Ezek a magyar egyetemek bekerültek a világ legjobbjai közé

Olvasási idő kb. 4 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

A nemzetközi egyetemi rangsorokban számos magyar felsőoktatási intézmény is szerepel.

A megfelelő egyetem kiválasztása komoly és hosszú távú döntés, amihez nagyon sok szempontot kell a diákoknak és szüleiknek is mérlegelni. Az egyetemi rangsorok ebben hivatottak segíteni, azonban ma már több különböző nemzetközi és hazai rangsor is a diákok rendelkezésre áll, amelyek sokszor eltérő szempontok és saját kritériumok alapján listázzák a felsőoktatási intézményeket.

Olykor nehéz eldönteni, mely összeállítások tükrözik megbízhatóan az oktatás minőségét és a tanulók elégedettségét, és melyik a leghitelesebb rangsor. Azonban ha jól megvizsgálunk néhányat közülük, láthatjuk, hogy elég nagy az átfedés, és jellemzően ugyanazok az egyetemek szerepelnek a listákon, függetlenül attól, hogy előrébb vagy hátrébb kerülnek. Általánosságban elmondható az is, hogy ha egy magyar intézmény egy neves nemzetközi egyetemi rangsorba bekerül, akkor valóban az elismert akadémiák közé tartozik.

Számos magyar és nemzetközi rangsor készül az egyetemekről, amelyek segíthetik a megfelelő intézmény kiválasztását
Fotó: LuckyBusiness / Getty Images Hungary

Több mint 100 ország egyetemeit rangsorolták, magyarok is vannak köztük

A QS World University Rankings az egyik legismertebb rangsor, amelyet immár 20 éve állítanak össze. Az éves kiadvány tartalmazza a globális általános és tantárgyi rangsorokat.

Idézőjel ikon

Ez az összeállítás a világ 104 országának 1500 felsőoktatási intézményét rendezi sorrendbe komplex szempontrendszer szerint.

A lista alapját 17,5 millió tudományos publikáció, valamint 240 ezer oktató és dolgozó véleménye is adja, de a független szervezet számos, az évek alatt változó vagy épp aktualizálódó egyéb mérőszámot is alkalmaz. Ahogy weboldalukon írják, az idei rangsor a valaha volt legnagyobb, és több összeállított toplistából is válogathatunk, mint pl. a világ legjobb diákvárosai, vagy a világ legjobb mesterképzései, illetve a világ azon egyetemei, amelyek fenntarthatósági szempontokat is figyelembe vesznek. De tantárgyak és egyetemi szakok szerint összeállított világranglistát is találunk az oldalon.

A QS World University Rankings listáján magyar egyetemek is szerepelnek. A FirstClass magazin átnézte a listát, és a szemléjük szerint a hazai felsőoktatási intézmények közül magasan kiemelkedik a Szegedi Tudományegyetem a 601-610. helyezésével. A magyar dobogó ezüstérmese a Debreceni Egyetem (671-680. hely), míg a bronz az Eötvös Loránd Tudományegyetemé (701-710. hely).

A listán szerepel még a BME, a Pécsi Tudományegyetem, a Corvinus, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a győri Széchenyi István Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Pannon Egyetem és az Óbudai Egyetem.

Számos magyar egyetem a külföldi diákok körében is népszerű
Fotó: eclipse_images / Getty Images Hungary

Amerikai egyetemek vezetik, de magyarok is helyet kaptak a RUR-rangsorban

Szintén elismert és népszerű a Round University Ranking, más néven RUR-rangsor, amely

Idézőjel ikon

több mint 80 ország 1100 vezető egyetemének teljesítményét méri.

Ehhez a nyers adatokat a Thomson Reuters szolgáltatja. A nemzetközi rangsor összeállításához 20 egyedi mutatót használnak, illetve az egyetemi tevékenység 4 kulcsfontosságú területét is alapul veszik, melyek az oktatás, a kutatás, a nemzetközi sokszínűség és a pénzügyi fenntarthatóság. Az egyetemek világranglistáját immár 14 éve állítják össze, az idei listára 89 ország 1168 egyeteme került fel. A Top 3-ban az Egyesült Államok felsőoktatási intézményei állnak, a listát immár harmadik éve a Harvard Egyetem vezeti, és idén a második helyezést a Stanford Egyetem, harmadikat pedig a California Institute of Technology kapta.

Idézőjel ikon

A RUR-rangsorba idén is bekerültek magyar intézmények, ezúttal kilenc hazai egyetem szerepel a világ legjobbjainak listán.

Az Uniside szemléje szerint magyar viszonylatban az első helyen a Semmelweis Egyetem végzett, amely a RUR rangsorban a 109. helyet szerezte meg. Ezután a Debreceni Egyetem következik a listán, a 327. helyen, majd a Pécsi Egyetem a 377. helyen és a Szegedi Tudományegyetem a 456. helyen. Őket követi hátrébb a sorban a BME a 629. helyen, az ELTE a 645. helyen, a Miskolci Egyetem a 738. helyen, a Pannónia Egyetem a 747. helyen, és végül, de nem utolsósorban a Soproni Egyetem a 912. helyen.

Mindenképpen jó mutató, és segítséget nyújthat a választásnál az, ha tudjuk, mely hazai intézmények szerepelnek a világ legnagyobb egyetemeinek ranglistáin. De mindemellett a felsőoktatási intézmény kiválasztásakor leginkább arra kell fókuszáljunk, hogy a saját szempontjainknak, elképzeléseinknek, lehetőségeinknek és hosszú távú terveinknek megfeleljen az adott intézmény.

Hazánkban a 2024/2025-ös tanévre jelentkező közel 121 ezer továbbtanulni vágyó diák körében ezúttal a gazdálkodási és menedzsment képzés volt a legnépszerűbbA pályaválasztás szempontjairól egy szakértőt is megkérdeztünk, amiről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Múzsák a csók után könyv

Múzsák a csók után

Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.

Rendeld meg a kiadó oldalán kedvezményesen!

hirdetés

Lontai Ildikó
Lontai Ildikó
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Offline

Csak a tollát próbálgatta Rubens, mestermű született a firkából

Ritka lap került elő Rubens egyik jegyzetfüzetéből: az egyik oldalán a mester pár zseniális vonással három alakot vázolt föl, a másikon pedig levelet írt patrónusa nevében, hogy érdeklődjön: hogy áll egy festmény készítése. A lap jóval többet árul el a flamand művészről, mint elsőre gondolnánk.

Offline

Kifosztották a magyar vasutat, ez maradt belőle

A magyar vasúti közlekedésnek is megvolt a maga Trianonja, az országhatárok módosítását követően a vasútvonalak kétharmada, a szerelvények háromnegyede elveszett. Pedig a századfordulón még Európa élvonalába tartozott a közlekedés ezen formája.

Világom

Ekkora az ebolajárvány veszélye a foci vb-n: megszólalt a WHO

A labdarúgó-világbajnokság közeledtével sokakat foglalkoztat, hogy jelenthet-e veszélyt a Kongói Demokratikus Köztársaságban zajló ebolajárvány a tornára érkező szurkolók számára. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint azonban nincs ok a pánikra, hiszen sem a rendező országokban, vagyis az Egyesült Államokban, Kanadában és Mexikóban, sem Európában nem regisztráltak jelenleg ebolás megbetegedéseket.

Offline

Híres duók villámkvíze: tudod, hogy ki volt Sherlock bajtársa?

A filmtörténet legemlékezetesebb pillanatai mögött szinte mindig egy elválaszthatatlan páros áll. De vajon fejből tudod, hogy a legnagyobb hősöknek, detektíveknek és bajkeverőknek ki volt a hűséges fegyverhordozója, jobbkeze vagy éppen egyenrangú partnere a bajban?

Testem

Ez történik valójában a bélflóráddal, ha kefirt iszol

Az utóbbi években ismét az érdeklődés középpontjába került az ősi, kaukázusi fermentált ital, a kefir. Bár sokan csak egy egyszerű tejtermékként tekintenek rá, a benne zajló különleges, kettős erjedés miatt valójában a bélflóránk egyik legfőbb támogatója.

Testem

Daganatos betegséget is jelezhet a gyakori vizelési inger: ilyenkor kell orvoshoz fordulni

Gyakran jár ki a párod vagy férfi családtagod éjszaka? Akadozik, vagy nehezen indul a vizelete? A legtöbb férfi hajlamos az öregedés számlájára írni a kellemetlen vizelési panaszokat, pedig a háttérben egy sokkal sötétebb probléma, a prosztatarák is állhat. Mivel Magyarországon nincs a betegségre szervezett, automatikus szűrési program, a diagnózis szinte kizárólag az érintetteken múlik. Milyen apró jelekből ismerhető fel időben a baj, miért csalóka a vérvételes PSA-teszt, és miért kötelező 45 év felett évente egyszer rászánni azt a pár percet az urológiai vizsgálatra?