Az ország kedvenc tanáráról, Öveges Józsefről csak keveset tudunk.
„Elindulni a lejtőn” mást jelent a fizikában, és mást a köznyelvben. Emlékszel még erre fizikaóráról? És a mértékegységekre?
Nemcsak a tudás, a gyorsaság is számít új kvízünkben!
Ha imádtad a fizikát annak minden törvényszerűségével, mértékegységével és tételével együtt, akkor ez a kvíz nem okoz majd nehézséget. Vagy mégis?
A világon elsőként ismerte fel, hogy a nyilvánosságban mekkora erő rejlik.
Szinte nincs olyan mozzanata az életünknek, melyet ne szőnének át a fizikai törvényszerűségek. Te tudod, hogy melyik folyamatot milyen szabály ír le?
A tükör működése a legtöbbünknek teljes rejtély. Így viszont bedőlünk olyan illúzióknak is, amiknek nem kéne.
Valószínűleg neked is ismerősen cseng Newton, Pascal vagy Coulomb neve, de arra is emlékszel, milyen mértékegységet neveztek el róluk?
A nyelv erősen befolyásolja a gondolkodást, még a leendő nyugdíjadra is hatással van. Úgy tűnik, Einstein kivételes volt.
Az újkor legnagyobb tudósa, Isaac Newton tényleg azután jött rá a gravitáció törvényére, hogy a fejére esett egy alma? Mennyi az igazság a legendából?
Mindenki ismeri a régi praktikát: fújni kell a forró ételt, ha azt szeretnénk, hogy hamarabb kihűljön. De tényleg hatásos ez a módszer?
Ezek a kísérletek biztosan leveszik a lábáról a gyereket: otthon is elvégezhetitek, alapvető összetevőkből.
Lehet, hogy a 11 éves Laurent Simons fogja megfejteni a halhatatlanság titkát. De vajon milyen árat kell majd fizetnie ezért? Lehet boldog egy csodagyerek?
Pedig milyen jól hangzott, hogy a világ leghíresebb fizikusa bukdácsolt a suliban.
Zsidó nőként próbált érvényesülni egy olyan korban, amikor mindkét dolog jelentős hátrányt jelentett. Miért nincs a tankönyvekben Emmy Noether neve?
Mai kattintásvadászat-paródiánk főhőse Öveges József professzor, aki már életében legendának számított.
Mai kattintásvadászat-paródiánk főhőse, a lengyel származású Marie Curie máig az egyetlen, aki két különböző tudományágban is elnyerte a Nobel-díjat.
Nem véletlen, hogy a legpatinásabb magyar egyetem az ő nevét viseli.
Az idei sorozat utolsó kvíze következik.
A világhírű fizikus laboratóriumában épp 125 éve ütött ki a tűz, melynek eredetéről máig számos (összeesküvés-)elmélet kering.
Nem igényel nagy erőfeszítést megspórolni kéthavi számlának megfelelő összeget a rezsidből.
Megmutatjuk, milyen az élet Budapest központjától negyedórányi autóútra.