Újjáépítés: Magyarország egyik legrégebbi műemlékét féltik az építészek

Olvasási idő kb. 2 perc

Eredményesen zárult a zsámbéki önkormányzat által kiírt, a Zsámbéki Öregtemplom és környezetének megújítására kiírt pályázat. A közzétett látványtervek ismeretében azonban az építészszakma aggodalmának adott hangot, mondván, vajon szabad-e az eredetitől gyökeresen eltérő módon megváltoztatni a középkori épületet.

A premontrei templomot a döntés értelmében a Közti Zrt. építheti újjá – adta hírül az MTI.

Mindeddig megőrizték a romos formát

A zsámbéki templom és a premontrei kolostor 1220 körül épült, és a közép-európai klasszikus gótika egyik legszebb, legalább részben megmaradt emléke – áll az Építési és Közlekedési Minisztérium közleményében.

A zsámbéki templomot egy földrengés miatt már újjáépítették

Az épületet 1050-ben kezdték el megépíteni, és egészen az 1763-as nagy komáromi földrengésig stabilnak bizonyult, ám a földmozgás során súlyosan megrongálódott. A templom helyreállítására több mint száz évet kellett várni. Ekkor modern, de a mai örökségvédelmi elveknek is megfelelő módon restaurálták az épületet, megőrizték a templomot romos formájában, így konzerválva a földrengés utáni állapotot.

A látványtervek nem nyerték el az építészek tetszését

A zsámbéki önkormányzat mostani újjáépítési tervét több kritika is érte. Az építészszakma szerint a templom restaurálása és kibővítése nem csak egyben veszélyes és felesleges is, hiszen a Lehel téri Szent Margit-templom a zsámbéki bazilika másolata.
A most készülő újjáépítés látványterveit közösségi oldalán Lánszki Regő országos főépítész osztotta meg. A bemutatott képek ismeretében emelte fel szavukat építészek, örökségvédelmi szakemberek és történészek is.

A főépítész beszámolójában kiemelte, hogy a győztes pályázat tégla kiegészítéssel rekonstruálja a templomot, amivel finoman jelzi a modern műemléki szempontoknak megfelelően, hogy hol történt kiegészítés. 

Konkrét megoldási javaslatot fogalmazott meg a tornyok fedésére, és megteremti a restaurátor és az építész együttműködését.

Az építészeti államtitkár azt is fontosnak tartotta megjegyezni, hogy nemcsak az épület újul meg, hanem a zsámbéki templom szakrális jellege is helyreáll, a felújítás után a premontrei szerzetesek is visszatérnek a kolostorba.

Múzsák a csók után könyv

Múzsák a csók után

Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.

Rendeld meg a kiadó oldalán kedvezményesen!

hirdetés

Juhász Marianna
Juhász Marianna
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Csodát tesz az agyaddal, ha hetente legalább egyszer így vacsorázol

Mindennapjainkat a mesterséges fény, a képernyők és a zárt terek vonzásában éljük. Ha hetente legalább egyszer kiszakadunk ezek közül egy vacsora erejéig, az támogatja az agyunk egészségét, segít levezetni a stresszt és javítja a családon belüli társas kapcsolatokat is.

Offline

Kvíz: Tudod, miben hisznek ezekben az országokban?

Azt hiszed, képben vagy azzal kapcsolatban, hogy a világ különböző pontjain miben hisznek az emberek? Bár Ázsiáról a legtöbbünknek rögtön a buddhizmus ugrik be, a történelem sokszor jócskán felülírta a papírformát. Tedd próbára a tudásod legújabb földrajzi-kulturális kvízünkben!

Testem

Nem csak a túl sok, a túl kevés só is káros az egészségre

Régóta tudjuk, hogy a túl sok só növeli a magas vérnyomás és a stroke kockázatát, de a legújabb kutatások alapján is felmerült, hogy a túl kevés só sem tesz jót. Vajon hol van az arany középút, és hogyan érdemes alakítanunk a mindennapi sófogyasztásunkat?

Testem

Ez a kínai orvosok napindító trükkje – valóban jót tesz

A meleg víz fogyasztása az európai emberek számára idegen szokás, holott számos egészségügyi előnye van. A termikus hatásnak köszönhetően lazítja a beleket, hidratál, ráadásul az érzékeny gyomrúaknak sem kell tartaniuk azoktól a mellékhatásoktól, amelyeket a hideg víz fogyasztása kiválthat.