A globális felmelegedés miatt teleink alapvetően enyhülnek: az elmúlt években egyre ritkábban marad tartósan fagypont alatt a hőmérséklet. Az elmúlt 25 év első felében még teljesen megszokott volt, a fagypont alatti átlag, ez az érték idén 0,5 fok volt – derül ki a g7.hu írásából.
A rezsicsökkenés változása is hatással volt a gázszámlákra
Az enyhülő trendben az idei február kivételt jelent: az utóbbi 13 évben csak egyszer volt ennél hidegebb ez a hónap. Különösen a tavalyi, évszázados melegrekordot döntő februárhoz képest volt kifejezetten hideg – 2024 második hónapjához képest az idei 8 Celsius-fokkal volt hűvösebb.
A hideg idő természetesen a fűtési szokásokat is befolyásolta: 2025 februárjában másfélszer annyi gázt fogyasztott a lakosság, mint egy évvel korábban.

Egy másik fontos oka is lehet a magasabb gázszámlának. Megváltoztak ugyanis a rezsicsökkentett gázmennyiség kiosztásának szabályai. A tavaly augusztus előtti szisztéma figyelembe vette az aktuális időjárást is: a hidegebb hónapokban több, a melegebb hónapokban pedig kevesebb kedvezményes gáz járt. Augusztustól azonban a kedvezményes gázmennyiség kiosztása nem függ a tényleges hőmérséklettől, hanem minden napra előre rögzített. (Ettől persze télre több kedvezményes gáz áll rendelkezésre, csak ezt a mennyiséget nem befolyásolják a tényleges hőmérsékleti értékek.)
Februárra nézve például a Budapesten jellemző gázfűtőérték (35) mellett 298 köbméter következményes gáz járt. A korábbi rendszerben a hideg miatt többet lehetett volna felhasználni, nagyjából 40 köbméterrel, ami piaci áron mintegy 30 ezer forintot jelent.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés