Ugyan, milyen nehéz lehet pontosan félbetörni egy tablettát!? – fordulhat meg a fejedben. A jelek szerint nehezebb, mint gondolnád – pláne, ha a többséghez hasonlóan a kezeddel vagy a fogaddal próbálod megoldani. Most megtudhatod, hogy ebből milyen veszélyek származhatnak, és melyek azok a gyógyszerek, amiket semmi esetre sem szabad szétválasztanod.
Milyen tablettákat lehet félbetörni?
Azokat a tablettákat, amelyek középen egy bemélyedéssel vannak ellátva, általában biztonságosan szét lehet választani. Ez a vonalka éppen azt a célt szolgálja, hogy a gyógyszert két egyenlő részre lehessen osztani. De attól, hogy megvan rá a lehetőség, még nem biztos, hogy jó ötlet.
Jobb, ha előtte kikéred orvosod tanácsát.
Melyeket nem szabad?
Ha egy gyógyszeren nem látod a jellegzetes vonalkát, annak jó oka van. Az alábbi gyógyszerfajtákat nem tanácsos szétválasztanod.
- Elnyújtott hatóanyag-leadású tabletták. Ha félbevágsz egy ilyen gyógyszert, nem tudja betölteni funkcióját, hiszen hatóanyaga így nem késleltetve, hanem egyszerre fog felszívódni, ami komoly kockázatokkal jár.
- Folyadékkal vagy gyöngyökkel töltött kapszulák. Bizonyos gyógyszerek nem véletlenül kaphatók kapszula formában: ezeket is egészben kell lenyelni. Feldarabolásukkal azért sem érdemes próbálkozni, mert folyékony tartalmuk miatt lehetetlen tartani az ajánlott adagolást.
- Apró és/vagy aszimmetrikus tabletták. Hacsak nem tudsz sebészi pontossággal törni vagy vágni, itt megint csak az a gond, hogy nem lehet felmérni, hogy a letört gyógyszerdarabkák mennyi hatóanyagot tartalmaznak.
Hogyan lehet biztonságosan szétválasztani a tablettákat?
A legtöbb ember egyszerűen félbetöri, szétharapja vagy késsel választja szét a tablettákat, az orvosok azonban nem ajánlják, hogy kövesd a példájukat. Ha már mindenáron fel akarsz darabolni egy gyógyszert, akkor használj egy kifejezetten erre a célra szánt tablettavágót vagy gyógyszerfelezőt, ami pontosabb felosztást tesz lehetővé.
Néhány további tanács, amit érdemes szem előtt tartanod:
- Egyszerre csak egy tablettát vágj fel. Ha többet is feldarabolsz, az megnehezítheti a gyógyszer későbbi azonosítását, ráadásul így jobban ki van szolgáltatva az olyan káros hatásoknak, mint a hő, a páratartalom és a nedvesség, ami ronthatja a hatásfokát és az élettartamát.
- Ügyelj a tisztaságra. A tabletta szétválasztásához húzz kesztyűt, vagy előtte és utána is mosd meg a kezed, a végén pedig tisztítsd meg a tablettavágót.
Miért veszélyes a tabletták szétdarabolása?
Hogy mennyire nehéz precízen megfelezni a tablettákat, azt egy tanulmány eredménye szemlélteti a legjobban. Ennek keretében 94 önkéntest kértek fel 10 darab 25 mg-os hidroklorotiazid tabletta szétválasztására.
A felosztott tabletták 41 százaléka 10 százalékkal, 12 százaléka pedig 20 százalékkal tért el a kívánt súlytól.
Az orvosok szerint az így keletkező adagolási hibák mindkét oldalról veszélyesek lehetnek. Ha a gyógyszerből túl nagy darabot törsz le, az túladagoláshoz vezethet, ha pedig túl kicsit, akkor előfordulhat, hogy hatástalan marad.
Miért szokták széttörni a tablettákat?
A tabletták szétválasztását néha az indokolja, hogy valakinek az adott gyógyszer hatóanyag-tartalmánál kevesebbre van szüksége, vagy spórolni szeretne vele, míg más esetekben az áll a háttérben, hogy nehézséget okoz a lenyelése. Ez szélesebb körű probléma, mint gondolnád: egy felmérés szerint a lakosság több mint 40 százalékát érinti.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés