Magyar kutatók figyelmeztetnek egy kifejezetten veszélyes betegségre, melyet a budapesti kullancsok akár harmada terjeszthet. Kutatásuk során egy évig gyűjtötték a veszélyes vérszívókat.
Amint arról a Femina beszámolt, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatés az Állatorvostudományi Egyetem Klímaváltozás: Új Vérszívó Paraziták és Vector-borne Kórokozók Kutatócsoportja prof. Hornok Sándor vezetésével egy teljes éven át gyűjtötte a vérszívókat Budapest egyik peremkerületében.
A szakemberek a laborvizsgálatok során a kullancsokban korábban nem igazolt, funkció nélküli nukleáris mitokondriális DNS-t (NUMT) azonosítottak. Fontos felfedezés vizsgálataik nyomán, hogy Közép-Európában először mutatták ki városi környezetben a távol-keleti vándormadarakkal együtt érkező Ehrlichia muris baktériumot, amely tartósan meg is telepedett a külvárosi élőhelyen. Ez a baktérium az emberi szervezetben magas lázzal, fejfájással, valamint súlyos izomfájdalmakkal járó ehrlichiózist okozhat.
A babéziózist elsősorban a fekete-fehér színéről könnyen felismerhető Dermacentor reticulatus nevű kullancsfaj terjeszti, de más fajok is köztes gazdái lehetnek. A betegség okozója egy egysejtű parazita, a Babesia canis.

Extrém fertőzöttek a budapesti kullancsok
A babéziózis fertőzést leginkább a kutyatartók ismerik, hiszen kedvenceik számára akár halálos is lehet. Míg az országos átlag a fertőzött kullancsok számát tekintve a teljes populáció 1-2 százaléka, a magyar főváros szélén ennél hatványozottabban mutatták ki, a tavasszal gyűjtött
![]()
budapesti példányok 36 százalékában fordult elő.
Bár a babéziózis hazánkban leginkább a kedvtelésből tartott állatokat érinti, Észak-Amerikában ez az a zoonózis, ami a legtöbb humán megbetegedésért felelős. A parazita a szervezetbe jutva a maláriához hasonló intenzív hidegrázást, kimerültséget, valamint a vérsejtek szétesése miatt sárgaságot és súlyos vérszegénységet idéz elő.
A kullancsok vagy egy fertőzött állatból szívott vérrel válnak hordozóvá, vagy már eleve fertőzötten születnek, írja a We love Dogz. A babéziás állatok testnedveikkel, ürülékükkel szennyezik a talajt és a vizeket, így akár közvetetten is el lehet kapni a betegséget.
![]()
Minél több időt tölt a kullancs az állat bőrébe fúródva, annál nagyobb az esélye a fertőződésnek.
A babézia lappangási ideje változó. Az első tünetek már 2–7 nap múltán jelentkeznek, súlyos esetben hamarabb, de még hetek múltán is produkálhatja őket a kutya. A babézia tünetei kutyákon:
- kóros étvágytalanság,
- hirtelen súlycsökkenés,
- fokozódó gyengeség;
- hányás és hasmenés,
- púpos testtartás,
- magas, akár 41–42 fokos láz,
- sárgaság,
- bevérzések.
Érdemes tehát a kirándulások után fokozottan figyelni, hiszen a kullancsok többféle, veszélyes betegséget is terjeszthetnek.
























