Évente több tucat új utónevet hagynak jóvá, amelyek között jócskán vannak meglepőek is, a kérelmezett nevek között pedig még több a furcsaság. Kvíz.
hirdetés
Több mint 4600 bejegyzett utónévből válogathatnak a szülők Magyarországon, mégis minden évben sok új keresztnevet szeretnének anyakönyveztetni. A kérelmeket a Nyelvtudományi Kutatóközpont bírálja el kiterjedt szempontrendszer szerint, ám a javasolt neveknek csupán mintegy 10 százaléka kap zöld utat. A külföldi helyesírású keresztneveket – például Fanny, Jennifer – biztosan elutasítják, és az uniszex utónevek bejegyzését is jogszabály tiltja.
hirdetés
Az elfogadott utónevek között így is szép számmal akadnak szokatlan, idegenül csengő nevek. Vajon felismered, hogy melyik anyakönyvezhető és melyik nem? Kattints a kvízre, és kiderül!
Indulhat a kvíz
10 kérdéses játék
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Maugli
Eddig /1
találat - ez %
1. kérdés
A filmek és sorozatok kimeríthetetlen ötletforrást adnak a névadásra. Melyik név nem anyakönyvezhető itthon?
Denerisz
Anakin
Maugli
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Takasi
Eddig /2
találat - ez %
2. kérdés
Feltörekvőben vannak a japán utónevek, de az alábbiak közül az egyik nem elfogadott nálunk. Melyik?
Takasi
Hirotó
Hideki
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Narabella
Eddig /3
találat - ez %
3. kérdés
Kedveltek a női kettős keresztnevek, de melyik nem jegyezhető be?
Annarózsa
Szilvianna
Narabella
hirdetés
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Lackó
Eddig /4
találat - ez %
4. kérdés
A becéző férfineveket csak ritkán támogatja a bizottság. Az alábbiak közül melyik szerepel mégis a hivatalos utónévjegyzékben?
Lackó
Bandi
Marci
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Pipó
Eddig /5
találat - ez %
5. kérdés
Érdekes hangzású nevekkel is próbálkoznak a kérelmezők, olykor sikerrel. Melyik kapott zöld utat?
Bimbi
Pipó
Rüntyi
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Csillag
Eddig /6
találat - ez %
6. kérdés
A szépen csengő nevek közül melyik anyakönyvezhető?
Mese
Csillag
Csoda
hirdetés
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Kandida
Eddig /7
találat - ez %
7. kérdés
Néha olyan utónév is átmegy a rostán, amelyről elsőre valamilyen betegség jut eszünkbe. Melyik név adható Magyarországon?
Kandida
Kovid
Pandémia
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Szentistván
Eddig /8
találat - ez %
8. kérdés
Melyik név nem választható?
Szüntüké
Vérbulcsú
Szentistván
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Ékes
Eddig /9
találat - ez %
9. kérdés
Az alábbiak közül csak egy utónév elfogadott. Melyik az?
Ékes
Éden
Erin
hirdetés
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Krizantém
Eddig /10
találat - ez %
10. kérdés
Melyik virág- vagy növény neve nem bejegyzett női név?
Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.
Az air fryer sok háztartásban már alapdarab, mivel gyors, kevés olajjal dolgozik, és ropogósra süti az ételt, pont úgy, ahogy szeretjük. Csakhogy a készülékek belsejében használt tapadásmentes bevonatok egy része PFAS-t tartalmazhat, amely anyagcsoportot az EU egyre szigorúbban korlátozná.
Régóta tudjuk, hogy a túl sok só növeli a magas vérnyomás és a stroke kockázatát, de a legújabb kutatások alapján is felmerült, hogy a túl kevés só sem tesz jót. Vajon hol van az arany középút, és hogyan érdemes alakítanunk a mindennapi sófogyasztásunkat?
A Messenger alkalmazásból sok felhasználónál egyik pillanatról a másikra eltűnt a GIF küldési lehetőség. A probléma csak az iOS-verziót érintette, az Androidot használó készülékek tulajdonosainál nem jelentkezett a gond. A hiba az app törlésével és újratelepítésével orvosolható.
Ha gondot okoznak a lakásban a hangyák, próbáld ki a citromhéjat. Ez az egyik legjobb természetes megoldás, ha olcsón, de hatékonyan szeretnéd kezelni a problémát.
Szinte mindenki szembesült már azzal, hogy a méregdrága töltőkábeleink idő előtt megadják magukat. Ezt a problémát elsősorban nem a gyenge minőségű gyártás okozza, hanem saját hanyagságunk és rossz szokásaink együttvéve.
Arra az esetre, ha váratlanul bejelentkeznének a vendégek, hasznos, ha van néhány villámgyors recept. Összeállításunkban most három olyan percek alatt elkészíthető édességet mutatunk, amelyhez még a sütőt sem kell bekapcsolnod.
A meleg víz fogyasztása az európai emberek számára idegen szokás, holott számos egészségügyi előnye van. A termikus hatásnak köszönhetően lazítja a beleket, hidratál, ráadásul az érzékeny gyomrúaknak sem kell tartaniuk azoktól a mellékhatásoktól, amelyeket a hideg víz fogyasztása kiválthat.
Bár édesanyánkat az év minden napján szeretjük, anyák napján szeretnénk ezt egy tökéletes csokorral is kifejezni. Sokan azonban a virágosnál szembesülnek a bőségzavarral: vajon melyik fajta és szín illik a leginkább hozzá?
Kisgyerekkel együttélve be kell tartanunk olyan szabályokat is otthonunkban, amelyekre máskülönben nem szükséges figyelnünk. Egy kutatás most rámutatott az egyik legfontosabb szempontra.
Az utolsó indai maharadzsa lányaként született 1876-ban, a nőjogok kérlelhetetlen aktivistájaként hunyt el 72 éves korában, 1948-ban, pedig a könnyű fényűző életet is választhatta volna.
Amikor Sir Arthur Conan Doyle 1893-ban a svájci Alpokban halálba küldte leghíresebb detektívjét, a világ felbolydult. A londoniak az utcán is nyíltan gyászolták a fiktív karaktert, az író pedig hiába menekült, a rajongók végül kikényszerítették a nyomozó feltámadását.
Az Antarktisz hatalmas arany-, ezüst-, réz- és vaslelőhelyeket rejt. A jég olvadásával a nyersanyagok hamarosan elérhetővé válhatnak, a világ országai pedig versenybe szállhatnak kitermelésükért.
Amikor a pályaudvarokon aprót dobunk a kávégépbe, bele sem gondolunk, hogy egy több mint kétezer éves technológiát használunk. A történelem legelső automatáját ugyanis az ókori görögök alkották meg, de csoki vagy üdítő helyett valami egészen mást csapoltak belőle.
Rosalind Franklin hatalmas felfedezést tett az 1950-es években, amely alapjaiban írta át a biológiáról addig kialakult tudásunkat. Mire azonban a publikáláshoz ért volna, férfi kollégái a háta mögött már learatták a babérokat kőkemény munkájáért.
Elindította Budapest–Frankfurt járatát a Condor német légitársaság, ezzel új szereplővel bővült a hazai piac. A németországi desztináción kívül számos ázsiai és tengerentúli célállomás is könnyebben elérhetővé válik.
Egyedül egy szobában, csak éjjel aktívan a képernyő előtt – ez a hikikomori jelensége, mely napjainkban már nemcsak Japánban jellemző, hanem egyre jobban terjed a világ számos területén.
A világ egykori gyarmatai ma is izgalmas nyelvi térképet rajzolnak elénk. Ezek az országok, bár formálisan függetlenedtek egykori gyarmattartóiktól, de az európai nagyhatalmak nyelvükben még jelen vannak a felszabaduló országok mindennapjaiban.
Kaposvár sétálóutcájába ezentúl elektromos rollerekkel, Segway-jekkel és hasonló, motorhajtású eszközökkel nem lehet behajtani, azokat tolva, vagy kézben cipelve lehet csak közlekedni. A rendelet célja, hogy csökkentse a balesetveszélyt a gyalogosoknak fenntartott szakaszokon.
Sármán Nóra egy olyan különleges ruhát alkotott meg, amelynek látványos díszítését több ezer LEGO-elem adja. Az egyedi kreációhoz összesen mintegy 12 ezer alkatrészt használtak fel, a ruhára pedig közel 800 virág került fel kézzel, egyenként rögzítve. A romantikus hangulatú, tavaszi rétet idéző darab egyszerre hat szoborszerű műalkotásként és valódi couture ruhaként.
A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. április végétől június közepéig, az időjáráshoz igazodva, ütemezetten nyitja meg fővárosi strandjait, a látogatók a kedvezményeknek köszönhetően akár féláron is élvezhetik a vizet.