Ő volt az első ember, akit világszerte köröztek

kaloz-vagyon (3)
Olvasási idő kb. 5 perc

A 17. század végén hírhedt kalóz volt Henry Avery, aki egy mogul hajót fosztott ki. A megszerzett vagyon miatt az egész világon körözték.

A Bahamák vizei akkoriban angol ellenőrzés alatt álltak, így Henry Avery kalóz szigorú parancsot adott legénységének, hogy Henry Bridgeman kapitánynak szólítsák. Aranyát, ezüstjét és gyémántjait, vagyis a kincset, amelyet India partjainál egy mogul császár kincses hajójáról, a Gunswayről (Ganj-i Sawa'i) zsákmányoltak, Avery kabinjában hamis padlódeszkák alatt rejtették el.

1696. április 1-je volt, Avery mindent tudott New Providence szigetéről, ami tökéletes hely volt a partraszálláshoz. Ősi tengeri útvonalakon feküdt a Karib-tengeren, délen, Havanna mindössze háromnapi utazásra volt. Központjából, Nassauból a kalózok megfigyelhették az Újvilág kereskedelmét. A Bahamák szigeteinek szíve elég nagy volt ahhoz, hogy meghúzzák magukat.

Henry Avery kalóz egy egész vagyont lopott össze a mogul császártól, ezért világszerte körözték
Henry Avery kalóz egy egész vagyont lopott össze a mogul császártól, ezért világszerte köröztékBlackQuetzal / Getty Images Hungary

A Bahamák tarka csőcseléke a floridai partok mentén elsüllyedt hajóroncsok fosztogatásából élt. A kalózbanda olyan helyiekből állt, akik a hurrikánok és viharok miatt elveszett spanyol, brit, holland és francia értéktárgyak „megmentésére” siettek. 

New Providence rengeteg kalóznak adott otthont. 1717 őszére már 800 főt számlált a létszámuk, azért tartózkodtak itt, hogy felosszák a zsákmányt, eladják a kifosztott rakományt, és elszórakozzanak a lopásból szerzett nyereségből. Időnként a búvóhely ezer fősre duzzadt. Az erőt és az észt tisztelték, de az erő mindig győzött.

Minden kalózkapitány megértette, hogy ezeken a partokon "a legerősebb ember győz".

Óriási vagyont zsákmányolt a kalóz

Avery a Királyi Haditengerészet tengerésze volt, aki a nyílt tengerek leggonoszabb kalózhajójának kapitánya lett. Legénységével kifosztotta a világ talán leggazdagabb emberének, az indiai Aurangzebnek a zászlóshajóját, ezzel az első kalózkapitány lett, aki levadászta egy mogul császár kincses hajóját. A kalózok egyik napról a másikra milliomosok, hírességek és hírhedtek lettek. De Avery csak a bosszúra gondolt régi kormányzójának családja ellen, amely kicsalta tőle a vagyonát.

Avery megvesztegette Nicholas Trottot, New Providence kormányzóját. Trott egy megvásárolható ember volt, aki mohón még több pénzt akart. A kalózkapitány Bridgemanként rabszolgakereskedőnek adta ki magát, aki afrikai rabszolgákkal és elefántfogakkal kereskedett a brit korona jóváhagyása nélkül. Trott 20 ezüstöt és 2 aranyat kért a legénység minden egyes tagjáért, Avery a dupláját fizette.

Legénysége a partraszállás után szétszéledt. A kalózok Philadelphia utcáin járkáltak, loptak, a Gunsway gazdagságával befolyást és hatalmat vásároltak. Mások inkább New Yorkban, Connecticutban és New Jerseyben költötték el zsákmányukat. A legénységből néhányan helyben maradtak, ketten a Bermudákon telepedtek le, heten pedig New Providence-ben kötöttek házasságot, és megvesztegették Trottot, hogy írjon alá királyi kegyelmet.

Világszerte körözték

Mindeközben a Brit Kelet-indiai Társaság ügynökei Bombayben és Kalkuttában keresték a kalózkirályt. A Királyi Haditengerészet azon gondolkodott, hogy csatahajókat küldjön ki, hogy a Nyugat-Afrika, Madagaszkár és Arábia közötti vizeken vadásszanak rá. Fejvadászok szelték át a világot az Indiai-óceántól a La Manche-csatornáig. Avery volt a legkeresettebb ember a világon. A világ első globális embervadászata volt folyamatban.

Henry Avery kalózkirály haláláról nem sokat tudni
Henry Avery kalózkirály haláláról nem sokat tudniRobertKobsa / Getty Images Hungary

Avery gazdagsága legendaként terjedt a kalózok között. Mindenki úgy akart meggazdagodni, mint ő, elkezdődött a kalózkodás aranykora. A szerencsevadászok elárasztották a Vörös- és az Indiai-óceánt.

A kalózkirály bár a nyakán akarta tartani a fejét, nem tudta elengedni a bosszút.

A Bahamákra érkezését követő néhány hónapon belül Avery újra útnak indult. Írországban 1696 júniusában látták partra szállni. Ugyanebben az évben, novemberben legénységének öt tagját felakasztották Angliában. Avery megúszta a büntetést, de eltűnt, nem tudni, hogy pontosan mi lett vele. Egyesek szerint a kalózkirály Londonban vagy Skóciában halt meg, mások szerint nincstelenül végezte, és egy jelöletlen sírba temették Devonban.

A kalózkirály eltűnt, és sosem került elő. Amikor 1698 decemberében Anglia lordjai kegyelmet ajánlottak az összes kalóznak, csak Avery és egy másik kalóz, William Kidd neve maradt ki (utóbbit a kalózok elpusztítására küldték, de maga is kalóznak állt). A kalózkirályt még mindig keresték, élve vagy halva. Kutatók éveket töltöttek azzal, hogy megfejtsék a nagy kalózkirály eltűnésének rejtélyét, de máig nem tudni, hogy pontosan mi történt vele.

A 17-18. században több ezer kalóz garázdálkodott a Karib-tengeren. Őket leginkább férfiakként képzelik el, pedig két nő is volt közöttük, akik férfiakat meghazudtoló módon fosztogattak és bűnöztek. Ismerd meg a történetüket következő cikkünkből.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek