A japán kirigami, vagyis a papírkivágás művészete inspirálta a kutatókat, akik ennek elvei alapján olyan lyukas ejtőernyőket készítettek, amelyek leejtéskor automatikusan kinyílnak.
A hagyományos ejtőernyőkkel ellentétben ezek mindig egyenesen lefelé ereszkednek, függetlenül attól, milyen irányban voltak eredetileg, így esésük sokkal kiszámíthatóbb.
Tele van lyukkal ez az ejtőernyő
A „szerkezetet” úgy képzeld el, mintha az egy Mylar-fóliából készült, hajszálvékony, áttetsző korong lenne, amelyet koncentrikus körök mentén metszések tagolnak – ezeknek köszönhetően a hozzáerősített teher zuhanásakor elegáns, rácsszerkezetű vázává tágul.

A szerkezetet a levegőáramlat nyitja ki, és a forma a légellenállás révén lassítja a teher esését.
Egyelőre csak tárgyak zuhannak vele
A fejlesztés a montréali Polytechnique mérnökeinek ötlete, akik egy 60 méter magasságból ledobott egykilós üdítőital-palackot egy 0,5 méteres kirigami-ernyővel fogtak vissza: a zuhanó tárgy sebessége 14 m/s volt, miközben ernyő nélkül az nagyjából 34 m/s-ra gyorsult volna.
A kísérlet nem csupán látványos, de beszédes is: ezek az ernyők sokkal közelebb esnek a kísérletben előirányzott célhoz, mint a hagyományos verziók, ráadásul bármelyik irányból ledobhatók, mert magától forgásba állnak és kiegyensúlyozott zuhanásba kezdenek.
![]()
„Akármilyen módon hajítom, mindig visszatérnek, és egyenesen zuhannak”
– mondja David Mélançon gépészmérnök, a mérnöki csapat tagja.
Emberi ereszkedésre még nem alkalmas
A hagyományos ejtőernyők bonyolult varrásokat és hajtogatást igényelnek, míg ezek a perforált korongok viszonylag egyszerűen előállíthatók és alkalmazhatók.
Azonban miután tele vannak lyukakkal, kevesebb légellenállást biztosítanak az azonos méretű hagyományos ernyőkhöz képest.
Emberi méretekben számolva: egy ilyen ernyőnek nagyjából 100 méteres sugárral kellene rendelkeznie ahhoz, hogy használatával valóban elkerülhető legyen a becsapódás. Ez nem jelent mást, minthogy az emberek levegőből való biztonságos landolására még biztosan nem alkalmas a mérnöki szerkezet. Egyéb szállítmányokra, segélyszállítmányokra vagy akár drónos kiszállításokra viszont ideális megoldás lehet. Ami pedig a környezetvédelmet illeti: kivitelezése kapcsán a jövő tervei között szerepelnek biológiailag lebomló anyagok – például a karton – alkalmazása is.
Ha tetszett ez a cikk, olvasd el,hol küszöbölnék ki a tudósok a zuhanást!
























