Az Ószövetség szerint a Kr. e. 6. században babiloni fogságba hurcolt Ezékiel próféta 390 napon keresztül élt kizárólag a búzából, árpából, kölesből, tönkölyből, szójababból és lencséből saját maga által készített kenyéren – ugyan ez a történet kissé túlzásnak hat, a bibliai próféta kenyere valóban rendkívül tápláló, és kiváló, egészséges alternatívát nyújt a fehér kenyérrel szemben.
A világ egyik legősibb, legegészségesebb receptje
Az Ezékiel-kenyér a világ első fennmaradt receptje, mely eleget tesz a fehérjekomplettálásnak, vagyis olyan arányban keveri össze az említett gabonákat és hüvelyeseket, hogy az ételben lévő fehérje a lehető legnagyobb mértékben tudjon hasznosulni a szervezetedben. A fehér kenyérrel ellentétben az Ezékiel-kenyér nem tartalmaz cukrot, ugyanakkor a benne található gabonák és hüvelyesek dúskálnak vitaminokban, növényi fehérjékben, rostokban és olyan tápanyagokban, mint a kalcium, a magnézium, a foszfor, a kálium, a vas, a fluor és a cink. Ezek többek között lassítják az öregedési folyamatokat, javítják a teljesítőképességet, erősítik az idegrendszert, és csökkentik a szívbetegség kockázatát.
A kenyér készítéséhez használt hat alapanyagot felhasználás előtt csíráztatják, ami még inkább növeli a kenyér tápanyagtartalmát, és könnyebben emészthetővé is teszi azt. A csíráztatással a kenyér szénhidráttartalma is csökken, ugyanis a mag a csírázáshoz keményítőt használ fel. Az Ezékiel-kenyér egyetlen igazi hátulütője, hogy kevés ideig marad friss, hamar megkeményedik és megszikkad, ezért, ha hosszabb távra tervezed elkészíteni, jobb vékonyra sütnöd, és inkább abonettként, pászkaként fogyasztanod.
Könnyen megsüthető otthon a szuperkenyér
Az Ezékiel-kenyeret egyszerűen elkészítheted házilag: az ehhez szükséges liszt előre összemixelten megvásárolható bármelyik bioboltban, elég ízlés szerint vizet és olívaolajat, illetve egy kis sót adnod hozzá, egy tálban sűrűre, csomómentesre keverned, és tepsiben, szilikon sütőformában, esetleg kontaktgrillben vagy palacsintasütőben megsütnöd. 3 darab kb. 12 centiméter átmérőjű lepénykenyér elkészítéséhez érdemes 7 evőkanál lisztkeverékhez 9 evőkanál vizet, 1 evőkanál olívaolajat és egy-két csipet sót tenni, illetve különböző fűszereket is hozzá lehet keverni a finomabb íz kedvéért.
A bátrabbak saját maguk is kikeverhetik az Ezékiel-lisztet, ehhez érdemes beszerezni 8 csésze teljes kiőrlésű lisztet, 1 csésze lencsét, 4 csésze árpalisztet, 2 csésze szójalisztet, fél csésze köleslisztet és negyed csésze rozslisztet. A lencsét főzd puhára, és hagyd kihűlni, majd törd össze, adj hozzá 5 evőkanál olívaolajat, egy evőkanál mézet és sót, illetve a főzésből megmaradt vizet. Egy nagy tálban keverd össze a liszteket, majd lassan adagolva öntsd hozzá a keveréket a nedves hozzávalókhoz; az összeállt tésztát fordítsd ki és egy enyhén lisztezett felületen nyújtsd simára. Egy enyhén olajozott tálban, a kenyér felső részét is kikenve olajjal keleszd egy órát, majd tedd ismét egy lisztezett felületre, oszd szét négy részre, majd újfent keleszd, ezután egy óráig süsd 190 fokon.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés