A karácsonyi időszakban megnövekednek a balesetek lakáson belül és azon kívül egyaránt.
Amint arra a Pénzcentrum cikke felhívta a figyelmet, a biztosító társaságokhoz az év utolsó hónapjában érkezik be a legtöbb kártérítési igény mind a baleset-, mind a lakásbiztosítások esetén. Arra voltak kíváncsiak, melyik típusú káresemények a gyakoribbak december-január tájékán, és arra is, milyen összeggel kell számolni átlagosan egy-egy baleset során.
A legtöbb lakáson belüli tűzesetet elektromos berendezések zavara okozza az általuk megkérdezett biztosítók szerint. Az éves tűzkárok mintegy 40 százaléka a fűtési szezonban következik be, a kár összege pedig átlagosan több mint tízszerese is lehet egy átlagos lakáskárnak az Allianz szerint.

A biztosítók szerint ez az év leginkább tűzveszélyes időszaka
Hasonló statisztikákra hivatkozott a Groupama is a tipikus tűzzel járó eseményekkel kapcsolatban. Mint összegzték az ünnepi időszakban
![]()
20–25 százalékkal nő a tűzkárok száma,
az átlagos kárérték meghaladhatja az egymillió forintot is. A tűzkárok nagy része, közel 70 százaléka elektromos zárlatra vezethető vissza, általában a nagy teljesítményű hősugárzók, a radiátorok, és az ellenőrizetlen forrásból származó fényfüzérek miatt történik baj. Az ALFA Biztosító azt is kiemelte, a konyhai tűzesetek is gyakoriak ebben az időszakban, és még mindig történnek
balesetek petárdázás miatt is.
Több a betörés és a csonttörés is decemberben
A betöréses lopások száma karácsony környékén szintén nő, átlagosan 30 százalékkal több ilyen típusú bűncselekményt követnek el decemberben az év más hónapjaihoz képest. Ennek valószínűleg a megnövekedett utazási kedv az oka. De nemcsak az otthoni káresemények, a közúti balesetek is jobban veszélyeztetik télen az embereket.
![]()
A gépjármű-baleseteknél
a látási viszonyok, a téli gumi hiánya, és a síkos úton való megcsúszás okozza a legtöbb gondot dr. Hangyási István, az Union Biztosító kárrendezési igazgatója szerint. Veszélyes helyzeteket alakulhatnak ki az egyre népszerűbb téli sportok mellett a gyalogos közlekedés során is.
A csúszós utak, sőt még a lakás dekorálása közben is megnő a csonttörések száma.
A biztosítók arra is felhívták a figyelmet, hogy nemcsak az extrém magas, több tízmilliós káresemények nem ritkák decemberben, de már az átlagos kárérték, például egy lakástűz esetén is egy millió forint körül van. Az érvényes biztosítás mellett azonban az sem árt, ha figyelünk az alábbiakra is
- Ne hagyjunk soha felügyelet nélkül égő gyertyát, használjunk hozzájuk mindig fém alátétet.
- Vigyázzunk arra, hogy állataink se tegyenek kárt a karácsonyfában.
- A csillagszórókat oltsuk el vízzel, mielőtt a kukába dobnánk.
- Áramtalanítsuk az égősort, mielőtt elhagyjuk a lakást.
Fontos az is, hogy ha nem műfenyőt díszítünk, hanem vágott karácsonyfát állítunk, ne hagyjuk kiszáradni.
























