Ha összejöttök, kirúgnak!

Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!


Aki már dolgozott multinacionális cégnél, az jól tudja, hogy a versenyképes fizetésért, céges autóért, telefonért, sőt ingyenes nyelvtanfolyamért és fitneszbérletért cserébe maximális munkabírást és a cég iránti lojalitást vár el a főnökség.

Ám a munkahelyi kapcsolatok, szerelmek „szabályozását” egyetlen munkaszerződés vagy házirend sem tartalmazza. Pedig nem árt, ha tisztában vagy azzal a ténnyel, hogy a legtöbb vállalatnál nem nézik jó szemmel, ha munkatársáddal együtt jársz. Itt nem a céges bulin, alkoholos mámorban köttetett liezonokra gondolok, hanem az olyan esetekre, amikor munka után is rendevúztok vagy netán össze is költöztök.

Nem egy olyan esetről hallottam már, hogy az irodában szövődött szerelemért nagy árat fizettek, ugyanis az egyik félnek mennie kellett a cégtől. De miért?

Ebben a témában csak hipotéziseim vannak –  mondja Szatmáriné dr. Balogh Mária munka- és szervezet-szakpszichológus. Több oka is lehet, amiért nem nézik jó szemmel a munkahelyen szövődött kapcsolatokat. Az egyik probléma a szervezeti határok átlépése. Hiszen gondoljunk csak bele, hogyha az egyik fél például a pénzügyi osztályon dolgozik, a másik a termelésen, akkor hamar rájöhetnek az összefüggésekre. Az információ pedig hatalom. És a vezetők, a tulajdonosok joggal félhetnek attól, hogy a „szerelmesek” olyan dolgokat fecsegnek ki, amelyekhez sem a többi munkatársnak, sem a fogyasztóknak – és főleg a konkurenciának – nincs köze. Továbbá csoportdinamikai szempontból is rossz hatást válthat ki egy munkahelyi közösségben, ha párokat alkotnak a kollégák. A többiek kirekeszttetnek érezhetik magukat, mások is párokat kezdenek létrehozni, és így könnyen megbomlik a csapatösszetartás.

De akkor mit tegyen az a nő, aki az új módinak megfelelően akár 10-12 órát is a munkahelyén tölt, s körülötte csupa jó pasi?

Csak az tudom tanácsolni, akik szerelembe estek, ne titkolják –  hangsúlyozza dr. Balogh Mária. Hiszen a metakommunikációjukkal előbb-utóbb úgyis elárulják érzelmeiket. Amikor komolyra fordult a kapcsolat a egy kollégával, egy személyes beszélgetés alkalmával ezt mindenképpen jelezzék a vezetőségnek. Az pedig már vállalatikultúra-függő, hogy ezt a „problémát” hogyan kezelik. Előfordulhat, hogy mindkettőjüknek mennie kell, de nagy valószínűséggel a cég számára értékesebb embert tartják meg.

Mielőtt elküldenéd az „Azonnal beszélnünk kell” kezdetű sms-t a kollégádnak, akivel már kialakult valami, olvasd el az alábbi sorokat is. Ugyanis szakemberünk már ellentétes példával is találkozott.

Egy marketinges cégnél, ahol minden munkának szoros határidőre kellett elkészülnie, kifejezetten örült a tulajdonos a munkahelyi kapcsolatoknak – meséli a szakember. Mert míg azok, akiket otthon várt a társuk, feszültebbek voltak a túlóra miatt, addig a kollégákból lett párok esetében ez a probléma nem jelentkezett. Sőt, ha az egyik befejezte a munkáját, akkor besegített a másiknak. Tehát itt a magán- és a munkaszféra összemosódása pozitívan hatott a teljesítményre. De az már egy más téma, hogy akik együtt dolgoznak, együtt élnek, hogyan viselik el tartósan ezt a helyzetet. Hiszen hazaviszik a munkahelyi problémákat, annyira, hogy szinte ez tölti ki az életüket, a társ-, a feleség-, az anyaszerepek kárára, s ez megronthatja a kapcsolatukat. Viszont tudok olyanokról, akiknél ez egy plusz összetartó erő. Így csak általánosságban tudom tanácsolni: hosszú távon az a jobb, ha a párunktól távol dolgozunk.

dívány.hu ‎
dívány.hu ‎
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Nemcsak megfázást okozhat: így teszi tönkre a klíma az ízületeidet

Amikor a nyári kánikulában belépünk egy kellemesen hűvös, légkondicionált irodába vagy üzletbe, azt megváltásnak érezzük. A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy a túl erős hűtés megfázást, torokfájást vagy tüdőgyulladást okozhat, ám a klímaberendezéseknek van egy rejtett veszélye is: csendben teszik tönkre az ízületeinket. A legfrissebb orvosi kutatások szerint a mesterségesen lehűtött és kiszárított benti levegő drasztikusan rontja az izomerőt, miközben az idegvégződésekben található receptorok túlaktiválásával brutális, nyilalló fájdalmat idéz elő a vállban, a nyakban és a térdekben.

Offline

Nem csak királynék voltak, uralkodók is: hatalmas titkot fedtek fel az ősi sumér sírok a nőkről

Az ősi Mezopotámia világáról sokáig úgy gondolták a kutatók, hogy a hatalom szinte kizárólag a férfiak kezében összpontosult. A királyok nevét feljegyezték, a nők pedig többnyire feleségként vagy papnőként jelentek meg a történetekben úgy, mint valódi hatalommal nem rendelkező szereplők. Egy régészeti lelőhely újraértelmezése azonban mára megkérdőjelezte a korról gyűjtött ismereteinket.

Offline

Villámkvíz: felismered a világ leghíresebb vasútállomásait?

A vasúti közlekedés a 19. század első felében indult hódító útjára a világon, majd az ipari forradalmak jelentősen hozzájárultak elterjedéséhez. Az emberiség így egyre több vasútállomást is épített, melyek sokszor egy-egy város legszebb épületei közé tartoznak.

Mindennapi

Döntött a kormány a hitelstopról: két új határidőt hirdettek ki

A diákhitelek és a Babaváró hitelek esetében is határidő-módosításról döntött a kormány, amelyek már meg is jelentek a Magyar Közlönyben. A változások a diákhitelek kamatstopját, illetve a Babaváró hitel egyik alapfeltételének teljesítési határidejét érintik.