Ma tetőz a kánikula, hazánk Európa katlanja: akár 44 fok is lehet

Olvasási idő kb. 1 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Időkép előrejelzése szerint ma várható a hőhullám legforróbb napja, akár 41 fok feletti hőmérséklettel tetőzhet a kánikula. Európai kitekintésben az is látszik, hogy tényleg rendkívüli az, ami Magyarországon történik: a hőtérképen feketéllik hazánk.

Továbbra is nagyon fontos lesz odafigyelni főként az idősek és a gyerekek egészségére, mivel szó szerint pokoli hőmérséklet várható a mai napon. Országszerte nagyon meleg lesz, 35 és 41 fok közé ugrik majd a hőmérséklet maximuma az Időkép prognózisa alapján, délkeleten pedig akár 41 fok fölé is kúszhat a hőmérők higanyszála.

Európában itt van a legmelegebb

Egyes előrejelzések szerint még ennél is kegyetlenebb körülményekre számíthatunk. A Balkán-félszigeten és Kelet-Európában az erőteljes és hosszan tartó hőhullám legmagasabb hőmérsékleti értékei elérhetik a 42-44 fokot.

Idézőjel ikon

Ez több mint 10 Celsius-fokkal haladja meg a július közepi időszak átlagát.

Európában is egyedülálló a magyar kánikulahelyzet
Fotó: Anadolu / Getty Images Hungary

A tetőzést nem követi azonnal enyhülés, szerdán és csütörtökön 30-38 fok közötti hőmérsékletekre számíthatunk, péntekre ez is mérséklődik maximum 36 fokos csúccsal, hétvégére pedig 35 fokos hőmérséklettel számolhatunk legfeljebb.

A kánikula sok áldozatot szed

Ahogyan arról a Dívány is beszámolt, a nagyon hosszú ideje tartó kánikula erőteljesen megterheli az emberi szervezetet, már nemcsak az idős, beteg emberekét, hanem mindannyiunkét is, mivel a meleg éjszakákon nem tudja testünk kipihenni a forróság elleni, folyamatos védekezést.

A mentők most annyi hívást kapnak napi szinten, mint a koronavírus-járvány csúcsidőszakában, nagyon sok kisebb rosszullét mellett komolyabb esetekhez is riasztják őket.

A többlethalálozásokkal kapcsolatosan az biztos, hogy legalább 10-15 százalékkal ugrott meg az elhunytak száma, de pontos adatot egyelőre még nem tudnak adni a hatóságok a hőhullám áldozatairól.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Kálmán Szonja
Kálmán Szonja
Főszerkesztő
Kálmán Szonja a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán végzett magyar-kommunikáció szakos bölcsészként, majd a MÚOSZ Bálint György Újságíró Akadémiájának posztgraduális képzésén szerzett kulturális újságíró képesítést. Az elmúlt húsz évben print napilapnál, online magazinoknál és híroldalnál is tapasztalatokat gyűjtött, de szövegírói, lektori és olvasószerkesztői pozíciót is betöltött már pályafutása során. 2022-ben csatlakozott a Dívány csapatához, 2025 júniusától a prémium magazin főszerkesztője.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Nemcsak megfázást okozhat: így teszi tönkre a klíma az ízületeidet

Amikor a nyári kánikulában belépünk egy kellemesen hűvös, légkondicionált irodába vagy üzletbe, azt megváltásnak érezzük. A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy a túl erős hűtés megfázást, torokfájást vagy tüdőgyulladást okozhat, ám a klímaberendezéseknek van egy rejtett veszélye is: csendben teszik tönkre az ízületeinket. A legfrissebb orvosi kutatások szerint a mesterségesen lehűtött és kiszárított benti levegő drasztikusan rontja az izomerőt, miközben az idegvégződésekben található receptorok túlaktiválásával brutális, nyilalló fájdalmat idéz elő a vállban, a nyakban és a térdekben.

Offline

Nem csak királynék voltak, uralkodók is: hatalmas titkot fedtek fel az ősi sumér sírok a nőkről

Az ősi Mezopotámia világáról sokáig úgy gondolták a kutatók, hogy a hatalom szinte kizárólag a férfiak kezében összpontosult. A királyok nevét feljegyezték, a nők pedig többnyire feleségként vagy papnőként jelentek meg a történetekben úgy, mint valódi hatalommal nem rendelkező szereplők. Egy régészeti lelőhely újraértelmezése azonban mára megkérdőjelezte a korról gyűjtött ismereteinket.

Offline

Villámkvíz: felismered a világ leghíresebb vasútállomásait?

A vasúti közlekedés a 19. század első felében indult hódító útjára a világon, majd az ipari forradalmak jelentősen hozzájárultak elterjedéséhez. Az emberiség így egyre több vasútállomást is épített, melyek sokszor egy-egy város legszebb épületei közé tartoznak.

Mindennapi

Döntött a kormány a hitelstopról: két új határidőt hirdettek ki

A diákhitelek és a Babaváró hitelek esetében is határidő-módosításról döntött a kormány, amelyek már meg is jelentek a Magyar Közlönyben. A változások a diákhitelek kamatstopját, illetve a Babaváró hitel egyik alapfeltételének teljesítési határidejét érintik.