A 8. kerületben éppen 80 éve tört ki a nyilasok és nácik elleni felkelés, amely a hazai ellenállás legjelentősebb momentuma volt.
Így működik az utolsó nagy kalapkészítő műhelyek egyike, ahonnan az izraeli és New York-i zsidók is rendelik a fejfedőiket.
A zsidó tanárnő megérezte, hogy a náci Németországból menekülnie kell.
Nyolcvan évvel ezelőtt, példátlan gyorsasággal tűnt el félmilliónál is több magyar zsidó – így emlékezünk rájuk. Interjú.
Néhány ma is élő szokás, amely a kezdetektől fogva meghatározza a zsidók identitását és életmódját.
A második világháború után indult a lekvármárka története, de alapítói valami egész szokatlant tettek a nagy világégés ideje alatt.
A sertéshús tilalmának sokféle oka képzelhető el: összefoglaltuk, mit érdemes tudni.
A holokauszt egyik első és legborzalmasabb tömeggyilkosságát Ukrajnában követték el a náci németek. Zsidók tízezrei haltak meg egy szurdokban.
Gondoltad volna, hogy egy dúsgazdag, gyönyörű, szőke nő is lehet háborús hős? Ha nem, ismerd meg Mary Jayne Gold történetét!
Pontius Pilatus életéről keveset tudunk: történelmi alakja összekeveredik a fejünkben a Brian élete című filmben szereplő beszédhibás alakéval.
Bányatulajdonos, vállalkozó, újságíró és az FBI ügynöke is volt a kalandos életű Himler Márton, akinek fontos szerepe volt a nyilas háborús bűnösök kézre kerítésében.
A világ (talán) legnagyobb tudományos elméje, Albert Einstein Izrael elnöke lehetett volna, de visszautasította a felkérést.
Hirsch Zoltán, vagyis Zoli bohóc világszerte megnevettette a közönséget, a legendás cirkuszi artista élete mégis tragikus véget ért.
Weisz Árpád a labdarúgás nemzetközileg elismert szaktekintélyének számított az 1930-as években, mégis üldözték származása miatt.
Hermann Göring a Harmadik Birodalom egyik legbefolyásosabb embere volt, míg testvére, Albert a nácizmus ellenfeleként üldözött zsidókat mentett.
Richter Gedeon árva gyerekből lett az egyik legsikeresebb magyar üzletember, származása miatt azonban kisemmizték, és meggyilkolták.
A keszthelyi születésű Simon Böskét nemcsak Magyarország, de egész Európa legszebb lányának választották, mégis hamar eltűnt a köztudatból.
A holokauszt során elhurcolt későbbi profi bokszoló, Harry Haft az életéért szállt ringbe az auschwitzi haláltáborban, az őrök szórakoztatására.
Frieda Belinfante volt az első hivatásos női karmester; a háború idején a holland csellistanő az ellenállásnak segített üldözött zsidók mentésében.
A finn hadsereg kötelékében 300 zsidó származású katona harcolt a németekkel együtt a szovjetek ellen: mi volt az oka a kényszerű szövetségnek?
Hollywood is érdeklődött a ’30-as évek ígéretes magyar gyerekszínésze iránt, akit származása miatt eltiltottak, majd meg is öltek.
Ungár Margit történelmet írt azzal, hogy első nőként megszerezte a jogászdiplomát, majd letette az ügyvédi vizsgát Magyarországon.
A holokauszt gyermekáldozatainak jelképévé vált a 7-8 éves varsói kisfiú, aki megadja magát, miközben egy német tiszt fegyvert szegez rá.
A világ kedves, néma bohócként ismerte meg a pantomimes sztár, Marcel Marceau alakját, aki a holokauszt idején több száz zsidó gyereket menekített ki a megszállt Franciaországból.
1959 nyarán 6 álarcos elkövető másfél millió lejt rabolt a román állami bankból: a szocialista tábor leghírhedtebb rablását ma is rejtélyek övezik.
A holokauszt emléknapján kilenc kevésbé ismert tényt szedtünk össze a náci Németország által elkövetett népirtással kapcsolatban.
Nehéznek tűnhet, pedig nem az!
Hallottál már a K-szindrómáról?
Megrázó történet egy lányról, aki megfogadta, hogy vigyázni fog a családjára. Két testvérével alig élték túl Auschwitzot.
A második világháború előestéjén a St. Louis óceánjáró fedélzetén több mint 900-an menekültek volna az Újvilágba, de sehol nem fogadták őket.
Szugihara Csiune élete éppúgy filmbe illik, mint Oskar Schindleré, mégis kevesen ismerik a nevét.
Saját lányát elvették tőle a nácik, erre ő szerzett százat, akik jövő nélkül, súlyosan traumatizálva várták, hogy valaki törődjön velük.
Frölich Róbert, a Dohány utcai zsinagóga főrabbija osztja meg a zsidó vallás álláspontját a fenti kérdésben.
Cikksorozatunk mai fejezetében Frölich Róbert, a Dohány utcai zsinagóga főrabbijának gondolatait olvashatod.
Az élet komoly erkölcsi dilemmáit boncolgató sorozatunk mai fejezetében Frölich Róbertnek, a Dohány utcai zsinagóga főrabbijának gondolatait olvashatod.
Nem igényel nagy erőfeszítést megspórolni kéthavi számlának megfelelő összeget a rezsidből.
A gyerekek több mint fele találkozott már vele életében.