Így könnyítheted meg munkádat a mesterséges intelligencia segítségével

Olvasási idő kb. 4 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Annak ellenére, hogy életünk egyre több részét okosítjuk, mégis berzenkedve fogadjuk a mesterséges intelligenciával kapcsolatos híreket. Pedig láthatóan együtt élünk vele a mindennapokban.

A szemünk előtt, eddig sosem sejtett ütemben alakul át a világ a mesterséges intelligencia térnyerésének köszönhetően. Olyan szakmák tűnhetnek el végleg, melyekről sosem gondoltuk volna korábban, hogy az emberi tényezőt pótolhatja a digitalizáció. Életünk egyre több részét követi nyomon számtalan gép, amit használunk, akár dönteni is képesek helyettünk. Élvezzük a vállunkról levett terhet, vagy aggódunk, hogy mi lesz az emberiséggel a jövőben?

A mesterséges intelligencia már olyannyira átszőtte életünket, hogy talán fel sem tűnik. Mivel korábban az okoseszközökkel kapcsolatban nem használták ezt a kifejezést, talán sokan nem is tudják, mi mindent köszönhetünk a fejlesztéseknek. Vajon képesek vagyunk kihasználni az ebben rejlő lehetőséget? 

Életünk minden szegmensét könnyebbé teheti a mesterséges intelligencia
Fotó: We Are / Getty Images Hungary

Évek óta velünk él

Az okostelefonok elterjedése komoly változást hozott a mindennapokban. Laikusként algoritmusoknak nevezzük azt a jelenséget, melyek kiválasztják a számunkra érdekes reklámokat és termékeket az alapján, milyen témákra keresve használjuk az internetet, vagy éppen miről beszélgetünk a környezetünkben élőkkel. 

A közösségi médiával kapcsolatos szokásainknak köszönhetően rögtön elénk ugranak a minket érdeklő témával kapcsolatos oldalak és hírek, személyre szabott reklámokat állíthatunk be vagy éppen tilthatunk le a legnagyobb keresőprogram használata során. 

Már beszélgethetünk is a ChatGP és az OpenAI segítségével a minket érdeklő témákról. Ami vicces jövőképnek tűnt a gyermekkorunkban, észrevétlenül férkőzött be a mindennapjainkba. Hozzászoktunk ahhoz, hogy könnyen és gyorsan jutunk információhoz, mégis sokan megrettennek az MI elterjedésétől. A Microsoft tavalyi évben, 31 ország több tízezer munkavállalóját érintő felmérése során kiderült, az emberek közel fele tart attól, hogy elveszítheti munkáját a mesterséges intelligencia miatt, viszont még többen hálásak, hogy bizonyos határokon belül képes könnyíteni a mindennapi terheiken. 

Idézőjel ikon

„A mesterséges intelligencia új generációja megszünteti a munka fáradalmait, és szabadjára engedi a kreativitást – mondta Satya Nadella, a Microsoft elnök-vezérigazgatója. Óriási lehetőség rejlik az AI-alapú eszközökben.”

A Microsoft vezérigazgatója szerint a digitális adósság (digital debt) okozta pluszfeladatok akár heti 8 óránál is több pluszfeladatot rónak egy átlag munkavállalóra. Az adminisztráció, az időbeosztások összehangolása, az e-mailes kommunikáció rengeteg időt rabol el tőlünk, amit – amennyiben sikerülne megszüntetnünk – akár azzal is tölthetnénk, hogy személyes jelenlétünket növeljük, ápoljuk munkakapcsolatainkat, ismét emberközpontúvá tegyük a mindennapi munkánkat. 

Az elmúlt évtizedek során a legtöbb munkakör valóban olyan adminisztrációs kihívásokkal bővült, melyek komoly kihívást jelentettek az alkalmazottaknak, akiknek természetesen a szigorú értelemben vett munkájukat is el kellett végezniük az adminisztráció mellett.

Az MI lehetőséget adhat arra, hogy visszaálljon az egyensúly végre?

Megnéztük, valóban képes-e a mesterséges intelligencia segíteni a munkavállalók mindennapos feladatait, s ez alapján érdemes végiggondolni, vajon saját munkakörnyezetünkben ki tudjuk-e aknázni az ebben rejlő lehetőségeket, hogy megkönnyíthessük saját életünket. 

A rejtett funkciók sokat segíthetnek munkahelyünkön is
Fotó: Tippapatt / Getty Images Hungary

Az alábbi appok, illetve programok mindegyikünk számára elérhetőek, dolgozzunk akár emberekkel, akár a két kezünkkel. De vajon használjuk-e őket, és jól használjuk-e őket?

Naptárak

Az okostelefonunk és számítógépünk, munkahelyi eszközeink között szinkronizálható digitális naptárak egyre inkább felváltják a papíralapú kalendáriumokat. Bár sokan ragaszkodnak a hagyományos verzióhoz, érdemes egy kicsit belemélyedni, miként tudjuk a telefonunk alapfelszereltségeként jelen lévő Calendar alkalmazásokkal felhasználni dolgunk megkönnyítésére. Nagy előnyük, hogy bárhonnan elérhetőek, minden programunkat egy helyen láthatjuk – figyelmeztethetnek akár a programütközésekre is –, legyen szó a munkahelyi értekezletről vagy határidőről, a Facebookon bejelölt, minket érdeklő eseményről vagy a gyerekek különóráiról. Létrehozhatunk családi csoportokat is, így a környezetünk is látja, melyik napokon mi dolgunk van. 

Levelezés

Nemrég írtunk a Gmailben rejlő titkos funkciókról. Bár a magyarok jelentős része privát és munkahelyi levelezése során is a legnagyobb, ingyenesen elérhető levelezőrendszert használja, mégis kevesek képesek kiaknázni teljesen a benne rejlő lehetőségeket. A fenti linken azonban minden rejtett funkcióra fény derül. Vajon van, ami neked is segítség, hogy jobban beoszd az idődet?

Csapatmunka

Léteznek olyan applikációk is, melyekben online formában és valós időben, akár külön helyszínen tudjuk kollégáinkkal összehangolni a teendőinket.

SIRI és Alexa

A hangalapú keresőrobotok a legjobb barátaink lehetnek, ha kezeinket kímélnénk, vagy gyorsan kellene megkeresnünk – akár fájlokat, akár eseményeket, akár információt. Bekapcsolhatjuk kedvenc zenénket is, beállítja az ébresztőnket helyettünk, sőt képes a távolból vezérelni az otthonunkban lévő okoseszközöket, így akár a mosás is elkészül, mire a munka végeztével belépünk a lakásunk ajtaján. 

Gépel is helyettünk

A hangalapú intelligens billentyűzeteknek köszönhetően bárhol gyorsan és pontosan írottá tehetünk bármilyen szöveget. Ha nem vagyunk gyakorlottak a gyors- és gépírásban, talán ez a legnagyobb segítség számunkra, hiszen csak gondolataink sebessége szabhat gátat annak, amit megfogalmaznánk. 

Az, hogy mindezekből mennyit használunk fel, csak rajtunk múlik, de érdemes egy kicsit jobban beleásni magunkat az általunk már amúgy is használt eszközök működésébe, s átgondolni, vajon az eddig ismeretlen funkciók milyen szerepet tölthetnek be az életünkben, hátha tényleg több időnk marad a munka mellett a rekreációra is. 

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Gerhát Petra
Gerhát Petra
Újságíró, szerkesztő
Gerhát Petra pályafutását vidéki televízióknál kezdte sportújságíróként. Művészettörténeti, néprajzi és társadalomtudományi tanulmányokat követően végzett oknyomozó újságíró képzést. Az elmúlt húsz év során politikai és történelmi témájú heti- és havilapoknál, illetve online magazinoknál is dolgozott. A Dívány mellett az Indamedia kisállatos magazinjai, a We love Dogz és a We love Catz újságírójaként is dolgozik, valamint a DOGZ Podcast műsorvezetője.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Offline

Nem csak királynék voltak, uralkodók is: hatalmas titkot fedtek fel az ősi sumér sírok a nőkről

Az ősi Mezopotámia világáról sokáig úgy gondolták a kutatók, hogy a hatalom szinte kizárólag a férfiak kezében összpontosult. A királyok nevét feljegyezték, a nők pedig többnyire feleségként vagy papnőként jelentek meg a történetekben úgy, mint valódi hatalommal nem rendelkező szereplők. Egy régészeti lelőhely újraértelmezése azonban mára megkérdőjelezte a korról gyűjtött ismereteinket.

Offline

Villámkvíz: felismered a világ leghíresebb vasútállomásait?

A vasúti közlekedés a 19. század első felében indult hódító útjára a világon, majd az ipari forradalmak jelentősen hozzájárultak elterjedéséhez. Az emberiség így egyre több vasútállomást is épített, melyek sokszor egy-egy város legszebb épületei közé tartoznak.

Mindennapi

Döntött a kormány a hitelstopról: két új határidőt hirdettek ki

A diákhitelek és a Babaváró hitelek esetében is határidő-módosításról döntött a kormány, amelyek már meg is jelentek a Magyar Közlönyben. A változások a diákhitelek kamatstopját, illetve a Babaváró hitel egyik alapfeltételének teljesítési határidejét érintik.

Testem

Éveken át rejtve maradhat ez a súlyos betegség: innen tudhatod, hogy gond van a májaddal

A májbetegségek egyik legnagyobb veszélye, hogy sok esetben évekig teljesen észrevétlenül, tünetmentesen fejlődnek a szervezetben. Mire a panaszok egyértelművé és zavaróvá válnak, a szerv károsodása gyakran már előrehaladott stádiumban van. Bár a májunk elképesztő módon képes regenerálódni, a nem alkoholos zsírmáj és a krónikus gyulladások csendben pusztítják a sejteket. Utánajártunk, milyen rejtett, hétköznapi tünetek – mint a makacs bőrviszketés vagy a koncentrációs zavarok – utalhatnak arra, hogy baj van, és melyek azok a kritikus laborértékek, amelyeket évente egyszer mindenkinek ellenőriztetnie kellene.

Offline

Gyászruhás esküvő a Habsburg-házban: Mária Terézia lánya fellázadt a kényszerházasság ellen

Mária Terézia udvarában a hercegnők sorsa elrendeltetett: politikai kényszerházasságok áldozataivá váltak. Kivéve egyet. A császárné imádott kedvence, Mária Krisztina főhercegnő volt az egyetlen, aki kivívta magának a jogot, hogy élete szerelméhez menjen hozzá. Az udvari intrikák és egy váratlan családi tragédia miatt azonban a történelem legkülönösebb menyegzője lett az övék: az ifjú pár és a teljes násznép tetőtől talpig fekete gyászruhában vonult az oltár elé. Utánajártunk a Habsburg-ház legnagyobb családi botrányának.

Önidő

Így változtatta gyermekparadicsommá Zebegényt a jótékony grófnő: a mesebeli házakat te is kibérelheted

Zebegény szívében rejtőzik egy utca, amelynek kék manzárdtetős, zöld kerítéses házain, ajtóin és házszámain sárgálló napraforgók díszelegnek. A mesebeli homlokzatok mögött a Dunakanyar legmeghatóbb titka lakozik. Az 1920-as évek végén egy főúri asszony, Károlyi Lászlóné Apponyi Franciska – aki korábban az ország első csecsemőotthonát is létrehozta – ide költözött, megvásárolta a házakat, és egy varázslatos gyermekparadicsomot alapított. Az itt működő Virágegyletben a szegény sorsú kicsik korukat megelőzve tanultak környezettudatosságot és botanikát.