük. Az elégtelen alvás és a kognitív hanyatlás közötti kapcsolat lehetséges oka a lassú hullámú vagy mély alvás megzavarása lehet.
Ez utóbbi már csak azért is fontos, mert a mély alvás hiánya megakadályozhatja az agyat a méreganyagoktól való hatékony megtisztulásban.
Van némi bizonytalanság a nyolc- vagy attól többórányi alvás esetében
A kutatók azt még nem értik, hogy a nyolc- vagy több órányi ágyban töltött idő miért és hogyan okozhat problémákat. Az egyik magyarázat az, hogy a rossz minőségű, zavart alvású emberek általában hosszabb ideig alszanak – vagy próbálnak aludni –, mert fáradtnak érzik magukat. „Nem igazán értjük, miért jelentene problémát a hosszabb alvás. Az okok, amelyek miatt az idősek rosszabbul alszanak, összetettnek tűnnek. Genetikai felépítésünk és agyunk szerkezetének kombinációja is befolyásolja” – írták a szakértők.
Hogy akkor most mi a jó? Mindenkinek az, amitől pihentnek, frissnek és energikusnak érzi magát.
A hétórányi alvásra érdemes törekedni, de azért ha kicsivel több vagy kevesebb sikerül, ne essünk kétségbe.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés