Véletlenül se fizesd be a számlád, ha így kérik: minden pénzed elveszítheted

számla csalás sms
Olvasási idő kb. 3 perc

Látszólag a vízszámláját fizette be, végül majdnem minden pénzét elvesztette a legújabb, smsben terjedő csalás áldozata.

A közösségi oldalak tematikus, internetes átverésekről szóló csoportjaiba napról napra újabb típusú csalások kerülnek ki. Az áldozatok jelentős része jóhiszeműen igyekszik az smsekben, e-mailben érkező kéréseket teljesíteni, főleg, ha megszokott, havonta fizetendő számláihoz hasonló kérése érkezik. 

Egy internetezőhöz látszólag a Vízművektől érkezett sms, mely egy linket is tartalmazott: vízszámláját kellett azon keresztül befizetnie a feladó szerint. A gyanútlan áldozat ezt meg is tette, majd döbbenten vette észre, hogy a számla végösszegének többszörösét emelték le a csalók a bankszámlájáról, egymás után öt alkalommal. Azonnal a rendőrséghez fordult, és történetét meg is osztotta az interneten. 

Ha csaló sms-t kapsz és kattintasz, minden pénzed leemelhetik a számládról
Ha csaló sms-t kapsz és kattintasz, minden pénzed leemelhetik a számládrólFacebook

A csalók az összes pénzed leemelhetik a számládról

Számos alkalommal foglalkoztunk már mi is az ehhez hasonló csalásokkal, azonban szinte hetente próbálkoznak újfajta digitális átverésekkel. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy milyen linkekre tilos kattintani. A fenti sms szövege egy rutinosabb címzettnek azonnal furcsának tűnne. Nincsenek ékezetek, a szöveg magyartalan, ráadásul a Vízművek nem számláz, a Díjbeszedő Holding Zrt. végzi ezt helyette.

Ahhoz, hogy véletlenül se válj áldozattá, az alábbi szabályokat érdemes betartanod a rendőrség szerint:

  • Ne add meg bankkártya vagy online banki adatait és ne küldj másolatot okmányaidról! A banknak elég a név, születési hely és idő, esetleg lakcím. Az azonosításhoz nem kell sem a bankszámlaszám, sem pedig a bankkártyaszám megadása.
  • Amennyiben rosszat sejtesz, kérdezz rá az „ügyintézőnél” egy korábbi tranzakcióra, hiszen ha tényleg a bank munkatársával beszélsz, neki látnia kell ezt!
  • Ha gyanús a hívás, bontsd a vonalat és hívd a bank hivatalos telefonszámát, érdeklődve, hogy kerestek-e. Ne tölts le semmilyen programot telefonos ügyintéző javaslatára!
  • Az e-mail (és sms) üzeneteknél először bizonyosodj meg róla, hogy valóban az-e a feladó, akinek állítja magát, ezelőtt semmiképp ne kattints az abban elhelyezett linkre!
  • Legyen a számítógépeden és telefonodon aktív, az üzeneteket, letöltéseket és a webhelyeket is ellenőrző program!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek