A tavaly január elsején életbe lépett szabályozás értelmében még a fúrás megkezdése előtt be kell jelenteni a kerti fúrt kutak létesítését, melyet egyszerűsített eljárásban bírálnak el, tájékoztat a teol.hu. A hatóság a bejelentést követően értékeli a benyújtott adatokat, majd határozatot hoz.
Amennyiben mezőgazdasági célú kutat létesítene valaki, nincs szükség az engedélyezésre, ha a kút mélysége nem haladja meg az 50 métert, azt kizárólag öntözésre használják, és nem érint sem karsztvizet, sem rétegvízkészletet.

Bírság jár érte, ha így fúratsz kutat
A 2024-ben hatályba lépett előírások szerint azonban még ebben az esetben is csak a hatósági bejelentést követően kezdhető meg a kútfúrás, melyet a település jegyzője felé kell megtenni. Fontos tudni, hogy a hatóság nem automatikusan hagyja jóvá a kút létesítését, akár meg is tilthatja annak kialakítását, vagy előírhatja, hogy a folyamat további engedélyeztetéshez legyen kötve.
Utóbbi esetben előzetes vízjogi létesítési engedély megszerzését is kérheti.
A becslések szerint országszerte akár tízezer illegálisan létesített kút is lehet a Tolna vármegyei hírportál szerint. Amint egy korábbi cikkükben hangsúlyozták, a kúttulajdonosok harmada azzal sincs tisztában, érint-e karszt- vagy rétegvizet a kertjében található kút. Ha egy kút engedély nélkül épült, már eddig is fennmaradási engedély iránti kérelmet kellett benyújtani a 2020 előtt létesített víznyerőkre, mely csak 2024 végéig volt díjmentes és büntetés nélkül benyújtható. Idén komoly büntetésre számíthat az, aki szabálytalanul fúrat kutat.
A bírság mértéke a kút értékének 80 százalékáig terjedhet, engedély nélküli vízhasználat esetén akár 1 000 000 forint is lehet, a természetes személyre kiszabható bírság összege maximum 300 000 forint lehet.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés