Szándékosan fertőznék meg csonttörő lázzal a betegeket, újabb világjárványtól tartanak

Olvasási idő kb. 2 perc

Kockázatosnak tűnő kísérletbe kezdenének a britek, akik Dengue-lázzal fertőznék meg a betegeket. A betegség magas lázzal, csonttörés erősségű fájdalmakkal és esetenként vérzéssel jár, s alapvetően a szúnyogok terjesztik Ázsiában és a trópusokon.

A kutatók viszont szándékosan adnának a fertőző trópusi vírusból az önkénteseknek. Más szakértők viszont attól tartanak, hogy a kísérlet, amit idén terveznek elindítani, az egész országban elterjeszti a Dengue-lázat, és járvány tör ki. 

Jelenleg a fertőzés csak a világ trópusi részein létezik, például Afrikában, Dél-Amerikában és a Karib-térségben. A globális felmelegedés és a rengeteg utazó miatt a vírust terjesztő szúnyogok, köztük a dél-ázsiai tigrisszúnyog, már Európában is itt vannak, utóbbiból már Magyarországon is azonosítottak példányokat. Ennek ellenére hazánkból még nem jelentettek ilyen megbetegedést, és a fertőző szúnyogok száma sem magas.

A Dengue-láz Bangladesben jellemzően sokakat megbetegít
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary

A Dengue-láz mint világjárvány?

Az egészségügyi vezetőknek még jóvá kell hagyniuk a kutatási célból történő fertőzést, amelyet az adott cég Londonban akar megtartani, ráadásul a nyilvánosság előtt gondosan titkolt időpontban. A gondot az okozza, hogy a betegséget egyik ember átadhatja a másiknak vér útján. Ezért az önkénteseket arra kérik, hogy kerüljenek számos olyan tevékenységet, amely egy másik személy megfertőződéséhez vezethet. Ezek közé tartozik a véradás, a fogorvosi kezelés, bizonyos sportok is. A tervezett óvintézkedések ellenére a szakértők úgy vélik, hogy a szokatlan kísérlet elkerülhetetlen kockázatot rejt magában: az önkéntesek szabálykövetését nehéz ellenőrizni, s rossz esetben a vírus bejut a brit szúnyogokba, azok pedig egészen nagy sugarú körben képesek elterjeszteni a betegséget. Amire egyébként nincs gyógymód, sem védőoltás, igaz, a legtöbb beteg egy hét után kiheveri a fertőzést, és meggyógyul.

A rossz hír az, hogy akár elindítják a kísérletet, akár nem, az éghajlatváltozás miatt a trópusi betegségeket hordozó szúnyogok elől valószínűleg nem menekülünk, a jövőben képesek lesznek az áttelelésre, és egyre több is érkezik majd belőlük.

Dogz fesztivál

Jön a DOGZ Fesztivál: te ott leszel?

Május elsején minden eddiginél nagyobb területen várja a kutyásokat és a leendő kutyásokat a DOGZ Fesztivál a Városligetben: közösségi élményt, szórakoztató és szakmai programokat egyaránt kínál az esemény. Falkaséták, kutyás futás és vándor vurstli is várnak a fesztiválon, amelyre a helyszínen levásárolható, 1000 forintos belépő megváltása mellett léphetsz be. Emellé még ajándék is jár! Ugye találkozunk?

A regisztrációt és a programot ezen a linken találod.

hirdetés

Fenyvesi Zsófia
Fenyvesi Zsófia
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Életem

Ezért nem tudod soha kipihenni magad a szabadságod alatt

Ismerős lehet az érzés, hogy hiába vagy végre szabadságon, mégsem tudsz igazán kikapcsolni. Hiába nincs meeting, határidő vagy e-mail, a fejedben valahogy mégis tovább pörög a munka. Ennek oka az, hogy tartós stressz után az idegrendszer nem áll vissza azonnal nyugalmi állapotba.

Életem

Ha nem akarsz sokat porszívózni, ilyen kutyákat válassz

Egyre többen keresnek olyan kutyafajtát, amelyik nem vedlik, akár egy allergiás családtag, akár a tisztább környezet iránti vágy miatt. Bár teljesen vedlésmentes kutyus nem létezik, ezzel a 7 fajtával megkímélheted magad a napi takarítástól.

Mindennapi

Bármikor megismétlődhet a solymári eset: ezekre a fegyverekre nem kell engedély

Kedden egy 71 éves férfi engedély nélkül tartható légpisztolyával véletlenül belőtt a solymári Kék Óvoda ablakán galambvadászat közben, a lövedék az alvó kisgyerekek között csapódott a falba. A rendőrség a férfit pár órán belül elfogta, és súlyos testi sértés kísérlete miatt indított ellene eljárást, mivel a leadott lövés akár szemkilövésre is alkalmas lett volna. Az eset kapcsán megnéztük, milyen fegyverek tarthatók engedély nélkül Magyaroszágon.

Életem

Lehet, hogy a te családodról is jelentettek: ez derülhet ki az ügynökaktákból

Az „ügynökakták” szó úgy él a közbeszédben, mintha valahol létezne egyetlen nagy, titkos lista, amelyből egyszer majd kiderül, kik működtek együtt a kommunista rendszerrel, ki volt besúgó és ki nem. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára szerint nem egyszerűen listákról van szó, hanem az egykori állambiztonság teljesebb iratvilágáról, hálózati, operatív, megfigyelési, nyilvántartási és más iratokról.