Ennyit mindenképpen kell tudnod a HPV-ről

Olvasási idő kb. 3 perc

Az aktív szexuális életet élő párok többsége találkozik a HPV vírussal, ezért érdemes tisztában lenni a fertőzés pontos természetével, esetleges következményeivel, valamint a megelőzés és a kezelés bevált módszereivel.

A humán papilloma vírus (HPV) az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzés, amelyen a szexuálisan aktív párok 50-80 százaléka átesik élete során. Legtöbbször a szervezet sikeresen elpusztítja a vírust még mielőtt az bármilyen tünetet produkálna, ritkább esetben azonban súlyosabb problémák, akár rákos megbetegedés okozója is lehet. A TED-Ed informatív videója összegyűjtötte, amit a vírusról tudni érdemes.

A leggyakoribb nemi úton terjedő vírusfertőzés

A HPV nem egyetlen kórokozó, hanem egy több száz különböző vírust jelölő gyűjtőnév. Ezek a vírusok emberről emberre terjednek, a legtöbb esetben szexuális érintkezéssel, tehát főként a hüvely, a csikló, a pénisz, a végbélnyílás, a száj és a torok sejtjeit támadják meg. A fertőzés csak az érintett pont körüli hámsejteket támadja meg, nem terjed tovább a test más részeibe.

A víruscsalád legtöbb tagját az immunrendszer már jóval azelőtt képes ártalmatlanítani, mielőtt bármilyen észlelhető tünetet okoznának. Egyes vírusok azonban, mint a HPV 6 és HPV 11, jóindulatú daganatos elváltozást okozhatnak a bőr hámsejtjeiben, ami szemölcsök kialakulásához vezet. Ezek szemölcs elleni krémmel és más gyógyszerekkel könnyen és sikeresen kezelhetők.

Mit kell tudni a HPV-ről?
Mit kell tudni a HPV-ről?jarun011 / Getty Images Hungary

A veszélyesebb vírusok daganatot is okozhatnak

Létezik azonban 13 HPV-vírustörzs, melyek jóval gyorsabb ütemű mutációt okoznak a fertőzött sejtben, és rosszindulatú daganat kialakulását eredményezik. Ezek közül kettő, a HPV 16 és HPV 18 az egyik legfőbb felelősei a méhnyakrák kialakulásának, ami jelenleg a negyedik leggyakoribb daganatos megbetegedés a nőknél.

A betegség kialakulása a fertőzést követően hosszú időbe, akár húsz évbe is telik. Szűrővizsgálat segítségével már jóval a daganat kifejlődését megelőzően felismerhetők az előjelei a sejtekben, vagyis a betegség kialakulása rendszeres szűréssel megakadályozható. A méhnyakrák mellett a HPV-fertőzés szájüregi daganatok és torokrák kialakulásához is vezethet mindkét nem esetében.

Fontos a megelőzés

A vírusfertőzés maga nem kezelhető, csupán a tüneteit lehetséges különböző módokon megszüntetni. A fertőzés megelőzésének legegyszerűbb módja a biztonságos, óvszer használatával történő szex. A HPV 16-os és 18-as típusai ellen létezik hatékony védőoltás, amely egyre több országban – köztük hazánkban is – elérhető a 11 és 18 év közötti gyerekek és kamaszok számára. Magyarországon általános iskolás lányok számára az oltás szabadon választható és ingyenesen igényelhető, de tervezik a program kiterjesztését fiúkra is.

A kutatók jelenleg egy olyan oltás kifejlesztésén dolgoznak, amely képes lehet a már fertőzött személyek sejtjeiben megakadályozni a rákos elváltozás kialakulását. Bár még rengeteg újításra, fejlesztésre van igény és lehetőség, a HPV megelőzéséhez és a tünetek sikeres kezeléséhez már ma is számos bevált módszerrel rendelkezünk.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek