Úttörő sebészeti eljárással visszaállították a szaglást és az ízérzékelést azoknál a betegeknél, akik a koronavírus miatt elveszítették ezeket a képességeiket – számolt be a Guardian.
A londoni University College Hospital sebészei egy speciális orrműtétet végeztek, amely 30 százalékkal növeli az orrjáratok légáteresztő képességét. Ez lehetővé teszi, hogy az illatmolekulák nagyobb mennyiségben érjék el a szaglóhámot, ahol a szagokat érzékelő sejtek találhatók. Azt remélik, hogy a több illatanyag beindítja a szaglás további javulását a betegeknél.

Az új műtét lehet a megoldás a hosszú-Coviddal járó szaglásvesztés ellen
A vizsgálatban 12 betegnél alkalmaztak fSRP-eljárást (ezt a műtétet általában az orrsövény korrigálására használják), egy 13 fős kontrollcsoportban pedig szagtréninggel próbáltak javulást elérni.
Az összes, műtéten átesett páciens arról számolt be, hogy javult a szaglása, míg az illattréningen részt vevő emberek egyikénél sem volt pozitív változás, sőt, 40 százalékuk szerint még romlott is a szaglásuk.
A Covid-19-cel diagnosztizált betegek többsége teljesen felépül, ám a fertőzés hosszú távon súlyos szövődményekkel járhat. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint minden 100 Coviddal megfertőződött emberből körülbelül 6-nál alakul ki hosszú-Covid-szindróma, és világszerte több millió embert érint.
A szaglás és az ízérzékelés elvesztése a több mint 200 különböző tünet között van, amelyekről a hosszú-Covidban szenvedő emberek számoltak be, de viszonylag gyakori jelenségről van szó. Mostanra az is kiderült, hogy másképp hat a nőkre a hosszú-Covid.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés